Մահացել է ՌԴ ժողովրդական արտիստ Ալեքսանդր Շիրվինդտը
Աջակցիր «Ա1+»-ին90 տարեկանում մահացել է Երգիծական թատրոնի նախագահ, ՌԴ ժողովրդական արտիստ Ալեքսանդր Շիրվինդտը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Երգիծական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Գազարովը։
«Ինձ զանգահարեց Ալեքսանդր Անատոլևիչի որդին՝ Միշան, կես ժամ առաջ նա մահացավ հիվանդանոցում,- ասաց գործակալության զրուցակիցը։- Դեռ չգիտեմ՝ ինչպես և ինչ ենք անելու։
Շիրվինդտը ծնվել է 1934 թվականի հուլիսի 19-ին Մոսկվայում։ Ավարտել է Շչուկինի անվան թատերական դպրոցը և 1956 թվականին ընդունվել թատրոնի թատերախումբ։ Լենին կոմսոմոլ (այժմ՝ Լենկոմ Մարկ Զախարով). 1968 թվականին նկարիչը տեղափոխվում է Մոսկվայի դրամատիկական թատրոն Մալայա Բրոննայայում։ 1970 թվականից երգիծական թատրոնի խմբի անդամ է։ Դասավանդել է թատերական ինստիտուտում։ Բ.Վ.Շչուկինա. 2000-2021 թվականներին եղել է «Սատիրա» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը, իսկ 2021 թվականին՝ թատրոնի նախագահը։

Умер народный артист РФ Александр Ширвиндт
Поддержи А1+!Президент Театра сатиры народный артист РФ Александр Ширвиндт умер на 90-м году жизни. Как передает ТАСС, об этом сообщил художественный руководитель Театра сатиры Сергей Газаров.
"Мне позвонил Миша, сын Александра Анатольевича, он умер в больнице полчаса назад, - сказал собеседник агентства. - Как и что будем делать, я пока не знаю".
Ширвиндт родился 19 июля 1934 года в Москве. Окончил Щукинское театральное училище, в 1956 году был принят в труппу Театра им. Ленинского комсомола (теперь "Ленком Марка Захарова"). В 1968 году артист перешел в Московский драматический театр на Малой Бронной. В труппе Театра сатиры состоял с 1970 года. Преподавал в Театральном институте им. Б. В. Щукина. В 2000-2021 годах являлся художественным руководителем Театра сатиры, в 2021 году стал президентом театра.