Հայաստանն անում է ամեն բան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար․ Ալեն Սիմոնյանը՝ Արգենտինայի դեսպանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրգենտինան տեսնում է ՀՀ ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու գործում. Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ՝ Ալեն Սիմոնյանը Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանին մաղթել է հաջողություն ստանձնած բարձր առաքելության իրականացման գործում ու համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ հարաբերությունների սերտացմանն ու ամրապնդմանը:
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ: Մեր երկրների միջեւ ձեւավորված է փոխադարձ հարգանքի ու վստահության մթնոլորտ, եւ Հայաստանը հետաքրքրված է Արգենտինայի հետ հարաբերությունների խորացմամբ բոլոր ուղղություններով»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ռաֆայել Էնրիկե Գոնսալես Ալեմանը փաստել է երկու երկրների միջեւ վաղեմի բարեկամական հարաբերությունների մասին` կարեւորելով Արգենտինայի հայ համայնքի դերն Արգենտինայի Հանրապետության մշակութային եւ հասարակական կյանքում:
Անդրադառնալով Հայաստան-Արգենտինա միջխորհրդարանական հարաբերություններին` զրուցակիցները կարեւորել են բարեկամական խմբերի եւ երկկողմ փոխայցերի դերը երկու երկրների փոխգործակցության զարգացման հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանն անում է ամեն բան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար եւ ապավինում է միջազգային բոլոր գործընկերների աջակցությանն այս հարցում:
«Արգենտինան տեսնում է Հայաստանի Հանրապետության ջանքերը Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու գործում: Մենք վստահաբար աջակցում ենք այս գործընթացին եւ հուսով ենք, որ այն շուտով կիրագործվի»,- նշել է դեսպանը:

Армения делает всё возможное для установления мира в регионе: Ален Симонян - послу Аргентины
Поддержи А1+!13 мая председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян принял чрезвычайного и полномочного посла Аргентинской Республики в РА Рафаэля Энрике Гонсалеса Алемана.
В Национальном собрании Армении сообщили, что, поздравив посла с назначением, Ален Симонян пожелал ему успехов в осуществлении высокой миссии и выразил уверенность, что это будет способствовать сближению и укреплению отношений между Арменией и Аргентиной.
“Между нашими странами сформировалась атмосфера взаимного уважения и доверия, и Армения заинтересована в углублении отношений с Аргентиной по всем направлениям”, - отметил глава парламента.
Рафаэль Энрике Гонсалес Алеман подтвердил давние дружеские отношения между двумя странами, подчеркнув важность роли армянской общины Аргентины в культурной и общественной жизни Аргентинской Республики.
Коснувшись межпарламентских отношений Армения-Аргентина, стороны подчеркнули важность роли групп дружбы и двусторонних взаимных визитов в развитии сотрудничества между двумя странами.
На встрече обсуждалась ситуация безопасности на Южном Кавказе и процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Ален Симонян отметил, что Армения делает все возможное для установления мира в регионе и рассчитывает на поддержку всех международных партнеров в этом вопросе.
“Мы с уверенностью поддерживаем этот процесс и надеемся, что он будет реализован в ближайшее время”, - отметил посол.