Արագածավանի միջպետական ճանապարհը և Երևան-Գյումրի երկաթգիծը փակ է. գյուղացիները պահանջում են ոռոգման ջրի սակագնի իջեցում (տեսանյութ)
Արագածոտնի մարզի Արագածավան և Լուսակնի գյուղի բնակիչները փակել են Արագածավանի միջպետական ճանապարհը և Երևան-Գյումրի երկաթգիծը, նաև Թալինի ճանապարհը։ Յուրաքանչյուր փակված վայրում 50-ից մոտ 100 մարդ է հավաքված: Պահանջը՝ ոռոգման ջրի սակագնի իջեցումն է: Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Լուսակն գյուղի բնակիչ Նարեկ Հովհաննիսյանը:
1 հա 1 անգամ ոռոգելու համար գյուղացիներից պահանջվում է մինչև 60 000 դրամ, մինչդեռ անցյալ տարի եղել է 25 000դրամ:
«Օրինակ՝ ես ջրում եմ, իմը կազմում է 50 000, հարևանս ջրում է՝ 60 000, իսկ էն մյուսինն էլ 40 000 դրամ»,- ասում է Նարեկ Հովհաննիսյանը:
Գյուղերում ոռոգման ջրի խնդիր չկա: Մեր զրուցակիցն ասաց, որ 1 հա յոնջայի եկամուտը կազմում է 100 000-ից մինչև 120 000 դրամ, բայց ծախսերը գերազանցում են ստացած եկամուտին:
Ի դեպ, երեկ Ազգային ժողով- Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը անդրադարձել էր գյուղացիների դժգոհություններին, և հորդորել արագածավանցիներին բացել ճանապարհը և իրենց պահանջը տեղափոխել ջրային կոմիտե՝ այնտեղ քննարկելու:
Ի պատասխան նախարարի ելույթին, Նարեկ Հովհաննիսյանը հարցն այսպես պարզաբանեց.
«Նախատեսված է ջրի համար 11 դրամ, իրենք դա են շեշտում, որ չի կարող փոխվել: Վաղուց՝ 1 հա ոռոգելու համար նախատեսած է 1000 մ3 ջուր, գերծախսով նախատեսած է 1800 մ3 ջուր: Մեր հողերն էլ հարամ են, որ գերծախսով էլ հաշվես 1 հա-ի համար կազմում է 20 000 դրամ, բայց 1 հա-ի համար նախատեսած է 1000-ից 1200 մ3 ջուր: Իսկ մենք դրա դիմաց տալիս ենք 11 000-ից 15 000 դրամ, բայց իրենք չեն համաձայնում դրան, որովհետև ինչ-որ ժեշտի կտորով ջրաչափ են սարքել, դրել են առվի մեջ ու ասում են՝ քո ջուրը կազմում է 30 լիտր, 1 օր ջրում ես՝ 30 լիտրը դառնում է 28 500 դրամ»:
Գյուղացիները վճռական են տրամադրված, չեն բացի ճանապարհը մինչև, որ իրենց խնդրին պատկան մարմինները ուշադրություն չդարձնեն, ընդհուպ պահանջում են վարչապետի հետ հանդիպում:
«Ինչ-որ մեկը, եթե կարողանա այդ հարցը լուծել, թող ներկայանա, բայց հիմա ճանապարհը չի բացվելու»,- հայտնեց Նարեկ Հովհաննիսյանը:

Межгосударственная дорога в Арагацаване и железная дорога Ереван-Гюмри закрыта: сельчане требуют снижения тарифа на воду для орошения (видео)
Жителя сел Арагацаван и Лусакн Арагацотнской области перекрыли межгосударственную дорогу в Арагацаване и железную дорогу Ереван – Гюмри, а также дорогу в Талин. В каждом перекрытом месте собрались от 50 до 100 человек. Требование – снижение тарифа на воду для орошения. Об этом в беседе с “А1+” сказал житель села Лусакн Нарек Ованнисян.
Для того, чтобы 1 раз оросить 1 га, от сельчан требуется до 60000 драм, между тем в прошлом году было 25000 драм.
“Например, я орошаю, мое составляет 50000, сосед орошает – 60000, а у другого – 40000 драм”, - говорит Нарек Ованнисян.
В селах нет проблемы с водой для орошения. Наш собеседник сказал, что доход составляет от 100000 до 120000 драм, но расходы превышают полученный доход.
Кстати, вчера во время вопросов и ответов Национальное собрание – Правительство, министр территориального управления и развития Сурен Папикян затронул недовольства сельчан и призвал арагацаванцев открыть дорогу и переместить требование в водный комитет, чтобы обсудждат ьтам.
В ответ на выступление министра, Нарек Ованнисян пояснил вопрос следующим образом:
“Для воды предусмотрено 11 драм, они это подчеркивают, что невозможно изменить. Давно для орошения 1 га предусмотрено 1000м3 воды. с перерасходом предусмотрено 1800 м3 воды. Наши земли нехорошие, чтобы с перерасходом рассчитать для 1 га - составляет 20 000 драм, но для 1 га предусмотрено от 1000 до 1200 м3 воду. А мы за это даем от 11000 до 15000 драм, но они с этим не соглашаются, потому что сделали счетчик воды из какого –то куска жести, положили в ручей и говорят: твоя вода составляет 30 литров, за 1 день орошаешь – 30 литров превращается в 28500 драм”.
Сельчане настроены решительно, не откроют дорогу пока надлежащие органы не обратят внимания на их проблему, вплоть до того, что они требуют встречи с премьером.
“Если кто-то сможет решить этот вопрос, пусть явится, но сейчас дорога не будет открыта”, - заявил Нарек Ованнисян.