ՀՀ արտաքին առևտրում Ռուսաստանի կշիռը շարունակում է նվազել
Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը նվազել է 10.4%-ով այս տարվա առաջին եռամսյակում։ Սա երևում է Ազգային վիճակագրական ծառայության ուրբաթ օրը հրապարակած տվյալներից։ Նվազել է նաև ԵՄ հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը, բայց ավելի քիչ չափով՝ 3.2%-ով։ Արդյունքում Ռուսաստանի կշիռը մեր ընդհանուր առևտրում նվազել է և կազմել 24.7%, իսկ ԵՄ կշիռը՝ աճել և կազմել 25.1%։
Ուշագրավ է սակայն, որ դեպի Ռուսաստան արտահանման գծով 2.2 անգամ աճ է արձանագրվել. նախորդ տարվա առաջին 3 ամիսների 32.2 մլն դոլարի փոխարեն այս տարվա առաջին 3 ամիսներին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվել է 67.7 միլիոն դոլարի ապրանք։ Դա մոտավորապես այն է, ինչ Հայաստանն արտահանել է Ռուսաստան մինչև ԵԱՏՄ մտնելը՝ 2013-ի առաջին եռամսյակում։
Գծագիր 1․ Հայաստանից ՌԴ և ԵՄ արտահանումը 2012-2016թթ առաջին եռամսյակներին (մլն դոլար)
Ինչպես երևում է Գծագիր 1-ից, մինչև ԵԱՏՄ մտնելը դեպի ԵՄ մեր արտահանումը մոտ 2 անգամ գերազանցում էր դեպի ՌԴ արտահանման ծավալները, բայց ԵԱՏՄ մտնելուց հետո այդ տարբերությունը փոքրացել է, չհաշված 2015 թվականը, երբ նավթի գները կտրուկ նվազեցին ու սկսվեցին Ռուսաստանի նկատմամբ սանկցիաները։ Գլխավոր եզրակացությունը, սակայն, շարունակում է մնալ նույնը՝ ԵԱՏՄ մտնելուց հետո նվազել է մեր առևտրաշրջանառությունը ինչպես ԵՄ-ի այնպես էլ Ռուսաստանի հետ։ (Գծագիր 2)
Գծագիր 2․ Հայաստան-ՌԴ և Հայաստան-ԵՄ առևտրաշրջանառությունը 2012-2016թթ առաջին եռամսյակներին (մլն դոլար)
Մինչդեռ ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի տնտեսական հատվածի՝ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման դեպքում դեպի ԵՄ մեր արտահանումը ոչ միայն չէր նվազի, այլև, ըստ հետազոտությունների, կաճեր մոտ 15%-ով։ Դա նշանակում է, որ այսօրվա 107 միլիոն դոլարի փոխարեն մենք կարող էինք ունենալ մոտ 150 միլիոն դոլարի արտահանում դեպի ԵՄ երկրներ։
Վերադառնալով այս տարվա ցուցանիշներին՝ նշենք, որ մեր մյուս խոշոր գործընկեր երկրներից նշանակալի աճել է դեպի Իրան (2.9 անգամ), Իրաք (40%-ով), Վրաստան (41%-ով) և Ուկրաինա (2.3 անգամ) արտահանումը։ Արտահանման ընդհանուր աճը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 26.3%, ներմուծման նվազումը՝ 15.9%:
Դեպի Իրան արտահանման շուրջ եռակի աճը պայմանավորված է այդ երկրի դեմ միջազգային պատժամիջոցների չեղարկմամբ, իսկ դեպի Ուկրաինա աճը՝ ուկրաինական ազգային արժույթի՝ հրիվնայի կայունացմամբ:

Доля России во внешней торговле РА продолжает уменьшаться
Товарооборот между Арменией и Россией снизился на 10,4 % за первый квартал текущего года. Это видно из опубликованных в пятницу данных Национальной статистической службы Армении. Уменьшился также товарооборот Армении с Евросоюзом, но гораздо меньше, на 3,2 %. В итоге, доля России в общем объеме нашей внешней торговли снизилась до 24,7 %, а доля ЕС выросла и составляет сейчас 25,1 %.
Стоит, однако, отметить, что экспорт в Россию вырос на 2,2 раза: за первый квартал прошлого года экспорт из Армении в Россию составлял 32,2 миллионов долларов, а за тот же период этого года 67,7 миллионов долларов. Это примерно столько, сколько Армения экспортировала в Россию до вхождения в ЕАЭС, в первом квартале 2013 года.
График 1. Экспорт из Армении в РФ и ЕС за первые кварталы 2012-2016 гг. (млн. долларов)
Как видно из графика, до вхождения в ЕАЭС экспорт в ЕС нашей страны примерно вдвое превышал экспорт в Россию, но после присоединения к ЕАЭС эта разница уменьшилась, не считая 2015 год, когда цены на нефть резко упали и начались санкции против России. Главный вывод, однако, продолжает остается прежним – после входа в ЕАЭС уменьшился товарооборот как в ЕС, так и в Россию.(График 2)
График 2. Товарообороты Армения-РФ и Армения-ЕС за первые кварталы 2012-2016гг.
В случае же подписания с ЕС Соглашения о Глубокой и всеобъемлющей торговле (экономической составляющей Соглашения об Ассоциации с ЕС) экспорт Армении в Евросоюз не только не снизился, а, согласно исследованиям, вырос бы на 15 %. Это означает, что вместо сегодняшних 107 миллионов долларов наш экспорт в страны ЕС мог составить около 150 миллионов долларов.
Возвращаясь к данным этого года, отметим, что из других наших стран-партнеров выросли объемы экспорта в Иран (2,9 раз), Ирак (40 %), Грузию (41 %) и Украину (2,3 раза). Общий рост экспорта по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 26,3 %, снижение импорта - 15,9 %.
Рост экспорта в Иране почти в 3 раза обусловлен освобождением этой страны от международных санкций, а рост в случае Украины связан с укреплением украинской национальной валюты – гривны.