Եվրախորհրդարանն ընդունեց Բաքվում պահվող հայ գերիների վերաբերյալ հրատապ բանաձևը (տեսանյութ)
Եվրոպական խորհրդարանը Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների վերաբերյալ հրատապ ընթացակարգի ներքո ընդունած բանաձևով դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքն ու պահանջում նրանց անհապաղ ու անվերապահ ազատ արձակել։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ «Ադրբեջանի կողմից հայ պատանդների, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բարձրաստիճան քաղաքական ներկայացուցիչների ապօրինի ձերբակալումը և նրանց դեմ շինծու դատավարությունները» խորագրով բանաձևն ընդունվեց 523 կողմ, 3 դեմ, և 84 ձեռնպահ ձայների համամասնությամբ։
Ընդունված բանաձևով Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները խորը մտահոգություն են հայտնում խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի առնչությամբ և կոչ են անում անկախ հետաքննություն անցկացնել այդ խախտումների վերաբերյալ։ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արվում կատարել իրենց միջազգային պարտավորությունները, ներառյալ՝ Ժնևի կոնվենցիան և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները շեշտադրում են հայ գերիներին ազատ արձակելու, նրանց նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար պատասխանատու անձանց պատասխանատվության ենթարկելու դիվանագիտական ջանքերի հրատապ անհրաժեշտությունը։
Բանաձևը ԵՄ-ից և միջազգային կազմակերպություններից պահանջում է նպաստել մարդասիրական և բժշկական առաքելությունների տեղակայմանը, որպեսզի գնահատեն պատանդառված անձանց պայմանները, կոչ անում Եվրոպական խորհրդին նպատակային պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են մարդու իրավունքների խախտումների համար, այդ թվում՝ դատավորներ Զեյնալ Աղաևի, Ջամալ Ռամազանովի և Անար Ռզաևի նկատմամբ։
Արձագանքելով ադրբեջանական իշխանությունների՝ ՄԱԿ-ի կառույցները և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակները փակելու որոշմանը՝ բանաձևը խստորեն դատապարտում է այս քայլը և համարում, որ սա լրջորեն խոչընդոտում է միջազգային մարդասիրական ջանքերին ու մոնիթորինգի մեխանիզմներին։
Բանաձևը նաև կոչ է անում միջազգային քրեական դատարանին և վերջինիս գլխավոր դատախազին հետաքննել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ բռնի տեղահանումների, հետապնդումների և էթնիկ զտումների վերաբերյալ գործերը, ինչպես նաև ողջունում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի հայտարարությունը, որը պահանջում է անհապաղ ազատ արձակել և անվտանգ վերադարձնել Ադրբեջանում պահվող բոլոր ռազմագերիներին, պատանդներին և այլ կալանավորված անձանց։

Европарламент принял резолюцию относительно армянских пленных, удерживаемых в Баку (видео)
Поддержи А1+!Европейский парламент в рамках срочной процедуры принял резолюцию, осуждающую бесчеловечное обращение Азербайджана с армянскими пленными и требующую их немедленного и безоговорочного освобождения.
Как передает корреспондент Арменпресс из Брюсселя, резолюция под названием “Незаконное задержание армянских пленных, в том числе высокопоставленных политических представителей Нагорного Карабаха, и сфабрикованные против них судебные процессы в Азербайджане” была принята 523 голосами “за”, 3 “против” при 84 воздержавшихся.
В принятом документе депутаты Европейского парламента выражают глубокую обеспокоенность фактами пыток и жестокого обращения, призывают провести независимое расследование данных нарушений.
Азербайджанские власти призываются соблюдать свои международные обязательства, включая Женевские конвенции и Европейскую конвенцию о правах человека.
Депутаты Европейского парламента подчеркивают срочную необходимость дипломатических усилий для освобождения армянских пленных и привлечения к ответственности виновных в жестоком обращении.
Резолюция требует от ЕС и международных организаций содействовать развертыванию гуманитарных и медицинских миссий для оценки условий содержания пленных, а также призывает Совет ЕС ввести целевые санкции в отношении азербайджанских должностных лиц, ответственных за нарушения прав человека, включая судей Зейнала Агаева, Джамала Рамазанова и Анара Рзаева.
Осуждая решение азербайджанских властей о закрытии офисов структур ООН и Международного комитета Красного Креста, резолюция квалифицирует этот шаг как серьезное препятствие для международных гуманитарных усилий и мониторинговых механизмов.
Документ также призывает Международный уголовный суд и его главного прокурора расследовать случаи насильственных депортаций, преследований и этнических чисток в отношении армянского населения Нагорного Карабаха, а также приветствует заявление Верховного комиссара ООН по правам человека с требованием немедленного освобождения и безопасного возвращения всех удерживаемых в Азербайджане военнопленных, заложников и других задержанных лиц.