«Սանիթեք»-ը պարզաբանում է. կառավարության նիստում իրավիճակը սխալ է ներկայացվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀաշվի առնելով ս.թ. ապրիլի 18-ին կառավարության հերթական նիստի ընթացքում «Սանիթեք» ընկերության և Երևան քաղաքի աղբահանության հետ կապված հարցերի քննարման ու ամբողջ ընթացքում իրակիճակի սխալ ներկայացման հանգամանքը` «Սանիթեք»-ն իրեն իրավունք է վերապահում արձագանքել այդ ամենին` ներկայացնելով որոշ պարզաբանումներ.
- «Սանիթեք»-ի կողմից կատարված ներդրումների վերաբերյալ.
Մինչ օրս «Սանիթեք» ընկերությունն ամբողջությամբ կատարել է պահանջվող ներդրումները թե’ սարքավորումների, թե’ կոնտեյներների ձեռքբերման հետ կապված, և պատրաստ է կատարել լրացուցիչ ներդրումներ` նման ներդրումների կատարման հիմքերի առկայության դեպքում: Արդյո՞ք նորմալ է շարունակել կոնտեյներների ձեռքբերման համար ներդրումների կատարումը, եթե ամսեկան այրվում և գողացվում են հարյուրավոր կոնտեյներներ: Ամբողջ պայմանագրի համար պահանջվող 16.000 աղբարկղերից մոտ 10.000-ն արդեն ձեռք են բերվել, երբ ընկերությունը նունիսկ չի հասել պայմանագրի գործողության ժամկետի կեսին: Արդյո՞ք նորմալ է շարունակել սարքավորումներ ձեռքբերման համար ներդրումների կատարումը, եթե վերջիններիս վնասների հիմնական պատճառը չի լուծվում (մասնավորապես, Նուբարաշենի աղբավայրում առկա խնդիրները): Անշուշտ, աղբահանության ստրատեգիական պլան պետք է իրականացվի:
Առկա են բոլոր թվերը, լուսանկարները և այլ ապացույսներ, որոնք հասանելի են և անհրաժեշտության դեպքում կարող են ցանկացած ժամանակ հրապարակվել:
- Մեկ կամ երկու օպերատորների հարցի վերաբերյալ.
Քաղաքապետարանի օպերատորների կողմից Երևան քաղաքում իրականացվող աղբահանության աղետալի իրավիճակից հետո «Սանիթեք»-ը պետք է լիներ Երևան քաղաքում աղբահանություն իրականացնող երկու մասնավոր օպերատորներից մեկը: Քաղաքի երկրորդ մասի գնման ընթացակարգին «Սանիթեք»-ը մասնակցել է միայն այն բանից հետո, երբ ի սկզբանե նախատեսված երկրորդ օպերատորը հրաժարվեց իրականացնել աշխատանքները, որից հետո «Սանիթեքը» կնքել է երկրոդ պայմանագիրը օրենքի պահանջների պահպանմամբ և այս հարցում մենք լիովին համաձայն ենք վարչապետի հետ, որպեսզի կատարվի անհրաժեշտ քննություն, և մեր ընկերությունը պատրաստ է լիովին համագործակցել: Անհրաժեշտ է նշել, որ 2016 թվականին, երբ «Սանիթեք»-ը գործում էր որպես միակ օպերատորը Երևանում, անկախ ուսումնասիրության համաձայն վերջինս արժանացել էր Երևանի բնակիչների 85%-ի գոհունակությանը:
- Ընդհանուր և հանրային շահերի անտեսմամբ, մասնավոր ներդրողների շահերի վերաբերյալ.
Մեկ տարուց ավելի կանոնավոր կերպով բազմաթիվ նամակների միջոցով (ևս մեկ անգամ խնդրում ենք քաղաքապետարանին հրապարակել նամակները) տեղեկացրել ենք այն ռիսկերի մասին, որոնց կարող է բախվել Երևանի աղբահանությունը, եթե բարձրաձայնվող օբյեկտիվ խնդիրները չլուծվեն և շարունակել ենք գործունեությունը բոլոր ջանքերի գործադրմամբ` չնայած տուգանքներին և այն վնասներին, որոնք «Սանիթեք»-ը կրել է առանց որևէ փոխհատուցման, որպեսզի ապահովի Երևան քաղաքի և բնակիչների համար նվազագույն ստանդարտներ:
- Քաղաքապետարանի՝ մեկ պայմանագրի նոր մրցույթ հայտարարելու առաջարկին «Սանիթեք»-ի մերժման վերաբերյալ
«Սանիթեք»-ը երբեք չի հակադրվել պայմանագրի վերագնահատմանը` նման գործունելության ու պայմանագրային պայմանների համար անհրաժեշտ բյուջեն պարզելու ու ներկա բյուջեն վերանայելու համար, այնուամենայնիվ, վերջինս հարցեր է բարձրացրել նման լուծման իրականացման վերաբերյալ.
- Եթե պայմանգրերից մեկը դադարեցվի նոր մրցույթ հայտարարելու համար , ո՞վ պետք է մատուցի աշխատանքները միջանկյալ ժամանակաշրջանում:
- Եթե պայմանգրերից մեկը դադարեցվի նոր մրցույթ հայտարարելու համար, ինչպե՞ս է «Սանիթեք»-ն իրականացնելու իր ընթացիկ ֆինանսական պարտավորությունները (բանկեր,մատակարարներ և այլն ):
Եթե վերոգրյալ հարցերին տրվեին գրոծնական պատասխաններ, ընկերությունը երբեք չէր առարկի:
- 5. «Սանիթեք» ընկերության ոչ պրոֆեսիոնալիզմի և վատ ու ոչ կոմպետենտ աշխատակիցների և վարորդների վերաբերյալ.
«Սանիթեք»-ը հպարտանում և ոգևորությամբ է արձանագրում, որ իր ընկերության աշխատակիցներն աշխատում են գիշեր ու ցերեկ, ցրտին ու չափազանց ցուրտ եղանակին, աղբահանության ու ձնամաքրման ոլորտներում և ջանք չեն խնայում մեր համաքաղաքացիների կենսակերպի լավագույնս ապահովվման համար:
«Սանիթեք»-ը նվիրված է Երևանի քաղաքին, և ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ նրա առաջնահերթությունն է Երևանի յուրաքանչյուր քաղաքացու բարեկեցությունը: «Սանիթեք»-ը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է, որ ընկերության խնդիրները ունեն օբյեկտիվ պատճառներ, որոնք կան ու կլինեն ցանկացած ընկերության մոտ` լինի դա պետական, թե մասնավոր, որը կցանկանա իրականացնել աղբահանության աշխատանքներ Երևանում: Երբ մեր կողմից բարձրաձայնված խնդիրներին լուծման ուղղությամբ կլինի ողջամիտ և պաշտաճ արձագանք պատկան մարմինների կողմից, մեր ընկերությունը, եթե լինի դրա անհրաժեշտությունը, կրկին պատրաստակամ է իրականացնել օտարերկրյա ներդումներ. ձեռք բերել նոր տեխնիկա:

«Санитек» разъясняет: на заседании правительства ситуация была представлена неверно
Поддержи А1+!Учитывая обстоятельство неверного представления ситуации, связанной с компанией “Санитек” и вывозом мусора в Ереване на очередном заседании правительства 18-го апреля с.г. и на всем протяжении, “Санитек” оставляет за собой право отреагировать на все это, представив некоторые разъяснения:
- Об инвестициях, сделанных «Санитек»
До сего дня компания “Санитек” полностью выполнила требуемые инвестиции, связанные и с приобретением оборудования, и с приобретением контейнеров, и готова произвести дополнительные инвестиции, в случае наличия оснований для подобных инвестиций. Нормально ли продолжать выполнение инвестиций для приобретения контейнеров, если ежемесячно сжигаются или крадутся сотни контейнеров. Из требуемых для всего договора 16.000 мусорных баков около 10.000 уже приобретено, когда компания даже не достигла середины деятельности договора. Нормально ли продолжать инвестиции для приобретения оборудования, если основная причина повреждений последних не решается (в частности, проблемы, имеющиеся на Нубарашенской мусорной свалке). Бесспорно, нужно осуществить стратегический план вывоза мусора.
Есть все цифры, фотографии и прочие доказательства, которые доступны и при необходимости могут быть опубликованы в любое время.
- Относительно вопроса одного или двух операторов:
После катастрофической ситуацией с вывозом мусора в городе Ереване операторами мэрии “Санитек” должна была быть одной из двух частных операторов, осуществляющих вывоз мусора в Ереване. В процедуре второй части городской закупки “Санитек” принял участие лишь после того, когда изначально предусмотренный второй оператор отказался выполнять работы, после чего “Санитек” заключил второй договор с соблюдением требований закона и в этом вопросе мы полностью согласны с премьер-министром, чтобы провели необходимое расследование, и наша компания готова полностью сотрудничать. Необходимо отметить, что в 2016 году, когда “Санитек” действовал в качестве единственного оператора в Ереване, согласно независимому исследованию, последним были довольны 85% жителей Еревана.
- Относительно игнорирования общих и общественных интересов, интересов частных инвесторов:
На протяжении более года регулярно посредством многочисленных писем (в очередной раз просим мэрию опубликовать письма) мы сообщали о тех рисках, с которыми может столкнуться вывоз мусора в Ереване, если не будут решены поднимаемые объективные задачи и мы продолжали деятельность с приложением всех сил, несмотря на штрафы и прочие ущербы, которые “Санитек” нес без какой-либо компенсации, чтобы обеспечить минимальные стандарты для Еревана и жителей.
- Относительно отказа “Санитека” на предложение мэрии объявить новый конкурс одного договора:
“Санитек” никогда не возражал против переоценки договора для выяснения необходимого бюджета для подобной деятельности и договорных условий и пересмотра имеющегося бюджета, тем не менее, последний поднял вопрос о реализации подобного решения:
- Если один из договоров будет прекращен для объявления нового конкурса, кто должен выполнять работы в промежуточный период?
- Если один из договоров будет прекращен для объявления нового конкурса, как “Санитек” будет выполнять свои текущие финансовые обязательства (банки, поставщики и др.)?
Если будут даны практические ответы на вышеизложенные вопросы, компания никогда не будет возражать.
- Относительно непрофессионализма компании “Санитек” и плохих и некомпетентных сотрудников и водителей:
“Санитек” гордится и с воодушевлением констатирует, что сотрудники компании работают день и ночь, в холодную и крайне холодную погоду, в сфере вывоза мусора и уборки снега и не жалеют усилий для наилучшего обеспечения уровня жизни наших сограждан.
«Санитек» предан Еревану, и как и ранее, так и сейчас, его приоритет – благополучие каждого гражданина Еревана. “Санитек” в очередной раз подтверждает, что проблемы компании носят объективный характер, которые есть и будут у любой компании, будь то государственная, или частная, которая захочет проводить работы по вывозу мусора в Ереване. Когда в направлении решения поднятых нами проблем будет разумная и надлежащая реакция со стороны надлежащих органов, наша компания, если будет такая необходимость, вновь готова осуществить иностранные инвестиции, приобрести новую технику.