Վարչապետը Ռենե Ռուքեին է հանձնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիրը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր և Ալֆորվիլ քաղաքի նախկին քաղաքապետ Ռենե Ռուքեին:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետը նշել է, որ 1989 թվականից ի վեր պարոն Ռուքեն արդեն ավելի քան 30 անգամ եղել է Հայաստանում և Արցախում: «Սակայն այս այցելությունը Ձեզ համար առանձնահատուկ է: Այսօր ստանում եք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր և այսուհետ հանդիսանում եք ոչ միան մեր անվերապահ բարեկամը, այլ նաև համաքաղաքացին»,- նշել է վարչապետը և Ռենե Ռուքեին հանձնել ՀՀ անձնագիրը: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է պարոն Ռուքեին և շնորհակալություն հայտնել նրան հայանպաստ գործունեության համար:
Ռենե Ռուքեն ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին բարձր գնահատանքի համար և նշել. «Մեծ պատիվ է Ձեր ձեռքից ստանալ Հայաստանի Հանրապետության անձնագիրը: Դեռևս 35 տարեկանից սկսել եմ խորհրդարանական գործունեությունս և եղել հայկական հարցի անվերապարհ ջատագովը, քանի որ Ալֆորվիլում մշտապես շփվել եմ հայերի հետ ու հայ ժողովրդին ընդունում եմ որպես հարազատ և բարեկամ»: Ռենե Ռուքեն վստահեցրել է, որ հետագա գործունեության ընթացքում ևս շարունակելու է հայանպաստ գործունեությունն ու նպաստելու հայ ժողովրդի հիմնախնդիրների բարձրաձայնմանն ու լուծմանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնաահատում պարոն Ռուքեի գործունեությունն ու այս անձնագիրն այդ գնահատանքի արտացոլանքն է:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ:

Премьер-министр Пашинян вручил Рене Руке паспорт гражданина Республики Армения (видео)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял бывшего депутата Национального Собрания Франции и бывшего мэра города Альфорвилль Рене Руке.
Приветствуя гостя, Пашинян отметил, что с 1989 года господин Руке более тридцати раз побывал в Армении и Арцахе. “Однако этот визит является особенным для Вас. Сегодня Вы получаете паспорт гражданина Республики Армения и отныне являетесь не только нашим безоговорочным другом, но и согражданином”, - отметил премьер-министр и вручил Рене Руке паспорт Республики Армения. Никол Пашинян поздравил г-на Руке и поблагодарил за его проармянскую деятельность..
Рене Руке также поблагодарил премьер-министра за высокую оценку и отметил: “Для меня большая честь получить паспорт Республики Армения из Ваших рук. Я начал свою парламентскую деятельность с 35-лентего возраста и был безоговорочным пропагандистом армянского вопроса, поскольку в Альфорвилле постоянно общался с армянами и воспринимаю армянский народ как родной и дружественный”. Рене Руке заверил, что в ходе своей дальнейшей деятельности продолжит проармянскую деятельность и будет способствовать озвучиванию и решению проблем армянского народа.
Премьер-министр подчеркнул, что Армения высоко оценивает деятельность г-на Руке, и этот паспорт является проявлением этой оценки.
В ходе встречи собеседники также обменялись мнениями о дальнейшем развитии армяно-французских дружественных отношений.