Նախարարն ու պատգամավորը խնդրեցին արագածավանցիներին բացել միջպետական ճանապարհը (տեսանյութ)
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Պետրոսյանը կառավարության ներկայացուցիչների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձավ Արագածավան գյուղի հողօգտագործողների խնդրին: Հողօգտագործողները փակել են Երևան-Գյումրի ճանապարհը և երկաթգիծը ոռոգման ջրի սակագինը վերանայելու պահանջով:
Պատգամավորը ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար
Սուրեն Պապիկյանից հետաքրքրվեց, թե որքանո՞վ է հիմնավորված այդ պահանջը և ի՞նչ լուծումներ կան: Ի պատասխան Պապիկյանն ասաց, որ ջրային կոմիտեն ջուրը ստանում են ջրառից 1,1 դրամով և վաճառում հողօգտագործողին 11 դրամով: Նրա խոսքով՝ սա ընդամենը ջրի սակագնի կեսն է և մնացած հատվածը սուբսիդավորում է պետությունը.«Ըստ այդմ ոռոգման ջրի միջինացված գինը կազմում է 22 դրամ»:
Սակայն, նախարարի փոխանցմամբ, սա ինքնահոս եղանակով փոխանցվող ջուրն, իսկ եթե մեխանիկական միջամտությամբ փոխանցվում (խորքային հորերից էլեկտրաէներգիայի, պոմպերի միջոցով), տարբեր տեղերում 1մ3-ը մոտավորապես կազմում է 150 դրամ, նույնիսկ երկու հարյուր. «Օրինակ` Խաչիկ գյուղում դա կազմում է 200 դրամից ավելի»: Կառավարությունը, Պապիկյանի խոսքով, իր տված սուբսիդիայի միջոցով չի կարողանում բավարարել ջրօգտագործողների ընկերության և ջրային կոմիտեի ծախսի ինքնածածկումը, իսկ ջրային կոմիտեի պարտքը ներկայումս կազմում է 20 միլիարդ դրամ:
«Մենք հիմա մշտադիտարկում ենք իրականացնում ամեն ինչ անելու, որպեսզի մեր կողմից վերահսկելի լինի ջրի ամբողջական հոսքը, այսինքն՝ մենք կարողանանք կառավարել ջրի այն արհեստական կորուստները, որոնք նախկինում եղել են»,- ընդգծեց տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարը՝ հավելելով, որ արձանագրել են բազմաթիվ խախտումներ և հարուցել քրգործեր:
Պապիկյանը արգածավանցիներին խնդրեց բացել ճանապարհը և իրենց պահանջը տեղափոխել ջրային կոմիտե՝ այնտեղ քննարկելու: Հարց տվող պատգամավորը նույնպես միացավ նախարարի խնդրանքին: Եզրափակելով Պապիկյանը նշեց, որ Արագածավանի հողերը գերնորմատիվային հողեր են. «Ավելի շատ ջուր են պահանջում, քան այլ վայրերում»:
Իդեպ «Ա1+»-ի հետ հեռախոսազրույցում ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասաց, որ չեն պատրաստվում բացել ճանապարհը։

Министр и депутат попросил арагацаванцев открыть межгосударственную дорогу (видео)
Поддержи А1+!Депутат НС от фракции “Мой шаг” Арташес Петросян во время вопросов и ответов с представителями правительства обратился к проблеме землепользователей села Арагацаван. Землепользователи перекрыли дорогу Ереван-Гюмри и железную дорогу с требованием пересмотреть тариф на воду.
Сурен Папикян поинтересовался, насколько обосновано это требование и какие есть решения? В ответ Папикян сказал, что водный комитет получает воду за 1,1 драм и продает землепользователю за 11 драм. По его словам, это – всего половина тарифа на воду и остальную часть субсидирует государства: «Таким образом, усредненная цена оросительной воды составляет 22 драм».
Однако, как передает министр, это – вода, передаваемая самотеком, а если передается с механическим вмешательством (из глубоких колодцев посредством электроэнергии, насосов), в различных местах 1м3 приблизительно составляет 150 драм, даже двести: “К примеру, в селе Хачик это составляет свыше 200 драм”. Правительство, по словам Папикяна, посредством выдаваемой субсидии не может удовлетворить покрытие расходов компании водопользователей и водного комитета, а долг водного комитета в настоящее время составляет 20 миллиардов драм.
“Мы сейчас проводим мониторинг, чтобы сделать все, чтобы с нашей стороны контролировался весь поток, то есть, чтобы мы смогли управлять теми искусственными потерями воды, которые были ранее”, - подчеркнул министр территориального управления и развития, добавив, что зафиксированы многочисленные нарушения и возбуждены уголовные дела.
Папикян попросил арагаванцев открыть дорогу и переместить их требование в водный комитет, чтобы обсудить там. Задавший вопрос депутат также присоединился к просьбе министра. Подводя итоги, Папикян отметил, что Арагацаванские земли – это сверхнормативные земли: “Требуют больше воды, чем в других местах”.
Кстати, в телефонном разговоре с “А1+” один из участников акции сказал, что они не собираются открывать дорогу.