Թուրքիան դատապարտել է ԱՍԱԼԱ-ի կնքահայր Գուրգեն Յանիկյանի մասունքների ամփոփումը Եռաբլուրում
Թուրքիայի արտաքի գործերի նախարարությունն դատապարտել է «Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի»՝ ASALA-ի կնքահայր Գուրգեն Յանիկյանի մասունքների ամփոփման փաստը Եռաբլուր պանթեոնում՝  տեղեկացնում է Անադոլու գործակալությունը։
«Մենք խոստորեն դատապարտում ենք 1973թ. հունվարի 23-ին Լոս-Անջելեսում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոս Մոհմեթ Բայդարին և նրա տեղակալ Բահադիր Դեմիրին սպանած հայ ահաբեկիչ Գուրգեն Յանիկյանի մասունքների ամփոփումը Երևանում գտնվող զինվորական պանթեոնում»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Յանիկյանի հերոսացումը համարում է անընդունելի և դա որակում որպես հանցագործություն:
Հիշեցնենք, որ ծնունդով էրզրումցի Գուրգեն Յանիկյանն 1915-ի ողբերգական իրադարձությունների ականառեսն է եղել ողջ կյանքում չի մոռացել իր հարազատների սպանության տեսարանները  և պայքարել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու  դատապարտման համար:
Յանիկյանն իր հուշերում գրել է, որ ի սկզբանե նպատակ չի ունեցել զենք գործածելու ու արյուն թափելու, սակայն, Հայոց Ցեղասպանության մասին աշխարհին իրազեկող տարբեր խաղաղ միջոցներ գործի դնելու անարդյունավետությունից հետո է անցել զինված պայքարի:
Նշենք նաև, որ Յանիկյանը մահացել է 78 տարեկան հասակում (1973թ.), ԱՄՆ-ում։ Նա Կալիֆորնիայում գնդակահարել էր Լոս Անջելեսում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսին և նրա տեղակալին՝ դատապարտվելով  ցմահ բանտարկության: 8 տարվա բանտարկությունից հետո նրա փաստաբանները բողոքարկել են դատվճիռն  ու հասել Յանիկյանի ազատ արձակմանը: Վերջինս, սակայն, ազատության մեջ ընդամենը 2 ամիս ապրեց:

Турция осудила захоронение останков крестного отца АСАЛА Гургена Яникяна в Ераблуре
Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Турции осудило факт захоронения останков крестного отца «Армянской тайной армии освобождения Армении» ASALA Гургена Яникяна в пантеоне Ераблур, сообщает агентство Анадолу.
«Мы строго осуждаем захоронение в воинском пантеоне в Ереване останков армянского террориста Гургена Яникяна, который 23-го января 1973г. в Лос-Анджелесе убил главного консула Турции Мохмета Баядара и его заместителя Бахадира Демира»,- сказано в заявлении.
МИД Турции считает героизацию Яникяна неприемлемой и квалифицирует это в качестве преступления.
Напомним, что эрзрумец по месту рождения Гурген Яникян был свидетелем трагических событий 1915 года, на протяжении всей жизни помнил, как убивали его близких, и боролся за международное признание и осуждение Геноцида армян.
Яникян в своих воспоминаниях написал, что изначально у него не было цели применять оружие и проливать кровь, однако после неэффективности применения различных мирных средств, информирующих мир о Геноциде Армян, перешел к вооруженной борьбе.
Также отметим, что Яникян умер в возрасте 78 лет (1973г.) в США. В Калифорнии он застрелил генерального консула Турции в Лос-Анджелесе и его заместителя, будучи осужденным на пожизненное заключение. После 8 лет нахождения в тюрьме его адвокаты обжаловали приговор и добились освобождения Яникяна. Последний, однако, прожил на свободе всего 2 месяца.