ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են Բաքվում պահվող հայ գերիներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ գերիներին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Տեսակցություն է եղել այն բոլոր անձանց հետ, որոնց Բաքվում գտնվելը հաստատված է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից»,-նշեց Ամատունին՝ հավելելով, որ այդ մարդկանց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։
2024 թվականի հունվարի 5-ի դրությամբ Բաքուն պաշտոնապես հաստատում է 23 հայերի գերեվարման փաստը, որոնցից 17-ը հայտնվել են այնտեղ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո։ Ադրբեջանական կողմը ձերբակալել է ԼՂ նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանին, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին և Արայիկ Հարությունյանին։

Представители МККК посетили армянских пленных, содержащихся в Баку
Сотрудники бакинского офиса Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили армянских пленных, удерживаемых Азербайджаном.
Об этом “Арменпресс” сообщила руководитель коммуникационных программ делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Зара Аматуни.
“Были проведены встречи со всеми лицами, пребывание которых в Баку подтверждено азербайджанскими властями”, - отметила Зара Аматуни, добавив, что среди этих заключенных были и представители бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха.
По состоянию на 5 января 2024 года Баку официально подтверждает факт пленения 23 армян, 17 из которых оказались там после сентябрьской агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха. Азербайджан произвл аресты бывшего государственного министра Нагорного Карабаха, благотворителя Рубена Варданяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего Армией обороны Давида Манукяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, председателя Национального собрания Давида Ишханяна, бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна.