Օրացույց.11-ը հունիսի.Գործին խառնվում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը,Վազգեն Սարգսյանը կիրառում է իր ձիու քայլը, ԱԺ ամբիոնը պաշարված է (տեսանյութ)
1997-ի հունիսի 11-ին պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանն Ազգային Ժողովում ներկայացնում էր զինապարտության մասին օրենքը ։ Ազգային Ժողովի նախագահ Բաբկեն Արարքցյանն ուներ օրենքի իր նախագիծը, ըստ որի բուհերի ուսանողները պետք է զորակոչվեն ուսումն ավարտելուց հետո։ Վազգեն Սարգսյանն առաջարկում էր բանակ զորակոչել 18 տարին լրացած բացառապես բոլոր երիտասարդներին։ Վազգեն Սարգսյանը կիրառում է իր ձիու քայլը՝ Ազգային Ժողովին խնդրում է 5 րոպեանոց փակ նիստ, որի ժամանակ բանակի վիճակի մասին ներկայացնում է գաղտնի տվյալներ։ Գործին խառնվում է նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, որն Ազգային Ժողով էր եկել ներքին գործերի նախարար Վանո Սիրադեղյանի հետ։ Նախագահը պաշտպանում է Վազգեն Սարգսյանին եւ առաջարկում նրա ներկայացրած օրենքը կիրառել 98 թվականից։ Ի վերջո 110 կողմով ընդունվում է Վազգեն Սարգսյանի նախագիծը։
1999-ի այս օրը Հայաստանի արտգործնախարարությունը տեղափոխվում է նոր շենք ։ Հյուրերին անձամբ է դիմավորում արտգործնախարար Օսկանյանը։
2002-ի այս օրը Ազգային Ժողովում արտակարգ իրադրություն է՝ ընդդիմությունը շրջափակել է խորհրդարանի ամբիոնը։ Ժամանակ առ ժամանակ իշխանությունն այն մոտենում է ամբիոնի մատույցներին, որպեսզի գրավի այն եւ տապալի ընդդիմության նախաձեռնած նախագահի պաշտոնանկության գործընթացը։ Խորհրդարանը կաթվածահար վիճակում է։
2003-ի այս օրը Ռոբերտ Քոչարյանի նստավայրում ստորագրում են քաղաքական կոալիցիայի հուշագիր։ Քոչարյանի գնահատմամբ, երկրում առաջին անգամ դասական իմաստով խորհրդարանական կոալիցիա է ստեղծվում, որը պատասխանատվություն է ստանձնում նաեւ կառավարության ձեւավորման համար:
2009-ի հունիսի 11-ին Մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունենում քաղաքապետ դարձած Գագիկ Բեգլարյանի երդմնակալության արարողությունը։ Ներկա էր քաղաքական եւ հոգեւոր ամբողջ վերնախավը։ Ավագանու ընտրությունների կեղծիքներով անցկացումը հավաքված մտավորականներից ոմանց առանձնապես չէր անհանգստացնում 2013-ի այս օրը քաղաքապետի պաշտոնն ստանձնելու առիթով երդվում է Տարոն Մարգարյանը։ Վերնախավը նույնն է։

Календарь: 11-е июня: В дело вмешивается Левон Тер-Петросян, Вазген Саргсян делает свой шаг конем, кафедра НС заблокирована (видео)
11-го июня 1997 года министр обороны Вазген Саргсян представлял на Национальном Собрании закон о воинской обязанности. У председателя  Национального собрания Бабкена Араркцяна был свой проект закона, согласно которому студенты вузов должны быть призваны в армию после окончания учебы. Вазген Саргсян предлагал призвать в армию абсолютно всех молодых людей, которым исполнилось 18 лет. Вазген Саргсян делает шаг конем: просит у Национального собрания 5-минутное закрытое заседание, во время которого представляет тайные сведения о состоянии армии. В дело вмешивается президент Левон Тер-Петросян, который пришел в Национальное собрание с министром внутренних дел Вано Сирадегяном. Президент защищает Вазгена Саргсяна и предлагает применить представленный им закон с 98 года. В конечном итоге с 110 голосами за принимается проект Вазгена Саргсяна.
В этот день 1999-го Министерство иностранных дел Армении перемещается в новое здание. Гостей лично встречает министр иностранных дел Осканян.
В этот день 2002-го в Национальном собрании чрезвычайное положение: оппозиция окружила кафедру парламента. Периодически власти подходят к подступам кафедры, чтобы захватить ее и сломить процесс отставки президента, инициированный оппозицией. Парламент в парализованном состоянии.
В этот день 2003-го в резиденции Роберта Кочаряна подписывают меморандум политической коалиции. По оценке Кочаряна, в стране впервые в классическом смысле создается парламентская коалиция, которая берет на себя обязанность и за формирование правительства.
11-го июня 2009 года в Спортивно-концертном комплексе проходит церемония инуагурации ставшего мэром Гагика Бегларяна. Присутствовала вся политическая и духовная элита. Проведение выборов с совет старейшин с фальсификациями некоторых из собравшихся представителей интеллигенции вообще не беспокоит, в этот день 2013-года в связи со вступлением в должность мэра дает клятву Тарон Маргарян. Элита все та же.