Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի ԱԳ նախարարի հետ
Մայիսի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ և ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել Հայաստանի և Էստոնիայի միջև ընդլայնվող քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ, ինչին նպաստում են երկկողմ բարձրաստիճան փոխայցելություններն ու տարբեր հարթակներում ակտիվ շփումները:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ համագործակցության շրջանակն իրապես էականորեն ընդլայնվում է՝ ընդգծելով ԵՄ բոլոր անդամ պետությունների աջակցությամբ առկա գործիքակազմի միջոցով նոր ուղղություններով նոր հանգրվանների հասնելու կարևորությունը: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ բարձր է գնահատում Էստոնիայի ակտիվ ներգրավածությունն այս ուղղությամբ:
Տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով հնչեցված՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի շարունակականության կարևորությունը, ինչպես դա ընդգծել են նաև միջազգային մի շարք գործընկերներ, այդ թվում՝ Էստոնիայի ԱԳՆ:
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը վկայակոչել է ՀՀ տեսլականի հիմքում դրված հիմնարար սկզբունքները և որոշակի ընթացակարգային պարզեցումներ իրականացնելու մասին հնչեցված պատրաստակամությունը:

Арарат Мирзоян провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Эстонии
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян 24 мая провел телефонную беседу с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкна (Margus Tsahkna).
Стороны обсудили вопросы, касающиеся двусторонних отношений и повестки сотрудничества РА-ЕС, а также региональных развитий.
Обе стороны выразили удовлетворение расширяющимся политическим диалогом между Арменией и Эстонией, чему способствуют взаимные высокие визиты и активные контакты на различных площадках.
Говоря о реализуемых шагах по углублению сотрудничества РА-ЕС, Арарат Мирзоян отметил, что рамки сотрудничества действительно существенно расширились, подчеркнув важность достижения новых вех в новых направлениях с помощью имеющегося инструментария при содействии всех государств-членов ЕС. Министр Мирзоян добавил, что высоко ценит активное участие Эстонии в этом направлении.
В контексте региональных развитий министр Мирзоян представил ход переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному договору. Глава внешнеполитического ведомства РА подчеркнул важность продолжения процесса делимитации границы на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, озвученной на уровне лидеров двух стран, как это подчеркнули также ряд международных партнеров, в том числе и МИД Эстонии.
Относительно разблокирования региональных инфраструктур Арарат Мирзоян коснулся основополагающих принципов, лежащих в основе видения РА, и готовность к осуществлению определенных процедурных упрощений.