Արարատ Միրզոյանը եւ ԵԽԽՎ նախագահը քննարկել են Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ՀՀ ներգրավածությանն առնչվող հարցեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ՀՀ ներգրավածությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատավել ՀՀ բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։ «ՀՀ կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում ժողովրդավարական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարին և անկախ դատական համակարգի ամրապնդմանը, և Եվրոպայի խորհուրդն իր հերթին կարևոր նպաստ է բերում այս ուղղությամբ առաջընթացի ապահովմանը։»
Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու տարածաշրջանում խաղաղության հասնելուն միտված ջանքերը փոխկապակցված են. ինքնիշխան, ժողովրդավար պետության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության նկատմամբ հարգանքի, միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների պահպանման միջոցով է հնարավոր հասնել հարատև խաղաղության։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԽԽՎ նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը: Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումներին՝ նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով արտահայտված դիրքորոշումը, որով վերահաստատվում է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ՀՀ-ն ունի հարաբերությունների կարգավորման ամուր քաղաքական կամք և դրա լիարժեք փոխադարձման պարագայում հնարավոր կլինի հասնել խաղաղության։
Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար բնույթի հարցերի։ Այս համատեքստում հիշատակվել են նաև ԵԽԽՎ կողմից ընդունված բանաձևերը և ընդգծվել է դրանց կյանքի կոչման կարևորությունը։

Арарат Мирзоян и президент ПАСЕ обсудили вопросы, связанные с участием РА в Совете Европы
Поддержи А1+!В Страсбурге министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 16 мая встретился с председателем ПАСЕ Теодоросом Русопулосом.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с участием Республики Армении в деятельности Совета Европы. Были затронуты шаги, предпринятые для реализации амбициозной программы реформ в Армении. "Правительство Армении уделяет особое внимание демократическим реформам, бескомпромиссной борьбе с коррупцией и укреплению независимой судебной системы, а Совет Европы, в свою очередь, вносит важный вклад в обеспечение прогресса в этом направлении".
Министр Мирзоян добавил, что демократические реформы Республики Армения и усилия, направленные на достижение мира в регионе, взаимосвязаны: достичь прочного мира можно посредством развития суверенного, демократического государства, уважения к защите прав человека и соблюдения основополагающих принципов международного права.
Министр иностранных дел Республики Армения и председатель ПАСЕ обменялись мнениями по региональным вопросам. Министр Мирзоян проинформировал собеседника о приложенных Арменией усилиях, направленных на обеспечение стабильности на Южном Кавказе. Затрагивая последние обсуждения в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, министр Мирзоян сослался на позиции двух стран, выраженные на уровне глав государств и подтверждающие взаимное признание территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Министр Мирзоян подчеркнул, что Республика Армения имеет твердую политическую волю к урегулированию отношений, и в случае полной взаимности достижение мира будет возможно.
Были затронуты вопросы гуманитарного характера. В этом контексте также были упомянуты принятые ПАСЕ резолюции и подчеркнута важность их имплементации.