Երևանը կհյուրընկալի կարատեի Եվրոպայի 2025 թվականի մեծահասակների առաջնությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանը 2025 թվականին կհյուրընկալի կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների 60-րդ առաջնությունը: Այս մասին որոշումը կայացվել է մարզաձևի եվրոպական ֆեդերացիայի՝ Խորվաթիայի Զադար քաղաքում կայացած համաժողովի ընթացքում:
Հայաստանի հայտը ներկայացրել է Հայաստանի կարատեի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վազգեն Հարությունյանը:
Եվրոպայի կարատեի մեծահասակների 59-րդ առաջնության փակման արարողության ժամանակ Խորվաթիայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Դավոր Ցիփեկը Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի դրոշը փոխանցել է Հայաստանի ազգային ֆեդերացիայի նախագահին՝ որպես Եվրոպայի մեծահասակների 60-րդ առաջնությունն ընդունող երկրի:
Համաժողովի ժամանակ նաև վերահաստատվել է նախնական պայմանավորվածությունը 2027թ Եվրոպայի կարատեի պատանիների, երիտասարդների և մինչև 21 տարեկանների առաջնությունը նույնպես Հայաստանում անցկացնելու վերաբերյալ։
Նշենք՝ Խորվաթիայում անցկացված Եվրոպայի առաջնությանը Հայաստանը մասնակցել է 3 մարզիկով: Մարզիչ Սերյոժա Մակարյանի գլխավորությամբ Հայաստանի հավաքականի կազմում ընդգրկված են եղել ԱՊՀ խաղերի արծաթե մեդալակիր Սուրեն Հարությունյանը (-67 կգ), Հայկ Քառյանը (-75 կգ) և Եվրոպայի Մ21 տարեկանների գործող հաղթող Գոռ Ներսիսյանը (-84 կգ):

В Ереване пройдет чемпионат Европы по карате среди взрослых 2025 года
Поддержи А1+!В 2025 году Армения примет 60-й чемпионат Европы по каратэ среди взрослых. Решение было принято на конференции Европейской спортивной федерации в Задаре, Хорватия.
Заявку Армении представил президент Национальной федерации каратэ Армении Вазген Арутюнян.
В ходе церемонии закрытия 59-го чемпионата Европы по карате среди взрослых президент Хорватской федерации каратэ Давор Чипек вручил флаг Европейской федерации каратэ президенту Национальной федерации Армении как стране-организатору 60-го чемпионата Европы среди взрослых.
В ходе конференции также была подтверждена предварительная договоренность о проведении в 2027 году в Армении чемпионата Европы по каратэ Д 21.
Армению на чемпионате Европы, проходившем в Хорватии, представляли три спортсмена. Под руководством тренера Сережи Макаряна в состав сборной Армении были включены серебряный призер Игр СНГ Сурен Арутюнян (67 кг), Айк Карян (75 кг) и действующий победитель Европы Д 21 Гор Нерсисян (84 кг).