«Մանկապարտեզներում ընդունելության քաղաքապետարանի առաջարկած անօրեն թնջուկը»
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների ընդունելության, հերթագրման հետ կապված ծնողների կողմից վերջին օրերի բողոքների տարափն ու Արթուր Գևորգյանի անհասկանալի հարցազրույցը պահանջում է անդրադառնալ Երևանում նախադպրոցական կրթության կազմակերպման գործընթացում առկա որոշ անօրինական քայլերին:
ՀՀ-ում նախադպրոցական կրթությունը կազմակերպվում է մեկ՝ 2005թ.-ին ընդունված «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքով, որով սահմանված նորմերը փորձում են շրջանցել քաղաքապետարանում:
- «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունում նախադպրոցական տարիքի երեխաներն ունեն նախադպրոցական կրթություն ստանալու հավասար իրավունք, նշանակում է համայնքի պարտավորությունն է ապահովել այդ իրավունքի իրականացումը:
- «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի ա) կետով նախադպրոցական կրթության ոլորտում տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունների մեջ է մտնում նախադպրոցական կրթության ոլորտի պետական քաղաքականության իրականացման ապահովումը, բ) կետով՝ նախադպրոցական տարիքի երեխաների հաշվառումը, որը նշանակում է 0-6 տարեկան երեխաների հերթագրում՝ ըստ մանկապարտեզների :
- «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի համաձայն Նախադպրոցական տարիքը երեխայի ֆիզիկական, հոգեբանական և սոցիալական կայացման ժամանակաշրջանն է, որը <Հանրակրթության մասին> ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածի համաձայն անձի ուսուցման և դաստիարակության գործընթաց է, որն իրականացվում է նախադպրոցական, հիմնական, միջնակարգ կրթության ծրագրերով:
- «Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածով նախադպրոցական տարիքը սահմանվում է. <2. Նախադպրոցական տարիքային փուլերն են՝
ա) վաղ տարիք` մինչև 3 տարեկան.
բ) կրտսեր նախադպրոցական` 3-ից մինչև 5 տարեկան.
գ) ավագ նախադպրոցական` 5-ից մինչև 6 տարեկան:
- Օրենքում նախադպրոցական կրթության ուսումնական գործընթացի սկիզբ ու վերջ ամրագրված չէ, այլ միայն տարիք, որը նշանակում է երեխայի տարիքը լրանալուն պես նա պետք է միանա իր տարիքային խմբին, եթե հերթը հասնել է:
Այսպիսով, ՀՀ-ում ԱԺ-ի կողմից ընդունված այս օրենքն ասում է, որ նախադպրոցական տարիքի երեխաներն ունեն նախադպրոցական կրթություն ստանալու հավասար իրավունք, որ ՀՀ-ում նախադպրոցական տարիքը սահմանված է 0-6 տարեկան, որ այդ կրթությունը կազմակերպելը Երևանի համայնքի պարտավորությունն է, որ այդ երեխաների հաշվառումը, այսինքն՝ ըստ տարիքի հերթագրումը, նույնպես քաղաքապետարանի աշխատակազմի պարտավորությունն է ու քաղաքապետարանի աշխատակազմն իրավունք չունի օրենքով իր վրա դրված լիազորությունները կամայականորեն շրջանցել կամ չիրականացնել: Ավելին, վերոնշյալ օրենքի 23-րդ հոդվածի համաձայն, ծնողն է որոշում, թե իր երեխան նախադպրոցական կրթությունը ստանա ընտանիքում, մանկապարտեզում թե այդ նպատակի համար նախատեսված այլ հաստատություններում, որը նշանակում է, որ ծնողն է որոշում ե՞րբ հերթագրել երեխային, իհարկե համայնքի ստեղծած հնարավորությունների սահմաններում: Ո՛չ մի տեղ չի գրված, որ երեխան մանկապարտեզ է գնում միայն ծնողի աշխատելու դեպքում, որի պահանջը հաճախ դառնում է երեխային մանկապարտեզ չընդունելու պատրվակ կամ մանկապարտեզում օրենքով սահմանված չէ ուսումնական տարվա սկիզբ ու ավարտ:
Հավելեմ, որ նույն օրենքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ կետն ասում է. « Իրենց լիազորությունների սահմաններում կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի ընդունած իրավական ակտերը ենթակա են պարտադիր կատարման նախադպրոցական կրթության կառավարման ոլորտի լիազորություններ ունեցող պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից»։
Այնպես որ, Երևանի մանկապարտեզներում երեխաների հաշվառման, հերթագրման և ընդունելության գործընթացում առկա անհիմն որոշումների վերանայման և օպտիմալացված դպրոցներում ուսումնական գործընթացի կազմակերպման հետ կապված խնդիրների քննարկման առաջարկով դիմել եմ Երևանի ավագանու Կրթության, մշակույթի, սոցիալական, տուրիզմի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, այս հարցերը քննարկելու նպատակով հրավիրել հանձնաժողովի նիստ, որին Երևանի Ավագանու կանոնակարգի 78-րդ կետի համաձայն, կհրավիրվեն քննարկվող հարցերին առնչվող փոխքաղաքապետ պարոն Սուքիասյանն ու քաղաքապետարանի աշխատակազմի կրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանը:

«Незаконная щель приема в детские сады, предложенная мэрией»
Поддержи А1+!Шквал жалоб родителей в последние дни, связанный с очередями по приему в дошкольные учебные учреждения, и непонятное интервью Артура Геворгяна требует обратиться к некоторым незаконным шагам, имеющимся в организации дошкольного образования в Ереване.
Дошкольное образование в НС организуется одним Законом РА «О дошкольном образовании», принятом в 2005г., установленные которым норма пытаются обойти в мэрии.
- Согласно 23-й статье Закона РА «О дошкольном образовании», дети дошкольного возраста в Республики Армения имеют одинаковое право на получение образование, означает обязанностью общины является обеспечить реализацию этого права.
- по пункту а) 17-й статьи Закона РА «О дошкольном образовании» в полномочия органов местного самоуправлнеия в сфере дошкольного образования входит обеспечение реализации государственной политики в дошкольной сфере, пунктом б) – учет детей дошкольного возраста, что означает запись в очередь детей в возрасте 0-6 лет, по детским садам.
- согласно 9-й статье Закона РА «О дошкольном образовании», дошкольный возраст – это период физического, психологического и социального становления ребенка, который, согласно 3-й статье Закона РА «Об общем образовании», является процессом обучения и воспитания личности, которое осуществляется программой дошкольного, основного, среднего образования.
- по 9-й статье Закона РА «О дошкольном образовании» дошкольный возраст устанавливается «2. Дошкольные возрастные фазы:
а) ранний возраст – до 3 года,
б) младший дошкольный – от 3 до 5 лет,
в) старший дошкольный – от 5 до 6 лет.
- В Законе о дошкольном образовании начало и конец процесса не закреплены, а только возраст, что означает по достижению возраста ребенка, он должен присоединиться к своей возрастной группе, если очередь подошла.
Таким образом, этот закон, принятый НС в РА, говорит, что дети дошкольного возраста обладают равными правами получать дошкольное образование, что дошкольный возраст в РА установлен 0-6 лет, что организация этого образования – обязанность ереванской общины, что регистрация этих детей, т. е. запись в очередь также является обязанностью аппарата мэрии и аппарата мэрии не имеет права произвольно обходить возложенные на него законом полномочия. Более того, согласно 23-й статье вышеуказанного закона, родитель решает, где будет получать дошкольное образование его ребенок – в семье, детском саду или в иных предусмотренных для этой цели учреждениях, что означает, что родитель решает, когда зарегистрировать ребенка, конечно, в рамках создавшихся возможностей. Нигде не написано, что ребенок идет в детский сад только в случае, если родитель работает, требование, которое часто становится поводом не принятия ребенка в детский сад или в детском саду по закону не установлено начало и завершение учебного года.
Добавлю, что 2-й пункт 16-й статьи того же закона говорит: «В рамках своих полномочий правовые акты, принятые уполномоченным органом государственного управления, подлежат обязательному выполнению со стороны государственного органа, имеющего полномочия на управление дошкольного образования и органов местного самоуправления».
Таким образом, с предложением об обсуждении проблем, связанных с организацией учебного процесса в процессах пересмотра и оптимизация безосновательных решений в процессе учета, регистрации и приема детей в детские сады обратился в к председателю постоянной комиссии образования, культуры, социальных вопросов и туризма Араику Арутюняну, созвал заседание комиссии, на которое, согласно 78-му пункту устава Совета старейшин, будут приглашены связанные с обсуждаемыми вопросами вице-мэр г-н Сукиасян и начальник образовательного управления аппарата мэрии Анна Степанян.