Շուրջ 370 հազար աշակերտներ հնարավորություն կունենան այցելել թատրոններ (տեսանյութ)
Շուրջ 370 հազար աշակերտներ հնարավորություն կունենան այցելել թատրոններ եւ համերգասրահներ։ Այս նախագիծն այսօր կառավարության հերթական նիստին ներկայացրեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ասելով, որ այն մեկնարկել է անցյալ շաբաթ։
«Սա էլեկրոնային հարթակ է և ուսումնասիրել ենք միջազգային փորձը և ինչ-որ առումով սա աննախադեպ է՝ ամբողջ համակարգի ներգրավվածությամբ»,-ասաց նախարարը՝ կոչ անելով ծնողներին եւ ուսուցիչներին՝ խրախուսել աշխակերտների գրանցվելը և իրենց մասնակցությամբ այցելել մշակութային հաստատություններ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձանագրեց, որ այս տարի Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում սովորող բոլոր աշխակերտներին հնարավորություն են տալիս պետկան բյուջեի հաշվին, տարին մեկ անգամ այցելել թանգարան, համերգասրահ և թատրոն: Փաշինյանը հարցրեց՝ արդյո՞ք ուսուցիչները եւս ներառված են ծրագրում, նախարարն ասաց, որ դա վերաբերում է նաեւ ուսուցիչներին։
«Մենք, մշակույթը և կրթությունը տեսնում ենք նույն տրամաբաության մեջ, և մշակույթին վերապահում ենք կրթական դերակատարում: Կրթությունը մշակութային երևույթ է և սրանով է պայմանավորված կառուցվածքային փոփոխությունները»,-ասաց Փաշինայնը։

Около 370 тысяч учащихся будут иметь возможность посещать театры (видео)
Около 370 тысяч учащихся будут иметь возможность посещать театры и концертные залы. Этот проект сегодня на очередном заседании правительства представил министр образования и науки РА Араик Арутюнян, сказав, что он стартовал на прошлой неделе.
«Это – электронная площадка и мы изучили международный опыт и в некотором плане это беспрецедентно, с привлечением всей системы»,- сказал министр, призвав родителей и учителей поощрять регистрацию учащихся и с их участием посещать культурные учреждения.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что в этом году всем учащимся общеобразовательных школ Армении предоставляют возможность за счет государственного бюджета раз в год посетить музей, концертный зал и театр. Пашинян спросил, включены ли в программу также учителя, министр сказал, что это касается и учителей.
«Мы видим культуру и образование в одной и той же логике, и за культурой закрепляем образовательную роль. Образование – это культурное явление и этим обусловлены структурные изменения»,- сказал Пашинян.