Քոչարյանն իրեն դատավորի դեր վերապահեց և տվեց ցմահ ազատազրկում. Մհեր Ենոքյանի մայր (տեսանյութ)
Մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա էին իրականացնում կառավարության շենքի դիմաց՝ «1996 թ.՝ ԱՆարդարություն, 2019-ին է՞լ, 1996-ին ճնշում Մոսկվայից, հիմա է՞լ», «Բեկանե՛լ 1 ցուցմունքով մահվան դատավճիռը», «Դատաքննությունը տևել է 3  օր՝ աբսուրդ» պաստառներով՝ ի պաշտպանություն ցմահ դատապարտյալ Մհեր Ենոքյանի։ Նրանք 165 էջից բաղկացած դիմում-փաթեթ փոխանցեցին կառավարության ընդունարան։ Դիմումն իր մեջ ընդգրկում էր նաև քաղաքացիների ստորագրություններ։
Ենոքյանի կնոջ՝ փաստաբան Զարուհի Մեջլումյանի խոսքով՝  իրենց ակցիան մարդու իրավունքի իրացման պահանջով է։ «Մարդու իրավունքների իրացման, արդար դատի, ազատության համար է։ Երկրորդը՝ քաղաքացիների ստորագրություններն են. գյուղերում եմ եղել, քաղաքներում եմ եղել, մարզերում, հրապարակներում, այգիներում, փողոցներում եմ իրականացրել ստորագրահավաքը։ Այստեղ նաև մարդիկ են, ովքեր կամավորության սկզբունքով օգնել են ինձ այդ ստորագրությունները հավաքել»,- ասաց Մեջլումյանը։
Այս քայլն ըստ փաստաբանի, ընդհանրապես արդար դատաքննության համար է և որ դատարաններում  կարող է վերականգնվել մարդու խախտված իրավունքը։
Մեջլումյանը նշեց, որ 1996 թ. Մհեր Ենոքյանի գործով եղել է կոպտագույն խախտում և մեկ ցուցմունքով Ենոքյանը հայտնվել է մահապատժի դատապարտվածի կարգավիճակում։
Այստեղ էր նաև Վարդուհի Օհանյանը՝ Ենոքյանի մայրը։ Նա ասաց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք, եթե Եվրոպայի պահանջով վերացնում էին մահապատիժը, այդ դեպքում պետք է լիներ դատավարություն, և այդ ժամանակահատվածի գործերը վերանայեին և համապատասխան դատավճիռներ կայացնեին ըստ գործերի։ Իսկ 1996-2003 թթ. մահապատժի դատապարտվածների մասով Քոչարյանն իրեն դատավորի դեր վերապահեց և նրանց տվեց ցմահ ազատազրկում։
«Որը շատ ավելի դաժան պատիժ է, քան մահապատիժ կոչվածը։ Որովհետև հատկապես Մհերի ժամանակահատվածի դատվածները դաժան, դժոխային ճանապարհ են անցել»,- ընդգծեց նա։

Кочарян оставил за собой роль судьи и дал пожизненное заключение: Мать Мгера Енокяна (видео)
Группа граждан проводили акцию протеста напротив здания правительства с плакатами “1996г. Несправедливость, и в 2019-м, в 1996-м давление из Москвы, и сейчас”, “Отменить смертный приговор по 1 показанию”, “Судебное расследование продлилось 3 дня – абсурд”, в защиту пожизненно заключенного Мгера Енокяна. Они передали приемной правительства пакет-заявление, состоящий из 165 страниц. Заявление также включало в себя подписи граждан.
По словам супруги Енокяна Заруи Межлумян, их акция требует реализации прав человека. “Для реализации прав человека, справедливого суда, свободы. Второе – подписи граждан, я была в деревнях, была в городах, в регионах, на площадах, в садах, на улицах осуществляла сбор подписей. Здесь также те люди, которые добровольно помогали мне собирать эти подписи”, - сказала Межлумян.
Этот шаг, по словам адвоката, вообще для справедливого судебного расследования и чтобы в судах могли быть восстановлены нарушенные права человека.
Межлумян отметила, что в 1996г. по делу Мгера Енокяна было грубейшее нарушение и по одному показанию Енокян оказался в статусе осужденного на смертную казнь.
Здесь также Вардуи Оганян – мать Енокяна. Она сказала, что при президентстве Роберта Кочаряна, если по требованию Европы устраняли смертную казнь, должен был быть судебный процесс, и должны были пересмотреть дела этого периода и вынести соответствующие приговоры по этим делам. А по части осужденных на смертную казнь 1996-2003 гг. Кочарян взял на себя роль судьи и дал им пожизненное заключение.
“Что является гораздо более жестоким наказанием, чем так называемая смертная казнь. Потому что в особенности те, кто был осужден в тот же период, что и Мгер, прошли жестокий, адский путь”, - подчеркнула она.