ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կենսաթոշակային իրավունքի ձեռքբերման, նշանակման ու վճարման գործընթացի վերաբերյալ
Հարցուպատասխան՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց կենսաթոշակային իրավունքի ձեռքբերման, նշանակման ու վճարման գործընթացի վերաբերյալ
Ստորև ներկայացնում ենք, թե ՀՀ-ում ո՞ր կենսաթոշակներից և ինչպե՞ս կարող են օգտվել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձինք։
Հարց 1: Եթե ԼՂ-ում ստացել եմ կենսաթոշակ, ապա ՀՀ-ում անհրաժեշտություն կա արդյոք կրկին դիմել կենսաթոշակի նշանակման համար:
Պատասխան: Եթե Լեռնային Ղարաբաղում ստացել եք կենսաթոշակ, ապա ՀՀ-ում Ձեզ կենսաթոշակ կնշանակվի և կվճարվի գործող օրենսդրությանը համապատասխան՝ ներկայացված դիմումի համաձայն։ Ըստ այդմ, տեղահանված անձանց համար կենսաթոշակի նշանակման պայմանները (այդ թվում՝ կենսաթոշակի իրավունք տվող տարիքը, աշխատանքային ստաժի տևողությունը) նույնն են, ինչ ՀՀ քաղաքացիների համար։
Հարց 2: ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձ եմ, ՀՀ-ում կենսաթոշակի որ տեսակների համար կարող եմ դիմել:
Պատասխան: ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայրենակիցները ՀՀ-ում բնակության վայրի հասցեում հաշվառում ունենալու դեպքում կարող են դիմել հետևյալ կենսաթոշակների նշանակման համար`
• աշխատանքային (տարիքային, արտոնյալ պայմաններով, երկարամյա ծառայության, հաշմանդամության, կերակրողին կորցնելու դեպքում, մասնակի),
• զինվորական (երկարամյա ծառայության, հաշմանդամության, կերակրողին կորցնելու դեպքում):
Եթե վերջիններս ԼՂ-ում ստացել են ծերության, հաշմանդամության կամ կերակրողին կորցնելու դեպքում սոցիալական կենսաթոշակ, ապա վերոնշյալ կենսաթոշակների փոխարեն՝ նրանց ՀՀ-ում նշանակվում է համապատասխանաբար՝ ծերության, հաշմանդամության կամ կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստ։
Եթե անձը ԼՂ-ում կենսաթոշակ է ստացել պետական պաշտոններ զբաղեցնելու հիմքով, ապա Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն ներկայացված դիմումի հիման վրա նրան նշանակվում է աշխատանքային կենսաթոշակ կամ համապատասխան մարմնի (օրինակ՝ Պաշտպանության նախարարություն) կենսաթոշակ նշանակող ստորաբաժանում դիմելու դեպքում՝ զինվորական կենսաթոշակ։
Հարց 3: ՀՀ-ում կենսաթոշակ ստանալու համար արդյոք պարտադիր է ունենալ ՀՀ քաղաքացիություն:
Պատասխան: ՀՀ-ում կենսաթոշակ ստանալու իրավունք տվող հիմնական պայմաններից մեկը ՀՀ-ի բնակության վայրի հասցով հաշվառում ունենալն է, այդ թվում՝ ոչ քաղաքացիների համար։
Հարց 4: ՀՀ-ում կենսաթոշակ նշանակելիս՝ ԼՂ-ում աշխատած տարիների ստաժն արդյոք կհաշվարկվի:
Պատասխան: Հարկ է նկատի ունենալ, որ կենսաթոշակ նշանակելու, աշխատանքային ստաժը հաստատելու կանոններն ընդհանուր են։
Ըստ այդ կանոնների` ստաժը հաստատվում է, եթե կա աշխատանքային գրքույկ կամ աշխատելու փաստը հաստատող արխիվային փաստաթուղթ։ 1992-2014 թթ. ստաժը հաստատելու համար պետք է նաև սոցիալական վճար կատարելը կամ աշխատավարձ ստանալը հավաստող փաստաթուղթ։
Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կենսաթոշակ նշանակող մարմնին՝ Միասնական սոցիալական ծառայությանն է փոխանցվել Լեռնային Ղարաբաղի անհատական (անձնավորված) հաշվառման տվյալների բազան, իսկ որոշ արխիվային փաստաթղթեր փոխանցվել են նաև Հայաստանի ազգային արխիվ։
Այնուհանդերձ, ինչպես ՀՀ տարածքում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում կլինեն աշխատանքային գործունեության ժամանակահատվածներ, որոնք չեն հաստատվի եղած արխիվային փաստաթղթերով կամ տեղեկատվական բազաներում առկա տեղեկատվությամբ։
Մինչև 2014 թվականի հունվարի 1-ը Լեռնային Ղարաբաղում աշխատած ժամանակահատվածն աշխատանքային ստաժում հաշվառվում է նաև աշխատանքային ստաժը սահմանող` Լեռնային Ղարաբաղի հանձնաժողովի 2021 թվականի հուլիսի 30-ից հետո տրված տեղեկանքով։
Հարց 5: Տեղյակ եմ, որ ԼՂ-ում աշխատած որոշ տարիների համար ՀՀ-ում ստաժ չի հաշվարկվում: Ինչ լուծում է նախատեսում պետությունը:
Պատասխան: Հարկ է նաև նկատի ունենալ, որ օրենսդրական փոփոխություններով ընդլայնվում է այն դեպքերի շրջանակը, երբ չի պահանջվում սոցիալական վճար կատարելը կամ աշխատավարձ ստանալը հավաստող փաստաթուղթ։
Այս դեպքերն արդեն իսկ տարածվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ձեռք բերված աշխատանքային ստաժի վրա։ Սա լուծում է թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի և թե՛ ՀՀ տարածքում ձեռք բերված այն ստաժերի համար, որոնք հաստատելը մի կողմից օբյեկտիվորեն անհնար է, մյուս կողմից՝ համապատասխան կազմակերպություններն այդ տարիներին հիմնականում գործունեություն են իրականացրել։
Մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում աշխատած ժամանակահատվածի համար սոցիալական վճարներ կատարելը կամ աշխատավարձ ստանալը հաստատող փաստաթուղթ չի պահանջվում, եթե անձն աշխատել է՝
1. մինչև 1998 թվականի հունվարի 19-ը՝ քաղաքային, շրջանային, ավանային, գյուղական խորհուրդների գործադիր կոմիտեներում, դրանց ենթակա դպրոցներում, գրադարաններում, բնակշահագործման (բնակարանային շահագործման) գրասենյակներում (տեղամասերում, տնտեսություններում),
2. քաղաքացիական ավիացիայի գործարաններում և կազմակերպություններում, դպրոցներում, մանկապարտեզներում, թանգարաններում, արխիվներում և այլն։
Հարց 6: ՀՀ-ում նշանակված և հաշվարկված կենսաթոշակի չափն արդյոք կարող է տարբերվել ԼՂ-ում նշանակված և վճարված կենսաթոշակի չափից:
Պատասխան: Այո՛, քանի որ ՀՀ-ում կենսաթոշակը նշանակվում, վճարվում, չափը հաշվարկվում է Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքով սահմանված կարգով։ Համաձայն աշխատանքային կենսաթոշակի չափը հաշվարկելու կարգի (բանաձև)՝ աշխատանքային կենսաթոշակի չափը կախված է աշխատանքային ստաժի տևողությունից, հիմնական կենսաթոշակի չափից ու աշխատանքային ստաժի մեկ տարվա արժեքից։
Ըստ այդմ՝
• ՀՀ-ում նվազագույն կենսաթոշակի չափը 36,000 դրամ է,
• հիմնական կենսաթոշակի չափը՝ 24,000 դրամ (ԼՂ-ում սահմանված է եղել 21,500 դրամ),
• աշխատանքային ստաժի մեկ տարվա արժեքը՝ առաջին տասը տարվա համար 950 դրամ (ԼՂ-ում՝ 1,150 դրամ),
• տասը տարին գերազանցող յուրաքանչյուր տարվա համար՝ 500 դրամ (ԼՂ-ում՝ 600 դրամ):
Հետևաբար, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նշանակված և հաշվարկված կենսաթոշակի չափը կարող է տարբերվել Լեռնային Ղարաբաղում նշանակված և վճարված կենսաթոշակի չափից։
Հարց 7: ՀՀ-ում կենսաթոշակն անկանխիկ եղանակով է վճարվում, սակայն արդյոք նախատեսված են բացառություններ տեղաշարժման կամ առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց կենսաթոշակի վճարման դեպքում:
Պատասխան: Այո, ՀՀ-ում կենսաթոշակը վճարվում է անկանխիկ եղանակով, սակայն կենսաթոշակառուի դիմումի հիման վրա կենսաթոշակը կարող է վճարվել նաև կանխիկ եղանակով, եթե վերջինս (անչափահաս կամ խնամակալության տակ գտնվող կենսաթոշակառուի դեպքում` նրա օրինական ներկայացուցիչը` ծնողը, որդեգրողը կամ խնամակալը) ֆունկցիոնալության խորը կամ ծանր աստիճանի սահմանափակումով հաշմանդամություն ունեցող անձ է կամ լրացել է նրա 75 տարին: Կենսաթոշակը լիազորագրով կամ 14 տարին լրացած անչափահասին ևս վճարվում է կանխիկ եղանակով:
Հարց 8: ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձ եմ, ՀՀ-ում ստանում եմ կենսաթոշակ, արդյոք կարող եմ օգտվել 12 տոկոս հետվճարի ծրագրից:
Պատասխան: Այո, ԼՂ կենսաթոշակառուները և նպաստառուները ևս կարող են օգտվել նաև 12 % հետվճարի ծրագրից, հետևաբար, եթե կենսաթոշակառու կամ նպաստառու եք և ՀՀ տարածքում գործող առևտրի կետերում ու ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններում կատարում եք անկանխիկ գործարքներ, ապա կստանաք հետվճար՝ կատարած գործարքների հանրագումարի 12%-ի չափով, բայց ոչ ավելի քան 6,000 դրամը։
Հարց 9: Արդյոք կենսաթոշակից կգոյանա հետվճար, եթե կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարումն իրականացնեմ անկանխիկ։
Պատասխան: Ո՛չ, սեպտեմբերի 1-ից կոմունալ ծառայությունների (գազի, էլեկտրաէներգիայի, խմելու ջրի) ինչպես նաև ֆիքսված և բջջային հեռախոսի ծառայությունների դիմաց վճարումներից հետվճար չի հաշվարկվում։
Հարց 10: Կենսաթոշակի նշանակման համար պարտադի՞ր է այցելել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոն, թե՞ կարող եմ նաև առցանց եղանակով դիմել:
Պատասխան: Եթե 2023 թ․ սեպտեմբերի դրությամբ՝ Դուք ԼՂ-ում ստացել եք կենսաթոշակ և այդ օրվա դրությամբ կենսաթոշակի վճարումը դադարեցված չի եղել, ապա ՀՀ-ում կենսաթոշակի դիմումը մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերի 30-ը կարող եք ներկայացնել նաև առցանց՝
www.socservice.am կայքէջում։
Եթե Ձեր կենսաթոշակային տարիքը լրացել է ՀՀ-ում, ապա կենսաթոշակի նշանակման համար անհրաժեշտ է դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության ցանկացած տարածքային կենտրոն (հասցեները՝

Поддержи А1+!Министерство труда и социальных вопросов Армении представило подробности процесса приобретения пенсионных прав, назначения и выплаты пенсий лицам, насильственно изгнанным из Нагорного Карабаха.
Министерство в формате вопросов и ответов представило, какие пенсии в Армении и как ими могут воспользоваться насильственно изгнанные из Нагорного Карабаха лица.
Вопрос 1: Если я получал пенсию в Нагорном Карабахе, необходимо ли повторно подавать заявление на назначение пенсии в РА?
Ответ: Если Вы получали пенсию в Нагорном Карабахе, то в РА Вам назначат и будут выплачивать пенсию в соответствии с действующим законодательством, согласно поданному заявлению. Соответственно, условия назначения пенсии для насильственно изгнанных (в том числе возраст, дающий право на пенсию, стаж работы) такие же, как и для граждан Республики Армения.
Вопрос 2: Я – насильственно изгнанный из Нагорного Карабаха. На какие виды пенсии я могу претендовать в РА?
Ответ: Соотечественники, насильственно изгнанные из Нагорного Карабаха, в случае наличия регистрации по адресу проживания в РА, могут претендовать на назначение следующих пенсий:
• трудовая (возраст, на льготных условиях, выслуга лет, инвалидность, потеря кормильца, частичная),
• военная (в случае выслуги лет, инвалидности, потери кормильца).
Если последние получали в НК социальную пенсию по старости, инвалидности или потере кормильца, то вместо вышеуказанных пенсий им будет назначено пособие по старости, инвалидности или потере кормильца соответственно.
Если человек получал пенсию в Нагорном Карабахе на основании занятия государственных должностей, то на основании заявления, поданного в территориальный центр Единой социальной службы, ему назначается трудовая пенсия или, в случае обращения с заявлением о назначении пенсии в подразделение соответствующего органа (например, Министерства обороны), - военная пенсия.
Вопрос 3: Необходимо ли иметь гражданство РА для получения пенсии в РА?
Ответ: Одним из основных условий права на получение пенсии в Республике Армения является наличие регистрации по адресу места жительства в Республике Армения, в том числе для неграждан.
Вопрос 4: При назначении пенсии в РА будет ли учитываться стаж, отработанный в Нагорном Карабахе?
Ответ: Следует отметить, что правила назначения пенсии и подтверждения стажа являются общими.
По этим правилам трудовой стаж подтверждается при наличии трудовой книжки или архивного документа, подтверждающего факт работы. Для подтверждения трудового стажа 1992-2014 гг. также необходим документ, подтверждающий социальные выплаты или получение заработной платы.
В соответствии с законом, база данных индивидуального (персонифицированного) учета Нагорного Карабаха была передана органу по назначению пенсий - Единой социальной службе, а некоторые архивные документы также переданы в Национальный архив Армении.
Тем не менее как на территории РА, так и на территории Нагорного Карабаха будут периоды трудовой деятельности, которые не будут подтверждены существующими архивными документами или сведениями, имеющимися в информационных базах.
Период работы в Нагорном Карабахе до 1 января 2014 года также засчитывается в стаж согласно справке Комиссии Нагорного Карабаха, выданной после 30 июля 2021 года, определяющей стаж работы.
Вопрос 5: Я знаю, что в РА в стаж не засчитывают некоторые годы работы в Нагорном Карабахе. Какое решение предлагает государство?
Ответ: Также следует отметить, что законодательные поправки расширяют круг случаев, когда документ, подтверждающий уплату социальных отчислений или получение заработной платы, не требуется.
Эти случаи уже распространяются на стаж, полученный на территории Нагорного Карабаха. Это решение по тем стажам, приобретенным как на территории Нагорного Карабаха, так и на территории РА, подтвердить которые, с одной стороны, объективно невозможно, с другой, - соответствующие организации в основном осуществляли деятельность в те годы.
В частности, документ, подтверждающий социальные выплаты или получение заработной платы за период работы на территории Нагорного Карабаха, не требуется, если человек работал:
1. до 19 января 1998 года в исполкомах городских, районных, поселковых, сельских советов, в подведомственных им школах, библиотеках, офисах жилищной эксплуатации (жилищной эксплуатации) (на участках, в фермерских хозяйствах),
2. на заводах и организациях гражданской авиации, в школах, детских садах, музеях, архивах и т.п.
Вопрос 6: Может ли размер назначенной и начисленной пенсии в РА отличаться от размера назначенной и выплачиваемой пенсии в Нагорном Карабахе?
Ответ: Да, потому что в РА пенсия назначается, выплачивается и ее размер рассчитывается в соответствии с Законом о государственных пенсиях. Согласно порядку (формуле) расчета размера трудовой пенсии, размер трудовой пенсии зависит от продолжительности трудового стажа, размера базовой пенсии и стоимости одного года трудового стажа.
Соответственно:
• минимальная пенсия в РА составляет 36 000 драмов.
• размер базовой пенсии: 24 000 драмов (21 500 драмов установлена в Нагорном Карабахе);
• стоимость одного года стажа работы: 950 драмов за первые десять лет (1150 драмов в Нагорном Карабахе);
• за каждый год, превышающий десять лет, - 500 драмов (600 драмов в НК).
Поэтому размер назначенной и рассчитанной в соответствии с законодательством РА пенсии может отличаться от размера пенсии, назначенной и выплачиваемой в Нагорном Карабахе.
Вопрос 7: В РА пенсии выплачиваются в безналичной форме, но есть ли исключения при выплате пенсии людям с проблемами передвижения или здоровья?
Ответ: Да, в РА пенсия выплачивается в безналичном порядке, но на основании заявления пенсионера пенсия может быть выплачена и в денежной форме, если последний (в случае несовершеннолетнего или пенсионера, находящегося под опекой, его законный представитель - родитель, усыновитель или опекун) является инвалидом, имеющим глубокую или тяжелую степень функциональных ограничений или достиг 75-летнего возраста.
Пенсия выплачивается также по доверенности или наличными несовершеннолетнему, достигшему 14 лет.
Вопрос 8: Я вынужденный переселенец из Нагорного Карабаха, получаю пенсию в РА, могу ли я воспользоваться программой 12-процентного возврата?
Ответ: Да, пенсионеры и бенефициары НК также могут воспользоваться программой возврата 12%, поэтому, если вы пенсионер или бенефициар и совершаете безналичные расчеты в действующих на территории РА торговых точках и организациях по предоставлению услуг, вы получите возврат средств в размере 12% от суммы совершенных сделок, но не более 6000 драмов.
Вопрос 9: Будет ли возврат пенсии, если я оплачу коммунальные услуги безналичным способом?
Ответ: Нет, с 1 сентября обратной силы оплаты за коммунальные услуги (газ, электричество, питьевая вода), а также за услуги фиксированной и мобильной связи возврата не будет.
Вопрос 10: Обязательно ли посещать областной центр Единой социальной службы для назначения пенсии или можно подать заявление и онлайн?
Ответ: Если в 2023 году по состоянию на сентябрь Вы получили пенсию в Нагорном Карабахе и по положению на этот день выплата пенсии не была прекращена, тогда Вы также можете подать заявление на получение пенсии в РА онлайн на сайте www.socservice.am до 30 сентября. , 2024.
Если Вы достигли пенсионного возраста в Республике Армения, Вам необходимо обратиться в любой территориальный центр Единой социальной службы (адреса: https://bit.ly/3h99yYU) для назначения пенсии.