Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Աշխատանքի օրվա առթիվ
Հայաստանի կառավարության խնդիրն ու նպատակն է երկրում իրականացնել տնտեսական հեղափոխություն։ Ինչպես քաղաքական հեղափոխության, այս դեպքում էլ մեզ համար հիմնական և առանցքային գործիքը շարունակում է մնալ անհատական ջանքը: Այսինքն՝ մեր հիմնական գործիքակազմը պետք է լինի քաղաքացիներին, մարդկանց խրախուսելը՝ աշխատելու, գործելու, տնտեսական գործունեություն ծավալելու, հավատալու սեփական ուժերին և հաջողությանը։ Մեր քայլերն ուղղված են լինելու յուրաքանչյուր քաղաքացու տնտեսական վարքագիծը փոխելը՝ ինչպես տնտեսական գործունեության օբյեկտ, այնպես էլ տնտեսական գործունեության սուբյեկտ հանդիսանալու պարագայում։
Մենք պետք է բոլորով շարժվենք այդ նպատակի իրականացման ուղղությամբ, ուղղենք մեր մեջքը, հավատանք մեր ուժերին և մեր աշխատանքով հարստանանք և հարստացնենք։
Հայաստանի կառավարության ուշադրության կենտրոնում է նաև աշխատողների իրավունքների պաշտպանությունը, և մենք այդ ուղղությամբ ևս նախատեսում ենք իրականացնել հետևողական քայլեր:
Մեր երկիրը պետք է դուրս գա ցածր որակավորմամբ աշխատուժ ունեցող երկրի կարգավիճակից, ուստիջանքեր չենք խնայելու, որպեսզի Հայաստանը լինի բարձր որակավորման աշխատուժի երկիր:Այդ նպատակով, ՀՀ կառավարությունը միջոցառումներ է իրականացնելու ուղղված կրթական համակարգի բարելավմանը, որպեսզի վերջինս մեր պետությանն ապահովի բարձր որակավորմամբ աշխատուժ, որ այն պահին, երբ ուսանողները դուրս գան համալսարաններից՝ ունենան մրցունակ մասնագետի կարգավիճակ։
Հայ ժողովուրդը մշտապես աչքի է ընկել իր աշխատանքով, ջանասիրությամբ, եռանդով ու ստեղծագործական մտքով։ Համոզված եմ, որ միասին կհասնենք մեր նպատակների իրականացմանն ու մեր աշխատանքով կզարգացնենք ու կշենացնենք մեր երկիրը։

Послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Дня труда
Цель и задача правительства Армении - осуществить экономическую революцию в стране. Как и в случае с политической революцией, так и в этом случае основным и ключевым инструментом для нас являются индивидуальные усилия. То есть наш основной инструментарий должен заключаться в том, чтобы побуждать граждан, побуждать людей работать, действовать, заниматься экономической деятельностью, верить в свои силы и успех. Наши шаги будут направлены на изменение экономического поведения каждого гражданина как в качестве объекта экономической деятельности, так и в качестве субъекта экономической деятельности.
Мы все вместе должны идти к реализации этой цели, должны выпрямить свои спины, верить в свои силы и обогащаться и обогащать своим трудом.
В центре внимания правительства Армении также находятся вопросы защиты прав трудящихся, и мы также планируем провести последовательные шаги в этом направлении.
Наша страна должна выйти из статуса страны с низкой квалификацией рабочей силы, поэтому мы не пожалеем усилий, чтобы сделать Армению страной с высокой квалификацией рабочей силы. С этой целью правительство Республики Армения примет меры, направленные на улучшение системы образования, с тем чтобы последняя обеспечила наше государство высококвалифицированной рабочей силой, чтобы в тот момент, когда студенты покидают университеты, они имели статус конкурентоспособного специалиста.
Армянский народ всегда славился своей работой, трудолюбием, энергией и творчеством. Я убежден, что вместе мы достигнем наших целей и будем своей работой развивать и благоустраивать нашу страну».