Ծառայողական քննություն է նշանակվել (տեսանյութ)
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում  ԱԱԾ անսպասելի խուզարկությունից եւ տեսագրությունը տարածելուց  հետո ծառայողական քննություն է նշանակվել: Խսքը «Արմավիր» ՔԿՀ-ի  բանտարկյալների մեքենայությունների մասին է:
Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը: Զեյնալյանի կարծիքով՝ վարչապետի կամ ԱԱԾ կողմից ուղղորդում չկա:
Նախարարը բացատրեց, որ քրեակատարողական հիմնարկում օդափոխությունն ապահովելու համար են կերակրապատուհանները բաց լինում՝  առանց խտրականության և առանց կոռուպցիոն որևէ դրսևորման:
«Խոսքը սրա մասին էր: Դրա ի՞նչն է անօրինական: Եթե ասենք խցում դատապարտյալ չկա, դրա բաց կամ փակ լինելը որևէ նշանակություն չունի, խոսքը սրա մասին է: Այդ կերակրադռները նախկինի նման որպես կոռուպցիոն դրսևորումներ չեն գործում այլևս: Այո, կան խցեր, որոնք դատարկ են, և դրանց պատուհանների բացումը որևէ նշանակություն չունի: Կամ խցում որպես բողոքի ակցիա հրդեհ են կազմակերպել: Այդ խցում պետք է դուռը բացես, որ ծուխը դուրս գա, և մարդիկ չխեղդվեն, կամ խցում շոգ է»,- ասաց Զեյնալյանը:
Նախարարը նշեց, որ ծառայողական քննության արդյունքում պարզ կլինի, թե ինչ է բացահայտվել խցերում:
Արտակ Զեյնալյանը վստահեցրեց նաեւ, որ նոր իշխանությունների օրոք «զոն նայողների» ինստիտուտը վերացված է:

Назначено служебное расследование (видео)
После неожиданного обыска СНБ в уголовно-исполнительном учреждении “Армавир”  и распространения видеозаписи назначено служебное расследование. Речь идет о мошенничестве заключенных УИУ “Армавир”.
Сегодня после заседания правительства в беседе с журналистами сказал министр юстиции Артак Зейналян. По мнению Зейналяна, нет направления со стороны премьер-министра или СНБ.
Министр пояснил, что окна для пищи бывают открыты для обеспечения вентиляции в уголовно-исполнительном учреждении, без дискриминации и без какого-либо коррупционного проявления.
“Речь была об этом. Что здесь незаконного? Если, скажем, в камере нет заключенного, ее открытость или закрытость не имеет значения, речь об этом. Эти двери для пищи не служат в качестве коррупционных проявлений, как это было ранее. Да, есть камеры, которые пусты, и открытие в них окон не имеет никакого значения. Или в камере в качестве акции протеста организовали пожар. В этой камере нужно дверь открыть, чтобы вышел дым, и люди не задохнулись, или в камере жарко”, - сказал Зейналян.