Կոնդում բարձրահարկ շենքեր չպետք է լինեն (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրեւանում ավարտվեց «Ճամփորդող կոնֆերանսը», որին մասնակցում էին գերմանացի, վրացի և հայ ճարտարապետներ ու փորձագետներ։ Քննարկումը հիմնականում ծավալվեց Կոնդի բարեկարգման շուրջ։ Նրանք այցելել են նաեւ Կոնդ։
Այսօր կոնֆերանսի վերջին օրն էր, եւ մասնակիցները ամփոփել են 4 –օրյա քննարկումները և ներկայացրել իրենց մոտեցումները՝ կարճաժամկետ և միջին լուծումներով: Մոտեցումները եղել են հինգը, քանի որ կոնֆերանսի մասնակիցները բաժանված են եղել 5 խմբի:
«Բոլոր խմբերի մոտ հիմքը նույնն էր՝ այնտեղ ապրող մարդկանց կյանքի բարելավումը: Ոչ մի խումբ չէր պատկերացնում, որ այնտեղ պիտի բարձրահարկ շենքեր լինեն»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Ճարտարապետական շաբաթ Երեւանի» ղեկավար Տաթևիկ Զաքարյանը:
Ամփոփիչ կոնֆերանսին մասնակցել է նաև Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Վիկտոր Մնացականյանը: Տաթևիկ Զաքարյանը կարևորեց, որ փորձագետների մոտեցումը համընկել է Կառավարության մոտեցման հետ:
«Բոլորս համակարծիք էինք, որ առաջին հերթին պետք է հետազոտություն արվի և միայն դրանից հետո առաջարկներ լինեն»,- եզրափակեց նա:
Կոնֆերանսին ներկայացրած առաջարկներով գերմանացի և վրացի փորձագետները պետք է զեկույց մշակեն, և ուղարկեն «Ճարտարապետական շաբաթ Երևանին», որն էլ իր հերթին կներկայացնի Երևանի քաղաքապետարանին:
Ի դեպ, գերմանացի ճարտարապետ Յոհան Զիգմունդը նկատում է՝ Երևանը հրաշալի քաղաք է, շատ հետաքրքիր, բայց ամեն հարց լուծելիս՝ պետք է հասկանալ ի՞նչ են ուզում մարդիկ, որպեսզի. «Հասկանանք՝ ինչով կարող ենք մենք օգնել՝ ճարտարապետական, ճարտարագիտական մասով»։

В Конде не должно быть высотных зданий (видео)
В Ереване завершилась «Путешествующая конференция», в которой участвовали немецкие, грузинские и армянские архитекторы и эксперты. Обсуждение в основном развернулось вокруг благоустройства Конда. Они посетили и Конд.
Сегодня был последний день конференции, и участники подвели итоги 4-дневных обсуждений и представили свои подходы – с краткосрочными и средними решениями. Подходов было пять, поскольку участники конференции были разделены на 5 групп.
«Основа у всех групп одна и та же – улучшение жизни живущих здесь людей. Ни одна группа не представляла, что здесь должны быть высотные здания», - в беседе с «А1+» сказала руководитель «Архитектурной недели Еревана» Татевик Закарян.
В итоговой конференции принял участие и глава административного района Кентрон Виктор Мнацаканян. Татевик Закарян отметила, что подход экспертов совпадает с подходом Правительства.
«Мы все сходились во мнении, что в первую очередь нужно провести исследования и лишь после этого делать предложения», - заключила она.
По предложениям, представленным на конференции, германские и грузинские эксперты должны разработать доклад и отправить его на «Архитектурную неделю Ереван», которая,  в свою очередь, представит мэру Еревана.
Кстати, немецкий архитектор Йохан Зигмунд отмечает: Ереван – чудесный город, очень интересный, но при решении любого вопроса нужно понять, чего хотят люди, чтобы «Понять, чем мы можем помочь – по архитектурной, инженерной части».