«Որ Եվրոպան փչացել է, մենք էլ պետք է փչանա՞նք». Վարդան Ղուկասյան (տեսանյութ)
ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն այսoր  խորհուրդ տվեց  ԲՀԿ պատգամավոր Գեւորգ  Պետրոսյանին չհորդորել պատգամավորներին՝ ինչ գրքեր եւ օրենքներ կարդալ, քանի որ իր կարդացած գրքերը չեն երաշխավորել, որ իրենց խմբակցությունում լինի պատգամավոր, որի հանդեպ քրեական գործ է հարուցվել եւ ԲՀԿ խմբակցությունում լինի մարդ, որը Հայաստանի երկրորդ քաղաքը այնպիսի իրավիճակում է  հասցրել, որ փոսից չեն կարողանում հանել:
Լենա Նազարյանն ակնարկում էր Վարդան Ղուկասյանին, քանի որ նա է Գյումրիի  նախկին քաղաքապետը:  «Ա1+»-ը փորձեց  պարզել, թե ինչ գնահատական կտա Վարդան Ղուկասյանը Լենա Նազարյանի հայտարարությանը:
«Ես ճիշտն ասած մեղք ունեմ, եթե այդ աղջիկը ընտենց բան է ասել, ճիշտն ասած չեմ լսել, բայց մի երկու բան ասեմ, որ գիտենաք: Ուրեմն՝ հինգ անգամ ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցել եմ, հինգ անգամ բնակչությունը ինձ 70-ից ավելի տոկոս ձայներ է տվել, եւ ՀՀ-ում թափանցիկ ընտրություններ, առանց կեղծիքի, առանց կաշառքի, եղել է Գյումրի քաղաքում եւ սկսվել է էնտեղից»,-ասաց նա։
Վարդան Ղուկասյանը հիշեցրեց՝ երբ ստանձնել է Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնը, քաղաքի բյուջեն եղել է 300 մլն դրամ, իսկ իր պաշտոնավարման տարիներին, այն դարձել է 3մլրդ դրամ:
«Իմ օրոք կառուցվել է 17 հազար բնակարան եւ ասեմ, որ կյանքիս գնով է կառուցվել: Եւ ասեմ, որ քաղաքական է այն մահափորձը, որ արվել է 2007 թվականին: Եւ ասեմ, որ միակ մարդն եմ եղել, որ ասում է, որ 5700 անօթեւան կա: Եւ Ռոբերտ Քոչարյանի, եւ Սերժ Սարգսյանի դիմաց այդ հարցն էդպես ոչ ոք չէր կարող բարձրաձայնել: Քաղաքից հեռացվել է 40 հազար տնակ իմ օրոք»,-ասաց Ղուկասյանը:
Անդրադառնալով իր հայտարարությանը ԼԳԲՏ-ը համայնքի ներկայացուցիչների մասին, Վարդան Ղուկասյանը պարզաբանեց, որ վառել ասելով նկատի չի ունեցել մարդուն ֆիզիկապես այրելը:
«Հոգեպես կա, մարդը մի քիչ էլ պետք է հոգեպես մտածի: Ամենակարեւորը, որ այդ մեղքը սպանում է հոգին, հետո դրանց անունն ընդհանրապես էդքան շատ ինչի՞ եք տալիս, ինչի՞ եք դրանց գովազդում: Ամոթ է, որ ձեր մոտ կանգնած, դուք աղջիկներ եք, ձեր մոտ այդ անունները տանք: Ես ամաչում եմ, ես ավանդապաշտ մարդկանցից մեկն եմ, եւ այդ խոսքերը չեմ էլ ուզում, որ մարդիկ լսեն, կանայք լսեն, աղջիկները լսեն: Անհարմար է, խայտառակություն է, դա մեր ազգին հարիր չէ: Ասում եք՝ Եվրոպան ըսենց է ասում, թող Եվրոպան մեզանից սովորի, դարձի գա: Անպայման, որ Եվրոպան փչացել է, մենք էլ պետք է փչանա՞նք»,-ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը:

«Если Европа испортилась, то и мы должны испортиться? »: Вардан Гукасян (видео)
Вице-председатель НС Лена Назарян сегодня порекомендовала депутату от ППА Геворгу Петросяну не призывать депутатов, какие книги и законы их читать, потому что прочтенные им книги не гарантировали, чтоб в их фракции был депутат, против которого возбуждено уголовное дело и во фракции ППА был человек, который довел второй город Армении до такой ситуации, что не могут достать из ямы.
Лена Назарян намекает на Вардана Гукасяна, поскольку он – бывший мэр Гюмри. “А1+” попытался выяснить, как Вардан Гукасян оценивает заявление Лены Назарян.
«Я честно говоря не виноват, если эта девушка сказала такую вещь, по правде говоря, не слышал, но скажу пару вещей, чтоб вы знали. Значит, пять раз я участвовал в выборах в ОМС, пять раз за меня проголосовали более 70% населения, и прозрачные выборы в РА, без фальсификаций, без коррупции были в Гюмри и начались отсюда», - сказал он.
Вардан Гукасян напомнил: когда он принял должность мэра Гюмри, бюджет города составлял 300 млн драм, а в годы его пребывания в должности он стал 3 млрд драм.
«При мне было построено 17 тысяч квартир и скажу, что они были построены ценой моей жизни. И скажу, что покушение на убийство, совершенное в 2007 году, политическое. И скажу, что я был единственным человеком, говорившим, что есть 5700 бездомных. И перед Робертом Кочаряном, и Сержем Саргсяном никто так и не смог поднять этот вопрос. При мне из города исчезли 40 тысяч домиков»,- сказал Гукасян.
Обращаясь к своему заявлению о представителях ЛГБТ общины, Вардан Гукасян пояснил, что под сожжением он не имел в виду физическое сжигание человека.
«Есть духовное, человек должен немного думать духовно. Самое важное, что этот грех убивает душу, потом зачем вы вообще так часто их упоминаете, зачем их рекламируете? Стыдно, я стою перед вами, вы – девушки, перед вами называть эти имена. Мне стыдно, я – один из традиционных людей, и я не хочу, чтобы эти слова слышали люди, слышали женщины, слышали девушки. Неудобно, позор, это не подобает нашему народу. Говорите: Европа делает так, пусть  Европа учится у нас, вернется на путь истинный. Обязательно, если Европа испортилась, мы тоже должны испортиться? »,- сказал депутат от ППА.