Ես չեմ կարող այդպիսի խաղիկների մեջ լինել. Փաշինյանը՝ Սերժ Սարգսյանի հետ պայմանավորվածություններ ունենալու մասին (տեսանյութ)
Եթե Սերժ Սարգսյանը մինչև հիմա ոչ մի հանցագործության մեջ չի մեղադրվում, այսինքն հանցագործ չէ՞։ Այդ դեպքում ինչի՞ համար և ո՞ւմ դեմ էր հեղափոխությունը։ Ֆեսյսբուքյան օգտատերերից  մեկի հարցն է ուղղված Նիկոլ Փաշինյանին, ինչին ի պատասխան վարչապետը նկատեց՝ սխալ է, որ մենք ասենք՝ ինչի՞ կոնկրետ այս մարդը բռնված չէ։
«Ես և որևե մեկը երբեք խնդիր չի դրել այսինչ անուն-ազգանունով մարդուն դատել, խնդիրը լինի Ռոբերտ Քոչարյանը, թե Սերժ Սարգսյանը։ Հեղափոխության գլխավոր իմաստը այն է, որ բոլոր մարդիկ հավասար են օրենքի առաջ, բայց առավել ևս պետական բարձրաստիճան պաշտոնյանների նկատմաբ քրեական հետապնդում իրականացնելու համար պետք են շատ լուրջ հիմնավորումներ»։
Վարչապետը օգտատիրոջ հարցում ենթատեքստ նկատեց, թե նա Սերժ Սարգսյնաի հետ թաքուն պայմանավորվածություններ ունի և այդ պատճառով նրան ձեռք չի տալիս։
«Սիելի հայրենակիցներ ասում եմ, որ ես չեմ կարող այդպիսի խաղիկների մեջ լինել։ Ես հիմա չեմ կարող ասել Սերժ Սարգսյանը որևէ հանցագործության մեջ կմեղադրվի, չի մեղադրվի։ Ես ասել եմ՝ քննիչ, կամ դատախազ չեմ, բայց ես կարող եմ երաշխավորել՝ այն պահին, երբ որ մեղադրելու համար  բավարար հիմքեր լինեն դրա համար ոչ մի քաղաքական խոչընդոտ չի լինի»։
Վարչապետը վստահեցրեց՝ նման բան չի կարող լինել, եթե որևէ մեկի հետ կուլիսային պայմանավորվածություն ունենար ժողովրդի թիկունքում, ապա կնշանակեր, որ ոչ միայն հեղափոխությունն է անիմաստ, այլև իր ապրած ամբողջ կյանքը։
«Ես այդպիսի բաների չեմ գնա, նախ, որովհետև դրա կարիքը չունեմ և երկրորդն էլ, որովհետև դա սկզբունքորեն անհամատեղելի է ինձ հետ»,- ասաց վարչապետը։

Я не могу участвовать в таких мелких играх: Пашинян о том, имеет ли он договоренности с Сержем Саргсяном (видео)
Если Серж Саргсян до сих пор не обвиняется ни в одном преступлении, значит он не преступник? В таком случае для чего и против кого была революция? Спросил Пашиняна один из пользователей Фейсбук, в ответ на что премьер отметил: неправильно говорить, почему конкретно этого человека не поймали?
«Ни я, ни кто-либо другой никогда не ставили задачи осудить человека с таким-то именем и такой-то фамилией, будь то Роберт Кочарян или Серж Саргсян. Главный смысл революции в том, что все люди равны перед законом, но тем более для уголовного преследования в отношении высокопоставленных чиновников нужны очень серьезные обоснования».
Премьер заметил в вопросе пользователя подтекст, что якобы у него есть тайные договоренности с Сержем Саргсяном, и поэтому он его не трогает.
«Дорогие соотечественники, говорю, что я не могу быть в таких мелких играх. Я сейчас не могу сказать, будет ли Серж Саргсян обвинен в каком-либо преступлении или нет. Я сказал: я не следователь или прокурор, но я могу гарантировать: в тот момент, когда будут достаточные основания для обвинения, для этого не будет никаких политических препятствий».
Премьер заверил: ничего подобного быть не могло, если б у него были закулисные договоренности с кем бы то ни было за спиной у народа, это значило бы, бессмысленна не только революция, но и вся его жизнь.
«Я не пойду на такие вещи, во-первых, потому что я в этом не нуждаюсь, и во-вторых, потому что это принципиально несовместимо со мной»,- сказал премьер-министр.