Գրետա Թունբերգն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր (լուսանկարներ) (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՇվեդ բնապահպան, ակտիվիստ Գրետա Թունբերգը, ով ժամանել է Հայաստան՝ բոյկոտելով Բաքվում անցկացվող COP29-ը, այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Նրան դիմավորեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը և ուղեկցեց դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը: ՀՑԹԻ-ի տնօրենն անդրադարձ կատարեց նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև, հայտնում են թանգարան-ինստիտուտից։
Գրետա Թունբերգը անմար կրակի մոտ մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Էդիտա Գզոյանը հյուրին ուղեկցեց Հուշապատի մոտ, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները: Գրետա Թունբերգը մեծ հետաքրքրությամբ լսեց հատկապես շվեդ միսիոներուհի Ալմա Յուհանսոնի հայանպաստ գործունեության մասին:
Բնապահպան ակտիվիստը շրջեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ-ի էքսկուրսավար Էլեն Հակոբյանի ուղեկցությամբ ծանոթացավ մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո գրառում կատարեց թանգարանի մատյանում:
Այցի ավարտին ՀՑԹԻ տնօրեն Էդիտա Գզոյանը պատվավոր հյուրերին նվիրեց Հայոց ցեղասպանության, արցախյան հիմնահարցի մասին գրքեր:

Грета Тунберг посетила Мемориал жертв Геноцида армян (видео)
Ее встретила директор Музея-института Геноцида армян (МИГА) Эдита Гзоян и проводила к Мемориалу жертв Геноцида армян, ознакомив с историей создания мемориала.
Директор МИГА также коснулась истории трех хачкаров, воздвигнутых на территории Цицернакаберда в память об армянах, погибших в резне, устроенной правительством Азербайджана в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак), Баку в прошлом веке, и истории пяти борцов за свободу, погибших во время Первой арцахской войны и похороненных на территории Мемориала, подчеркивая тем самым связь между произошедшим и Геноцидом армян.
Возле Вечного огня Грета Тунберг минутой молчания почтила память невинных жертв Геноцида армян.
Эдита Гзоян сопроводила гостью к Стене памяти, в специальных нишах которой хранятся маленькие кувшины с землей, взятой из могил ряда зарубежных общественных деятелей, политиков, интеллектуалов и миссионеров, поднявших голос протеста против массовых убийств и Геноцида армян, осуществленных турецким правительством в конце 19-го и начале 20-го веков.
Грета Тунберг слушала с большим интересом, особенно историю о проармянской деятельности шведской миссионерки Альмы Юханссон.
Она также посетила Музей Геноцида армян, где в сопровождении экскурсовода Элен Акопян ознакомилась с постоянной и временной экспозицией.
Затем Грета Тунберг сделала запись в Книге почетных гостей: «Спасибо за ваш бесценный труд. Теперь каждый из нас должен продолжать распространять информацию и требовать справедливости. Никогда больше, и это касается всех».
В завершение визита директор МИГА Эдита Гзоян подарила почетным гостям книги о Геноциде армян и проблеме Арцаха.