«Իշխանության վերին օղակներում անկախ գործիչները չեն հանդուրժվում». քաղաքագետը՝ Դ. Սանասարյանի մասին (տեսանյութ)
«Հետհեղափոխական» Հայաստանում սա առաջին քաղաքական գործն է. Պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանին առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ հայտարարեց քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ տեղի է ունենում քաղաքական դաշտի վերաձևում, իսկ Դավիթ Սանասարյանը քաղաքական թիմում տեղ չի ունեցել որպես քաղաքական վերնախավի թևերից ինչ-որ մեկի ներկայացուցիչ։ Մարտիրոսյանը ընդգծեց նաև, որ այս գործը շինծու է, և կարող էին որոշ բաներ «կարված» լինել։
«Իշխանության վերին օղակներում անկախ գործիչները չեն հանդուրժվում», - շեշտեց նա՝ նկատի ունենալով ՊՎԾ պետին։ Իսկ մեղադրանքի վերաբերյալ Ազգային անվտանգության ծառայության տարածած հաղորդագրությունը որակեց որպես անփութություն։
Ապրիլի 24-ի կապակցությամբ Ռուսական իշխանությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարություն չանելը Մարտիրոսյանը բացատրեց նրանով, որ ներկայումս Թուրքիան Ռուսաստանի ամենամտերիմ դաշնակիցն է։ Իսկ Մոսկվայի այս քայլին, ըստ քաղաքագետի պետք է արձագանքեր պաշտոնական Երևանը։ Ինչպես նաև նա խայտառակ որակեց ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի՝ առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ հայտարարությունը։
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ Հունաստանը նույնպես հայտարարություն չարեց «Ապրիլի 24»-ի վերաբերյալ՝ ասաց, որ դա կարող է պայմանավորված լինել թուրք-հունական հարաբերությունների սրացմամբ ու հնարավոր բարելավումներով։ Սակայն քաղաքագետը չբացառեց նաև այն պարագան, որ Նիկոլ Փաշինյանը կամ Արմեն Սարգսյանը որևէ հայտարարություն չէին արել մայիսի 19-ին Պոնտոսի հույների ցեղասպանության օրվա առիթով։
Մարտիրոսյանը մի շարք հարցադրումներ արեց. թե ինչո՞ւ է Ռոբերտ Քոչարյանին միայն «Մարտի 1»-ի գործի շրջանակներում մեղադրանք առաջադրվել, արդյո՞ք այլ գործերով մեղադրանք առաջադրելու հիմքեր չկան:
Անդրադարձ կատարելով Սերժ Սերժ Սարգսյանին՝ քաղաքագետը հարցադրում հնչեցրեց, թե արդյո՞ք 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի շուրջ քննություն անց կացվել է ներկայիս իշխանությունների կողմից։

«В высших эшелонах власти независимых деятелей не терпят»: политолог о Д. Санасаряне (видео)
Поддержи А1+!В “послереволюционной” Армении это – первое политическое дело: заявил о выдвинутом против начальника Государственной надзирательной службы Давида Санасаряна обвинении политолог Айк Мартиросян.
По мнению политолога, происходит перекройка политического поля, а Давид Санасарян не имел места в политической команде в качестве представителя одной из ветвей политической элиты. Мартиросян также подчеркнул, что это дело сфабриковано, и некоторые вещи могли были “сшиты”.
“В верхних эшелонах власти независимых деятелей не терпят”, - подчеркнул он, имея в виду начальника ГНС. А сообщение об обвинении, распространенное Службой национальной безопасности, квалифицировал как небрежность.
Отсутствие заявление со стороны российских властей в связи с Днем Геноцида армян Мартиросян объяснил тем, что в настоящее время Турция является ближайшим союзником России. А на этот шаг Москвы, по мнению политолога, должен был отреагировать Ереван. А также он квалифицировал как позорное заявление министра иностранных дел РА Зограба Мнацаканяна об установлении отношений с Турцией без предусловий.
Обращаясь к тому обстоятельству, что Греция также не сделала заявления касательно “24 Апреля”, сказал, что это может быть обусловлено обострением турецко-греческих отношений и возможными улучшениями. Однако политолог не исключил и то обстоятельство, что Никол Пашинян или Армен Саргсян не сделали никакого заявления в связи с днем геноцида греков Понтоса 19-го мая.
Обращаясь к Роберту Кочаряну, Мартиросян задал ряд вопросов: почему Роберту Кочаряну выдвинуто обвинение только в рамках дела “1 Марта”, нет ли оснований для выдвижения обвинения по другим делам?
Обращаясь к Сержу Саргсяну, политолог озвучил вопрос: проводилось ли расследование касательно Апрельской войны 2016 со стороны нынешних властей?