Այսօր առավոտվա դրությամբ ունենք հինգ հացադուլավոր. Արտակ Զեյնալյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում այսօր գերծանրաբեռնվածության խնդիր չկա։ 2019թ առաջին եռամսյակում կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը ներկայացնելիս, ասաց Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը։
Նախարարը նշեց, որ ապրիլի մեկի դրությամբ քրեակատարողական հիմնարկներում 2287 անձ կա, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 1247-ով պակաս:
«Քրեակատարողական հիմնարկներում ծանրաբեռնվածության խնդիր չկա, յուրաքանչյուր դատապարտյալ քնում է մեկ մահճակալի վրա։ Այս խնդիրը լուծված է այսօր Հայաստանում՝ այս իշխանությունների օրոք»- ընդգծեց Զեյնալյանը։
2019թ. առաջին եռամսյակում քրեակատարողական հիմնարկներից ազատ է արձակվել 339 անձ։
Ռոբերտ Քոչարյանի գործին անդրադառնալիս Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն ասաց, որ դա արդարադատության նախարարության ոլորտը չէ։ Ինչ վերաբերում է դատավորներին, որոնք հրաժարվում են քննել Ռոբերտ Քոչարյանի գործը, Զեյնալյանը նշեց, որ եթե դատավորը գտնում է, որ կան ինքնաբացարկի հիմքերը, ապա պետք է ինքնաբացարկ հայտնի. «Իսկ թե ինչպես կգնահատի էթիկայի հանձնաժողովը, կամ արդարադատության նախարարությունը, դա այլ հարց է»։
Այսօր առավոտվա դրությամբ ունենք հինգ հացադուլավոր, սա ցածր ցուցանիշ է նախկին տարիների համեմատ։ Հացադուլի որեւէ դեպք չկա քրեակատարողական հիմնարկների պայմանների դեմ։ Անդրադառնալով ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանի գործին Զեյնալյանը նշեց, որ իրավունք չունի իրավական եւ քաղաքական գնահատական տալու։
Չնայած Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը լրագրողների կողմից հաշվետվությանն առնչվող հարցերին էր սպասում, սակայն պատասխանեց նաեւ ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին վերաբերող հարցին։ Նախարարը նշեց, Միհրան Պողոսյանը ձերբակալվել է եւ մինչեւ ՀՀ վերադարձվելը, քաղաքական ապաստան է խնդրել։ «Այդ դիմումին գնահատական տալը Ռուսաստանի սուվերեն իրավունքն է։ Իսկ քաղաքական ապաստան դիմելու իրավունքն էլ անձինн է, որը դիմել է»-ասաց նախարարը։
«Այս պահի դրությամբ ձեռնպահ կմնամ գնահատականներ տալուց՝ այսօր ՀՀ-ում քաղբանտարկյալներ կան, թե ոչ։ Անօրինական հիմքերով անազատության մեջ գտնվողներ չկան Հայաստանում»,-պատասխանելթվ՝ արդյո՞ք քաղբանտարկյալներ կան Հայաստանում, թե ոչ։
Զեյնալյանի խոսքով, այս իրավիճակը տարբերվում է նախկին ռեժիմի իրավիճակից։ Շատ ավելի շատ են այն մարդիկ, որոնց խափանման միջոցը գրավի դիմաց փոխվել է։ Քաղաքական բանտարկյալ լինել չլինելու երկու հարցը որոշվում է սուբյեկտիվորեն, դա սուբյեկտիվ է եւ Զեյնալյանը դրա համար քաղաքական գնահատականներ չի տալիս։

Пресс-конференция Артака Зейналяна: ПРЯМОЙ ЭФИР (видео)
Поддержи А1+!В уголовно-исполнительных учреждениях Армении сегодня нет проблемы перегруженности. Представляя отчет работ, выполненных в первом квартале 2019г., сказал министр юстиции Артак Зейналян.
Министр отметил, что по состоянию на 1 апреля 2019 г.в уголовно-исполнительных учреждениях содержатся 2287 человек. Это на 1248 меньше по сравнению с тем же периодом 2018 года. 985 из 2287 лиц арестованные, 1302 – осужденные.
В уголовно-исполнительных учреждениях Армении нет проблемы перегруженности. На каждую кровать зарегистрирован один осужденный, все вытекающие из этого порочные явления устранены. В уголовно-исполнительных учреждениях - 5350 коек”, - сказал Зейналян.
В первом квартале 2019г. из уголовно-исполнительных учреждений освобождены 339 человек.
Обращаясь к делу Роберта Кочаряна, министр юстиции Артак Зейналян сказал, что это – не сфера министерства юстиции. Что касается судей, отказывающихся рассмотреть дело Роберта Кочаряна, Зейналян отметил, что если судья считает, что есть основания для самоотвода, он должен обьявить самоотвод: «А как оценит комиссия по этике или министерство юстиции – это другой вопрос».
По положению на сегодняшнее утро у нас пять голодающих, это – низкий показатель по сравнению с предыдущими годами. Нет случаев голодовки против условий уголовно-исполнительных учреждений. Касаясь дела Давида Санасаряна, Зейналян отметил, что не имеет права дать юридическую и политическую оценку.
Несмотря на то, что министр юстиции Артак Зейналян ждал от журналистов вопросов, связанных с отчетностью, он ответил также на вопрос, относящийся бывшему начальнику ПИСА Миграну Погосяну. Министр отметил, что Мигран Погосян арестован и до возвращения в РА нашел политическое убежище. «Оценить это заявление – суверенное право России. А обращение за политическим убежищем – это право обратившегося лица», - сказал министр.
«На данный момент я воздержусь от оценок: есть сегодня в РА политзаключенные или нет. В Армении нет тех, кто находится в заключении на незаконных основаниях», - отвечая на вопрос, есть ли в Армении политзаключенные.
По словам Зейналяна, эта ситуация отличается от ситуации при прежнем режиме. Гораздо больше людей, чья мера пресечения была изменена под залог. Два вопроса наличия или отсутствия политического заключенного определяется субьективно, это субьективно и Зейналян поэтому не дает политических оценок.