Մարդասիրական գործունեության հանդեպ անտարբերություն՝ ողջ աշխարհում
Նվազող կարեկցանքը, առաջնորդության պակասը եւ փոփոխություններ բերելու հանդեպ թերահավատությունը հումանիտար աջակցության նվազման հիմնական պատճառներն են։ Հոռետեսությունը կարող է հաղթահարվել երիտասարդ սերնդի՝ հումանիտար գործունեության անցնելու միջոցով։ Հրապարակվել են 2017թ. «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչի նոր միջազգային հետազոտության արդյունքները: Ըստ հետազոտության՝ հումանիտար գործունեությունն անկման փուլում է, եւ փախստականների ճգնաժամի հաղաթահարման ուղղությամբ միջազգային առաջնորդների ու նրանց գործադրած ջանքերի հանդեպ առկա է լայն անվստահություն: Հանրային կարծիքի հետազոտությունը, որին մասնակցել է 6500 հոգի՝ 12 երկրից, փաստում է, որ հարցվածների ընդմանենը 9 տոկոսն է հավատում, որ իրենց գործունեությունը կարող է փոփոխություններ բերել փախստականների համաշխարհային ճգնաժամի լուծման հարցում: Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ ահաբեկչությունը նշվում է որպես առաջնային հումանիտար խնդիր՝ այս տարի հարցվածների 63 տոկոսի կողմից: Դրան հետեւում են հարուստների եւ աղքատների միջեւ խորացող անջրպետը, սովը, կլիմայական փոփոխությունները եւ պարտադրված միգրացիան:   Ամենամյա հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը չափում է մարդասիրական խնդիրների հանդեպ վերաբերմունքը ողջ աշխարհում, հումանիտար միջամտության արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ այն շարժառիթները, որոնք մղում են մարդկանց գործելու՝ հանուն ուրիշների։ 2017թ. ինդեքսի դրական կողմն այն է, որ երիտասարդությունը, ի տարբերություն ավագ սերնդի,  առավել բաց է ընդունում եւ աջակցում փախստականներին՝ ցանկություն հայտնելով ներգրավվել հումանիտար գործունեության մեջ: «Մարդասիրական գործունեության հանդեպ անտարբերությունն այսօր ավելի էական է դարձնում բոլոր ոլորտներում ներգրավման անհրաժեշտությունը,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ UWC Dilijan միջազգային դպրոցի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, - այնուամենայնիվ, այս բացասական երեւույթին հակակշռում է հումանիտար գործունեության եւ փախստականների ճգնաժամում անհատական ազդեցություն ունենալու՝ երիտասարդների դրական վերաբերմունքը: Բոլորս պետք է կրթենք եւ ոգեշնչենք երիտասարդներին ողջ աշխարհում, որպեսզի նրանք ոչ միայն հասկանան արդյունավետ ազդեցության կարողությունը, այլեւ ոգեշնչվեն ու գործեն»: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության կողմից իրականացված 2017թ. «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչի հիմնական արդյունքներն են.
• Հումանիտար գործունեության մեջ սեփական ուժերով ազդեցություն ունենալու հանդեպ վստահությունը ցածր է:
• Հարցվածների միայն 9 տոկոսն է կարծում, որ կարող է փոփոխություններ բերել հումանիտար խնդիրների լուծման հարցում:
• Չնայած, որ հարցվածների 56 տոկոսը ցավում է Սիրիայից փախստականների վերապրած դժվարությունների համար, 51 տոկոսը կարծում է, որ չի կարող արդյունավետ ազդեցություն ունենալ այդ հարցում:
• Հումանիտար գործունեության նկատմամբ աջակցությունն անկում է ապրում:
• Թեեւ հարցվածների մեծամասնությունը համաձայն է, որ փախստականներին անհրաժեշտ է օգնել, միայն 37 տոկոն է պատրաստ սեփական երկրում հյուրընկալել փախստականներին:
• Հարցվածների 42 տոկոսը կարծում է, որ իրենց երկրներն արդեն չափազանց շատ փախստականներ են ընդունել:
• 12 երկրներից հարցվածները նշել են Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ը՝ որպես ամենաշատ փախստականներ ընդունող երկրներ: Իրականում, ամբողջ աշխարհում ամենաշատ թվով փախստականների ընդունել են Պակիստանը, Իրանը եւ Թուրքիան:
• Մեկուսացումն ու ազգայնականությունը քաղաքականության սահմաններից վեր են:
• Հարցվածների 34 տոկոսը համաձայն է, որ ներգաղթյալներն իրենց երկրները դարձնում են ավելի լավ վայրեր՝ չնայած, որ նրանց մեկ երրորդը կարծում է, որ միգրանտները սպառնալիք են իրենց կրոնական համոզմունքների հանդեպ:
• Հարցվածների 44 տոկոս մտածում է, որ իրենց երկրների համար ազգային փոքրամասնությունները սպառնալիք են: Այս ցուցանիշը աճում է հատկապես Մեծ Բրիտանիայում (56 տոկոս), Քենիայում (56 տոկոս), Թուրքիայում (55 տոկոս) եւ Ֆրանսիայում (54 տոկոս):
• Կոմպետենտ առաջնորդության ճգնաժամ.
• Հարցվածների 32 տոկոսը չի կարողացել նշել որեւէ առաջնորդի, որն ի վիճակի է կարգավորել փախստականների ճգնաժամը:
• Ըստ հարցվողների՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը (33) եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը (31 տոկոս) առավել լավ դիրքում են այսօրվա փախստականների ճգնաժամին լուծումներ տալու համար, ինչը կտրուկ զիջում է 2016թ. «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչի արդյունքերին, որի համաձայն՝ հարցվածների 46 տոկոսը մտածում էր, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այդ հարցը կարգավորելու համար ամենաունակ համաշխարհային առաջնորդն էր:
• Չնայած իրենց խիստ տարբերվող հայացքներին՝ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ Ֆրանցիսկոս պապը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը եւ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հավասար են ընկալվում՝ որպես փախստականների ճգնաժամը կարգավորելու համար ունակ առաջնորդներ (յուրաքանչյուրը 15-ական տոկոս):
• Ուսումնասիրված յուրաքանչյուր ոլորտում 2017թ. ավելի քիչ գործունեություն է ծավալվում Սիրիայից փախստականների ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ, քան 2016 թվաանին, ինչպես ցույց էր տվել նախորդ տարվա «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչը: 2016 թվականից ի վեր գործունեության տեսանկյունից ամենաշատ անկումը գրանցել են մեդիան, միջազգային հանրությունը, հարցվածների կառավարություններն ու զարգացած երկրները:
• Եվրոպական միությունն ու ՄԱԿ-ն ընկալվում են որպես ամենաունակ կառույցները այս ճգնաժամի կարգավորման հարցում, սակայն 2016 թվականի համեմատ ընդհանուր առմամբ միջազգային կազմակերպությունների հանդեպ վստահությունն անկում է ապրում:
• Հույսը հումանիտար գործիչների հաջորդ սերնդի վրա է.
• Ընդհանուր առմամբ, երիտասարդներն ավելի դրական են տրամադրված եւ վստահ են ազդեցություն գործելու իրենց կարողության վրա. 18-ից 34 տարեկանների շրջանում հարցվածների 68 տոկոսը համաձայն է այն մտքին, որ փախստականներին անհրաժեշտ է օգնել, իսկ 47 տոկոսը ցանկանում է օգնել Սիրիայից փախստականներին:
• Երիտասարդ հարցվածներն արժեւորում են բազմազանությունը. հարցվածների 29 տոկոսը համաձայն է, որ իրենց երկիրն ավելի լավը կդառնար, եթե բոլորի ավանդույթներն ու սովորույթները հավասարապես ընկալվեին:
• 18-ից 34 տարեկան հարցվածներն ամենահավանականն է, որ առաջիկա 12 ամսվա ընթացքում գործունեություն կծավալեն փախստականների ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ:
Համաշխարհային հարցումն իրականացվել է հետազոտական գործընկեր Kantar Public ընկերության կողմից, իսկ մեկնաբանությունները կատարել է ակադեմիական գործընկեր Բրյուսելի ազատ համալսարանը: Այն իրականացվել է 2017թ. փետրվարի 21-ից մարտի 19-ը: Հարցազարույցներին մասնակցել են 6466 մարդ՝ 12 երկրում, որոնցից 6-ն ընդգրկված են եղել նաեւ 2016թ. ցուցիչի հետազոտությանը: «Այս տարվա «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչի արդյունքներն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը մղում են շարունակելու իր առաքելությունն եւ աջակցելու այն մարդկանց, որոնք կյանք ու հույս են պարգեւում կարիքավորներին, ոգեշնչում են, որ փրկվածներն իրենք դառնան փրկողներ եւ կրկին հույս են տալիս մարդկությանը: 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներից յուրաքանչյուրը հրաշալի օրինակ է այն խորը եւ արդյունավետ ազդեցության, որ անհատը կարող է ունենալ ողջ աշխարհի վրա»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը: 2017թ-ի «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչը կներկայացվի մայիսի 28-ին Երեւանում՝ Aurora Dialogues քննարկումների ընթացքում: Այն կարեւորագույն հումանիտար հիմնախնդիրների շուրջ համաշխարհային մարդասիրական համայնքի, բիզնեսի, բարեգործության ասպարեզի եւ զանգվածային լրատվական միջոցների առաջատար փորձագետների միջեւ քննարկումների միջազգային հարթակ է։ Միջոցառումները կամփոփվեն 2017թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի արարողությամբ, որը մեծարման է արժանացնում մերօրյա հերոսներին այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք ունենում են մարդային կյանքի պահպանման ու հումանիտար խնդիրների առաջ մղման գործում: «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ Գարեթ Էվանսի, Հինա Ջիլանիի եւ Մերի Ռոբինսոնի, Kantar Public-ի մեթոդաբանության գծով տնօրեն Հայկ Գյուզալյանի, Կահիրեի ամերիկյան համալսարանի գլոբալ խնդիրների ու միգրացիոն եւ փախստականների ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Իբրահիմ Ավադի եւ RefugePoint կազմակերպության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Սաշա Չանոֆի մասնակցությամբ քննարկումը ուղիղ միացմամբ կհեռարձակվի www.auroraprize.com կայքում:

Безразличие к гуманитарной деятельности во всем мире
Недостаток сострадания, отсутствие компетентных лидеров и неверие в собственные силы приводят к уменьшению поддержки гуманитарной деятельности Пессимизм смягчается готовностью молодежи менять мир к лучшему 25 мая 2017 – ЕРЕВАН, АРМЕНИЯ – Согласно обнародованному сегодня новому международному исследованию, Гуманитарному индексу «Аврора» – 2017, количество сторонников гуманитарного вмешательства резко уменьшилось. Все меньше людей верит, что мировые лидеры смогут успешно справиться с кризисом беженцев. Результаты индекса, для подготовки которого были опрошены более 6000 человек из 12 стран, подкрепляются тем фактом, что только 9% респондентов убеждены, что их личный вклад может помочь решить глобальный кризис беженцев. Вот уже второй год подряд опрошенные называют терроризм главной гуманитарной проблемой (с этим согласны 63%). Далее следуют разрыв между богатыми и бедными, голод, изменение климата и вынужденная миграция. Ежегодный опрос общественного мнения анализирует отношение людей по всему миру к гуманитарным проблемам, эффективности гуманитарного вмешательства и факторам, которые побуждают нас не оставаться равнодушными к страданиями других. Среди положительных результатов индекса 2017 года следует отметить мнение молодежи, которая, в отличие от более старших респондентов, демонстрирует большую открытость по отношению к беженцам и готова их поддерживать, а также вносить свой вклад в решение других гуманитарных проблем. «Современное чувство апатии по отношению к гуманитарному движению подчеркивает острую необходимость решительных действий во всех областях», – сказал Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и колледжа UWC Dilijan. – «И все же подобное негативное отношение уравновешивается невероятно позитивным настроем молодых людей, которые верят в свой личный вклад в решение кризиса беженцев. Мы должны дать молодежи всего мира образование и мотивировать ее, чтобы она не только понимала потенциальную важность своего вклада в решение этих проблем, но и переходила к активным действиям».   Вот ключевые выводы Гуманитарного индекса «Аврора» – 2017, подготовленного Гуманитарной инициативой «Аврора», некоммерческой организацией, которая стремится создать глобальное гуманитарное движение, чтобы поддержать современных спасителей:
• Уровень веры в то, что отдельные личности могут повлиять на решение гуманитарных проблем, очень низок:
• Только 9% респондентов верят, что могут внести заметный вклад в решение гуманитарных проблем
• Хотя 56% опрошенных расстраивает информация о проблемах сирийских беженцев, 51% респондентов не верит, что может как-то изменить ситуацию.
• Все меньше людей поддерживают гуманитарную деятельность:
• Несмотря на то, что большинство респондентов согласны, что беженцам нужна помощь, только 37% будут рады видеть их в своих странах.
• 42% опрошенных считают, что их страны и так уже приняли слишком много беженцев.
• Респонденты из 12 стран назвали Германию, Францию и США странами, принявшими наибольшее число беженцев. В действительности из всех стран мира больше всего беженцев приняли Пакистан, Иран и Турция.
• Изоляционизм и национализм более не ограничиваются политикой:
• 34% респондентов согласны, что благодаря иммигрантам их страна стала лучше, но при этом треть опрошенных видит в мигрантах угрозу собственным религиозным убеждениям.
• 44% респондентов чувствуют угрозу для своей страны со стороны этнических меньшинств. Эти цифры значительно выше в Соединенном Королевстве (56%), Кении (56%), Турции (55%) и Франции (54%).
• Налицо недостаток компетентных лидеров:
• 32% опрошенных не смогли назвать лидера, способного решить кризис беженцев.
• Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп (33%) и канцлер Германии Ангела Меркель (31%) воспринимаются как наиболее способные справиться с кризисом беженцев современные лидеры. Для сравнения, это сильно меньше 46%, которые набрал по результатам Гуманитарного индекса «Аврора» – 2016 Барак Обама, бывший тогда президентом США
• Только 15% респондентов сочли, что Папа Римский Франциск, британский премьер-министр Тереза Мэй и президент Сирии Башар аль-Асад способны справиться с кризисом беженцев. Несмотря на разницу во взглядах, все эти деятели набрали равное количество баллов.
• Опрошенные полагают, что в 2017 году в каждой из областей деятельности делается заметно меньше для помощи сирийским беженцам, чем в 2016 году, согласно результатам Гуманитарного индекса «Аврора» – 2016. СМИ, международная общественность, деятельность правительств стран, где проходил опрос, и развивающиеся страны – по всем этим пунктам респонденты отметили наиболее значительное снижение активности по сравнению с 2016 годом.
• Европейский союз и Организация объединенных наций воспринимаются как организации, наиболее способные справиться с продолжающимся кризисом, но по всему миру уровень доверия к глобальным институтам снизился по сравнению с 2016 годом.
• Вся надежда на будущее поколение гуманитарных деятелей:
• В целом молодые люди более позитивно настроены и более уверены в своей способности изменить ситуацию к лучшему: 68% опрошенных в возрасте от 18 до 34 лет согласны, что беженцы заслуживают помощи, и 47% респондентов хотят оказать им эту помощь.
• Молодые респонденты ценят культурное разнообразие: 29% согласны, что для страны лучше, когда все ее население придерживается одних и тех же традиций и обычаев.
• Среди всех опрошенных респонденты в возрасте от 18 до 34 лет выразили наибольшую готовность внести свой вклад в решение проблемы беженцев в течение ближайших 12 месяцев.
В подготовке индекса принимали участие исследовательские и научные партнеры «Авроры»: глобальный опрос проводился компанией Kantar Public, а результаты обрабатывались Брюссельским свободным университетом. Респонденты отвечали на вопросы с 21 февраля по 19 марта 2017 года. В опросе приняли участие 6466 человек из 12 стран, что на шесть стран больше, чем в первом Гуманитарном индексе «Аврора», результаты которого были обнародованы в 2016 году.   «Результаты Гуманитарного индекса «Аврора» этого года побуждают Гуманитарную инициативу «Аврора» продолжать свою миссию. Мы чествуем и поддерживаем тех, кто спасает нуждающихся и дарит им надежду, а также вдохновляем спасенных тоже становиться спасителями и вселять в других веру в человечество», – заявил Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора». – «Пример каждого из пяти финалистов премии «Аврора» – 2017 доказывает, что всего один человек может внести огромный и важный вклад в общее дело, меняя наш мир к лучшему».   Гуманитарный индекс «Аврора» – 2017 будет представлен общественности в воскресенье, 28 мая, в Ереване, Армения, в рамках Диалогов «Аврора». Эта платформа позволяет ведущим мировым гуманитарным и общественным деятелям, ученым, филантропам и предпринимателям привлечь внимание к самым острым гуманитарным проблемам современности. Кульминацией уикенда «Авроры» станет вручение премии «Аврора» – 2017, глобальной гуманитарной награды, присуждаемой современным героям за исключительный вклад в дело спасения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма в тяжелых условиях.   Дискуссия с участием членов Отборочной комиссии премии «Аврора» Гарета Эванса, Хины Джилани и Мэри Робинсон, директора методического отдела Kantar Public Айка Гюзаляна, специалиста по мировой политике и директора Центра изучения миграций и проблемы беженцев Американского университета в Каире, профессора Ибрахима Авада, и Саши Чаноффа, основателя и исполнительного директора RefugePoint, будет транслироваться в прямом эфире на www.auroraprize.com.   Дополнительную информацию о результатах опроса и Гуманитарном индексе «Аврора» вы можете найти здесь.     О Гуманитарной инициативе «Аврора» (Aurora Humanitarian Initiative) Международная гуманитарная инициатива «Аврора», созданная от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, стремится дать современным героям возможность и дальше помогать тем, кто остро нуждается в гуманитарной помощи, продолжая тем самым глобальную эстафету добра. Гуманитарная инициатива «Аврора» – это благодарность, воплощенная в действии. Инициатива рассчитана на восемь лет (с 2015 по 2023 год, в память о Геноциде армян 1915-1923 годов). Она будет поддерживать и продвигать проекты, создатели которых с риском для себя спасают самых уязвимых членов нашего общества. Этот замысел будет реализован через программы Гуманитарной инициативы «Аврора»: премию «Аврора», Диалоги «Аврора», Гуманитарный индекс «Аврора», Проекты благодарности и инициативу 100 LIVES. Международная гуманитарная инициатива «Аврора» — филантропический проект Вартана Грегоряна, Нубара Афеяна и Рубена Варданяна. Инициатива существует второй год и уже привлекла десятки новых доноров и партнеров. «Аврора» рада каждому, кто разделяет нашу преданность человечеству. Гуманитарная инициатива «Аврора» представлена тремя организациями: Aurora Humanitarian Initiative Foundation, Inc. (Нью-Йорк, США), 100 Lives Foundation (Женева, Швейцария) и IDeA Foundation (Ереван, Армения).