Տոկաևը ողջունել է Ալմա-Աթայում բանակցություններ անցկացնելու Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ողջունում է Ալմա-Աթայիշում բանակցություններ անցկացնելու վերաբերյալ Երևանի և Բաքվի համաձայնությունը: «Արմենպրես»–ի հաղորդմամբ՝ Տոկաևի հայտարարությունը հրապարակվել է Ղազախստանի նախագահի պաշտոնական կայքում:
«Ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության համաձայնությունը՝ ղազախական կողմի առաջարկով երկու պետությունների միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման շուրջ արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունների վերաբերյալ»,–նշել է Տոկաևը:
Ղազախստանի նախագահը խորհրդանշական է համարել, որ այս կարևոր իրադարձությունը տեղի կունենա Ալմա-Աթայում, որտեղ 1991 թվականի դեկտեմբերին ստորագրվել է Ալմա-Աթայի պատմական հռչակագիրը, որով ամրագրվել են ԱՊՀ երկրների անկախ զարգացման և միջպետական սահմանների հստակեցման սկզբունքները։
Ըստ Տոկաևի՝ առաջիկա հանդիպումը կծառայի հայ–ադրբեջանական պայմանավորվածությունների գործնական իրականացմանը և կնպաստի Հարավային Կովկասում ամուր և երկարաժամկետ խաղաղության շուտափույթ հաստատմանը

Токаев приветствовал согласие Армении и Азербайджана провести переговоры в Алма-Ате
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев приветствует согласие Баку и Еревана провести в Алма-Ате переговоры для подготовки мирного договора между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает Арменпресс, заявление Токаева опубликовано на официальном сайте президента Казахстана.
"Приветствую согласие Азербайджанской Республики и Республики Армения провести по предложению казахстанской стороны переговоры министров иностранных дел по подготовке мирного договора между двумя государствами", - отметил Токаев.
ПрезидентКазахстанапосчитал символичным, что это важное мероприятие состоится в Алматы, где в декабре 1991 года была подписана историческая Алма-Атинская декларация, закрепившая основы независимого развития стран СНГ и утвердившая принципы определения межгосударственных границ.
Касым-Жомарт Токаев также выразил мнение, что предстоящая встреча послужит практической реализации азербайджано-армянских договоренностей и будет способствовать скорейшему установлению прочного и долгосрочного мира на Южном Кавказе.