Օրացույց.15-ը Մայիսի. Ռոբերտ Քոչարյանի թիմը հաղթեց լրագրողներին (տեսանյութ)
1997-ի այս օրը մի խումբ ցուցարարներ դատավոր Հովիկ Ղուկասյանից պահանջում են իրենց էլ դատել 1996-ի սեպտեմբերի 25-ին Ազգային Ժողովի վրա գրոհելու համար։ Այդ օրը մեղադրյալի աթոռին էին «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը, դաշնակցական Կիմ Բալայանը եւ եւս երեք հոգի Նույն օրը Գերագույն Դատարանում անձնական պատճառներով կալանքից ազատ արձակվեցին 31-ի գործով դատվող երկու հոգի, որոնք մեղադրվում էին 1995-ի հուլիսին Վազգեն Սարգսյանին սպանելու եղանակով հեղաշրջում իրականացնելու փորձի մեջ։
1998-ի այս օրը լրագրողների բասկետբոլի թիմի հետ մրցման էր դուրս եկել Ռոբերտ Քոչարյանն ու իր թիմը։ Խաղացողների մեջ էին նաեւ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը, ներքին գործերի եւ ազգային անվտանգության նախարար Սերժ Սարգսյանը։ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմն ի վերջո հաղթեց լրագրողներին։
1999-ին Վանաձոր այցելած «Միասնություն» դաշինքի լիդեր Կարեն Դեմիրճյանը վանաձորցիներին խոստանում է, որ Ազգային Ժողովի ընտրություններում հաղթելու դեպքում ինքը վերացնելու է պատգամավորի անձեռնմխելիության ինստիտուտը։ Վանաձորցիները Կարեն Դեմիրճյանին դիմում էին «թագավոր» տիտղոսով, իսկ Վազգեն Սարգսյանին անվանում էին «սպարապետ»։
2000 թվականի մայիսի 15-ին Ազգային Ժողովի երկրապահները լքում են «Միասնություն» դաշինքը, որի ղեկավար Անդրանիկ Մարգարյանին Ռոբերտ Քոչարյանը նշանակել է Հայաստանի վարչապետ ։ Եւս երկուսը հեռանում են գործարարներով համալրված «Կայունություն» խմբից։ Երկրապահների պատճառաբանությունն է՝ «Միասնությունը» համագործակցում է Ռոբերտ Քոչարյանի հետ։
Մայիսի 14-ի լույս 15-ի գիշերը անհայտ անձինք հարձակվում են լեգենդար Կոմանդոսի՝ Արկադի Տեր-Թադեւոսյանի տան վրա։ Վիրավորվել է նրա թիկնապահներից մեկը։ Մի քանի օր առաջ Կոմանդոսը մտադրություն էր հայտնել ստեղծել Ազատամարտի վետերանների նոր միություն։
2002 թվականի մայիսի 15-ին ընդդիմությունը հրաժարվում է Ազգային Ժողովում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնանկությունը նախաձեռնելու գործընթացից։ Վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը գոհ է՝ ընդդիմությունը «խելոքացել է»։

Календарь: 15 Мая: Команда Роберта Кочаряна победила журналистов (видео)
В этот день 1997 года демонстранты требуют от судьи Овика Гукасяна судить их из-за атаки на Национальное собрание 25-го сентября 1996 года. В этот день на скамье подсудимых были командир отряда “Арабо” Манвел Егиазарян, дашнак Ким Балаян и еще три человека. В тот же день в Верховном Суде по личным причинам были освобождены из заключения два человека, судимые по делу 31-го, которые обвинялись в попытке осуществления переворота путем убийства Вазгена Саргсяна в июле 1995 года.
В этот день 1998 года с баскетбольной командой журналистов вышел на соревнование Роберт Кочарян и его команда. Среди игроков были и министр иностранных дел Вардан Осканян, министр внутренних дел и национальной безопасности Серж Саргсян. Команда Роберта Кочаряна в конечном итоге победила журналистов.
Посетивший в 1999-м году Ванадзор лидер альянса “Единство” Карен Демирчян обещает ванадзорцам, что в случае победы на выборах в Национальное собрание он устранит институт неприкосновенности депутата. Ванадзорцы обращались к Карену Демирчяну с титулом “царь”, а Вазгена Саргсяна называли “полководец”.
15-го мая 2000 года еркрапах Национального собрания покидают альянс “Единство”, руководителя которого Андраника Саргсяна Роберт Кочарян назначил премьер-министром Армении. Еще двое покидают группу “Стабильность”, собранную из журналистов. Еркрапах мотивируют тем, что “Единство” сотрудничает с Робертом Кочаряном.
В ночь с 14-го на 15-е мая неизвестные нападают на дом легендарного Командоса – Аркадия Тер-Тадевосяна. Ранен один из его телохранителей. Несколько дней назад Командос выразил намерение создать новый Союз ветеранов освободительной битвы.
15-го мая 2002 года оппозиция отказалась от продедуры инициации отставки Роберта Кочаряна в Национальном собрании. Премьер Андраник Маргарян доволен: оппозиция “поумнела”.