ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանն անդրադարձել են երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող տարբեր հարցերի
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մարտի 22-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինին:
Ինչպես տեղեկացնում է Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախարարը դեսպանին է ներկայացրել տնտեսության ոլորտում Կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությունն ու առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի կարևորությունը և, հատկապես, ամրագրել այդ շրջանակներում համագործակցության խորացումը ԱՄՆ-ի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև Առևտրի և ներդրումների հարցերով աշխատանքային խմբի՝ (TIFA) մարտին կայացած հերթական նիստի արդյունավետ անցկացմանն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը։
Մտքեր են փոխանակվել 2024 թվականին «Ամերիկայի մրցունակության փոխանակում» (ACE) ծրագիրը Հայաստանում անցկացնելու կարևորության և հնարավորությունների շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող տարբեր հարցերի։

Министр экономики РА и посол США коснулись различных вопросов, связанных с сотрудничеством двух стран
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян 22 марта принял чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Кристину Квин.
Министерство экономики сообщило, что министр представил послу политику и приоритеты, реализуемые правительством в сфере экономики, подчеркнув важность диверсификации экономики и, в частности, отметив углубление сотрудничества в этом контексте с США.
Собеседники коснулись проведенного очередного заседания рабочей группы по торговле и инвестициям (TIFA) Республики Армения и США, состоявшегося в марте, и реализации достигнутых договоренностей.
Обсудили значение и возможности запуска в Армении в 2024 году программы «Обмен опытом конкурентоспособности США» (ACE).