Վարչապետ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Արթուր Չիլինգարովի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Արկտիկայի և Անտարկտիկայի ականավոր հետախույզ Արթուր Չիլինգարովի մահվան կապակցությամբ: Հեռագրում ասված է.
Խորը կսկիծով տեղեկացա Արկտիկայի և Անտարկտիկայի ականավոր հետախույզ, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական Դումայի պատգամավոր Արթուր Նիկոլայի Չիլինգարովի մահվան մասին։
Լինելով ականավոր գիտնական, օվկիանոսագիտության, Հյուսիսային և Հարավային բևեռների մասին հիմնարար հետազոտությունների հեղինակ, իր երկարամյա և բուռն գործունեության համար Արթուր Չիլինգարովը արժանացել է նաև Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևների՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամության ամրապնդման և զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար։.
Խնդրում եմ Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից կարեկցանքի և զորակցության խոսքեր փոխանցել Արթուր Չիլինգարովի ընտանիքին և մերձավորներին»։

Премьер-министр Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины Артура Чилингарова
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования президенту Российской Федерации Владимиру Путину по случаю кончины выдающегося исследователя Арктики и Антарктики Артура Чилингарова. В телеграмме говорится:
С глубоким прискорбием воспринял весть о кончине выдающегося исследователя Арктики и Антарктики, депутата Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Артура Николаевича Чилингарова.
Будучи виднейшим учёным, автором фундаментальных исследований в области океанологии, Северного и Южного полюсов, за свою долгую и насыщенную деятельность Артур Николаевич был также удостоен государственных наград Республики Армения за вклад в упрочение и развитие дружбы между Арменией и Россией.
Прошу от имени народа Армении и от себя лично передать слова сочувствия и поддержки родным и близким Артура Чилингарова».