Ձեռքներդ հեռու Հայաստանում գործող ռուսական ընկերություններից. ՀԿԿ հայտարարություն
Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը խստորեն դատապարտում է ռուսական ընկերությունների հանդեպ իշխանությունների որդեգրած քաղաքականությունը։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ ցանկացած ֆինանսական դժվարությունների կամ պակասորդի դեպքում՝ իշխանությունները ցանկացած անհիմն պատրվակով հարձակվում են «Գազպրոմ Արմենիա»ի և այլ ռուսական ընկերությունների վրա։
Ներկա պայմաններում հարց է առաջանում, արդյոք բարձրագույն ղեկավարությունը գիտակցում է երկրի առջև ծառացած արտաքին քաղաքական մարտահրավերների լրջությունը և պետական կառավարման համակարգում արևմուտքի դրածոների պայթունավտանգ գործունեության վնասակարությունը՝ ուղղված  հայ-ռուսական հարաբերությունները առավելագույնս խաթարելու ուղղությամբ։ Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ դիվանագիտական դիվերսիա՝ ուղղված հայ-ռուսական հարաբերությունների դեմ, հունիսի 6ից 7ը Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում Պուտին-Փաշինյան հանդիպումից առաջ։ Նման քայլերն անթույլատրելի են և չեն բխում հայ ժողովրդի կենսական շահերից։ Կոչ ենք անում իշխանություններին զերծ մնալ նման գործելաոճից և պետական կառավարման համակարգից հեռացնել այն մարդկանց, ովքեր իրենց կործանարար քաղաքականությամբ  հարված են հասցնում  հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությանը։

Руки прочь от действующих в РА российских компаний: Заявление КПА
Коммунистическая партия Армения резко осуждает политику властей страны в отношении российских компаний, работающих в республике.  Складывается впечатление, что при любых финансовых затруднениях или дефиците власти устраивают демарш против «Газпром Армения» или других российских компаний.
В такой ситуации встает вопрос: осознает ли высшее руководство Армении серьезность вставших перед ней внешнеполитических вызовов и вредоносность подрывной деятельности ставленников Запада в системе государственного управления, направленной на нанесение максимального вреда армяно-российским отношениям. Это ничто иное, как дипломатическая диверсия, направленная против армяно-российских отношений в преддверии намеченной встречи Путин – Пашинян в рамках проходящего в Санкт-Петербурге 6-7 июня Международного экономического форума.
Подобные шаги недопустимы и не вытекают из жизненно важных интересов армянского народа. Призываем власти Армении отказаться от подобной политики и изгнать из системы государственного управления людей, которые своей гибельной для страны деятельностью подрывают вековую армяно-российскую дружбу.