Եթե  Հայաստանը չհակադարձի  Թուրքիայի ժխտողականությանը, ապա կդառնա մեղադրանքի թիրախ (տեսանյութ)
Սուրեն Մանուկյանը Թուրքիայի ժխտողական դիրքերից հանդես գալը և հայերին ցեղասպանության մեջ մեղադրելը շատ վտանգավոր է համարում: Նրա կարծիքով, եթե  Հայաստանը չհակադարձի  Թուրքիայի ժխտողականությանը, ապա կդառնա մեղադրանքի թիրախ:
Ցեղասպանագետ Սուրեն Մանուկյանին անհանգստացնում է նաև  այն փաստը, որ հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած որոշ երկրներ կրկնակի ճանաչում են ցեղասպանությունը, ինչպես օրինակ  Հոլանդիան, Նիդերլանդները և Իտալիան: Նրա կարծիքով շատ երկրներ հայոց ցեղասպանության հարցը օգտագործում են Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու համար: Այդ առումով նա ճիշտ է համարում 2019 թվականին Իսրայեին ուղղված Հայաստանի հայտարարությանը, որ Հայաստանը  դատապարտում է հայոց ցեղասպանության ճանաչումը քաղաքական նպատակներով շահարկելը: Քանի որ վերջիններս սպառնացել էին  Թուրքիային, որ կարող են ճանաչել հայոց ցեղասպանությունը:
«Ես կարծում եմ, որ մեր դեսպանատները աշխատում են հին իներցիայով, իրենց վրա դրված  է պարտականությունը հասնել երկրների ճանաչմանը իրենք շարունակում են այդ աշխատանքը: Սակայն առաջին պլան պետք է մղվի 2 մարտավարություն: Առաջինը պետք է քրեականացնել ցեղասպանության ժխտումը, ինչը երեկ Թուրքիայի նախագահի հայտարարությունից հետո, առավել հրատապ դարձավ: Երկրորդը պետք է  ցեղասպանության թեման ճանաչելի դարձնել ցեղասպանությունը ընդունած բնակչությանը:  Կասկածում եմ, որ Իտալիայի կամ այլ երկրի բնակչությունը տեղյալ է հայոց ցեղասպանության մասին»:
Ցեղասպանագետը նաև նշեց, որ կարևոր է նաև ուշադրություն դարձնել այն համգամանքին, որ ցեղասպանությունը ճանաչած պետությունները որոշակի պարտավորություններ են վերցնում իրնեց վրա, այդ թվում ապրիլի 24-ը դարձնել հիշողության օր և պետական մակարդակով նշել: Սակայն մի քանի երկիր է միայն, որ այդ օրը որպես հիշատակի օր նշում է: Նա ճիշտ է համարում հայ առաքելական եկեղեցու ցեղասպանության զոհերին սրբերի շարքը դասելու որոշումը, քանի որ միայն այդպես կարող ենք ազատվել զոհի բարդույթից:

Если Армения не будет противодействовать отрицанию Турции, она станет мишенью для обвинений (видео)
Сурен Манукян считает опасным то, что Турция выступает с позиций отрицания и обвиняет армян в геноциде. По его мнению, если Армения не будет противодействовать отрицанию Турции, она станет мишенью для обвинений.
Специалиста по геноцидам Сурена Манукяна беспокоит также тот факт, что  некоторые страны, признавшие геноцид армян повторно признают геноцид, к примеру, Голландия, Нидерланды и Италия. По его мнению, многие страны используют вопрос геноцида армян для оказания давления на Турцию. В этом плане он считает верным заявление Армении, адресованное Израилю в 2019 году, что Армения осуждает спекуляцию признанием геноцида армян в политических целях. Поскольку последние угрожали Турции, что могут признать геноцид армян.
“Думаю, что наши посольства работают по старой инерции, на них возложена обязанность достичь признания странами, они продолжают эту работу. Однако на первый план нужно выдвинуть 2 тактики. Во-первых, нужно  криминализировать отрицание геноцида, что после вчерашнего заявления президента Турции стало более актуальным. Во-вторых нужно сделать так, чтобы тема геноцида стала известна населению, признавшему геноцид. Сомневаюсь, что население Италии или другой страны знает о геноциде армян”.
Специалист по геноцидам также отметил, что важно уделить внимание тому обстоятельству, что страны, признавшие геноцид, берут на себя некоторые обязательства, в том числе сделать 24-го апреля день памяти и отмечать на государственном уровне. Однако лишь несколько стран отмечают этот день как день памяти. Он считает верным решение армянской апостольской церкви о причислении жертв геноцида к лику святых, поскольку только так мы можем освободиться от комплекса жертвы.