Վարչապետն Աբբասիայի Սուրբ Մարկոսի ուղղափառ տաճարի պատրիարքարանում հանդիպել է Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդին (տեսանյութ)
Եգիպտոս կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Աբբասիայի Սուրբ Մարկոսի ուղղափառ տաճարի պատրիարքարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ, Ալեքսանդրիայի և Համայն Աֆրիկայի Պապ Թավադրոս Երկրորդի հետ:
Վերջինս ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը պատրիարքարան և ընդգծել հայ համայնքի կարևորագույն դերը Եգիպտոսի հասարակական, քաղաքական կյանքում: Թավադրոս Երկրորդն ընդգծել է Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու և Հայ առաքելական եկեղեցու միջև սերտ կապն ու համագործակցությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և հավելել, որ մեր երկրում ջերմությամբ են հիշում Թավադրոս Երկրորդի Հայաստան կատարած այցը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ վարչապետի և Եգիպտոսի նախագահի հանդիպման արդյունքներին, երկու երկրների կապերի հետագա ամրապնդմանը վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр в патриаршестве собора Святого Марка в Каире встретился с лидром Коптской церкви (видео)
В рамках официального визита в Египет премьер-министр Никол Пашинян посетил собор Святого Марка в Каире, где провел встречу с патриархом Коптской православной церкви, Папой Александрийским и Патриархом Престола святого Марка во всей Африке и на Ближнем Востоке Феодором (Тавадросом) Вторым.
Феодор Второй приветствовал визит премьер-министра Республики Армения в патриархию и подчеркнул важную роль армянской общины в общественно-политической жизни Египта. Он подчеркнул тесную связь и сотрудничество между Коптской православной церковью и Армянской Апостольской церковью.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплое гостеприимство и добавил, что в нашей стране с теплотой вспоминают визит Феодора Второго в Армению.
Были также затронуты результаты встречи премьер-министра Армении и президента Египта, а также вопросы дальнейшего укрепления связей между двумя странами.