Աննա Վարդապետյանը Նիդերլանդների Թագավորությունում է
Հայաստանի և Նիդերլանդների գլխավոր դատախազությունները կխորացնեն համագործակցությունը. Աննա Վարդապետյանը Նիդերլանդների Թագավորությունում է
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը եռօրյա աշխատանքային այցով Նիդերլանդների Թագավորությունում է:
Այցի շրջանակում Աննա Վարդապետյանն այսօր հանդիպել է Նիդերլանդների Թագավորության գլխավոր դատախազ Սյու Փրինենին (ՆԹ գլխավոր դատախազների խորհրդի անդամ):
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Նիդերլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը հանդիպման պատրաստակամության համար և վստահություն հայտնել, որ հանդիպումը որակապես նոր փուլ կտեղափոխի երկու երկրների դատախազությունների միջև առկա համագործակցությունը։
Գլխավոր դատախազների զրույցի ընթացքում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել քրեական գործերով համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը, փոխգործակցության շրջանակում շարունակական վերապատրաստումների միջոցով դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությանը:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը կարևորել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ իրականացվող ծրագիրը՝ ուղղված Հայաստանի բոլոր դատախազների հաղորդակցման հմտությունների արդյունավետության բարձրացմանն ու զարգացմանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազը գործընկերոջ հետ զրույցում անդրադարձել է Երևանում նախորդ տարի կայացած՝ Դատախազության հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված խորհրդաժողովի արդյունքներին և տեղեկացրել, որ այս տարվա ապրիլին կրկին Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ Հայաստանում կանցկացվի բարձրաստիճան խորհրդաժողով՝ Եվրոպայի խորհրդի և անդամ պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ:
Խորհրդաժողովի նպատակն է համախմբել Եվրոպայի խորհրդի անդամ մի շարք երկրների բարձրաստիճան դատախազներին և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու այն մարտահրավերներն ու հեռանկարները, որոնք առկա են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում:
Միջազգային գործընկեր կառույցների հետ համագործակցության հարցերին անդրադառնալով՝ Աննա Վարդապետյանը կարևորել է 2024 թվականին նախատեսվող՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև քրեական գործերով դատական համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքումը և առանձնացրել շաբաթներ առաջ գրանցված ձեռքբերումը. ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ընդգրկվել է Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցում (ENPE)՝ որպես դիտորդ:
Սյու Փրինենի հետ զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազը ներկայացրել է նաև Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված փողերի լվացման, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման, կոռուպցիայի, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարին:
Նիդերլանդների Թագավորության գլխավոր դատախազը Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության հետ համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել և անդրադարձել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:

Анна Вардапетян находится в Королевстве Нидерланды
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян с трехдневным рабочим визитом находится в Королевстве Нидерланды.
Генеральная прокуратура РА сообщила, что Анна Вардапетян в рамках визита  5 марта встретилась с генеральным прокурором Королевства Нидерландов (членом Совета генеральных прокуроров Нидерландов) Сью Принен.
На встрече присутствовал и посол Республики Армения в Королевстве Нидерланды Виктор Биягов.
Генеральный прокурор РА поблагодарила свою коллегу за готовность встретиться и выразила уверенность, что встреча переведет существующее сотрудничество между прокуратурами двух стран на качественно новый этап.
В ходе встречи, среди прочих вопросов, были обсуждены и вопросы повышения эффективности сотрудничества по ведению уголовных дел, необходимости развития профессиональных навыков сотрудников прокуратуры посредством непрерывного обучения.
В этом контексте Анна Вардапетян особо отметила реализуемую при поддержке посольства Королевства Нидерландов в Армении программу, направленную на повышение эффективности и развитие коммуникативных навыков прокуроров Армении.
Генеральный прокурор РА коснулась результатов прошлогодней конференции в Ереване, посвященной 105-летию основания прокуратуры, и сообщила, что в апреле этого года при содействии Совета Европы в Армении вновь будет проведена конференция высокого уровня с участием высокопоставленных должностных лиц Совета Европы и государств-членов.
Целью конференции является объединение прокуроров высших рангов ряда стран-членов Совета Европы и представителей международных организаций для обсуждения проблем и перспектив, существующих в области конфискации имущества незаконного происхождения.
Касаясь вопросов сотрудничества с международными партнерскими структурами, Анна Вардапетян особо отметила запланированное на 2024 год подписание соглашения о судебном сотрудничестве по уголовным делам между Арменией и Евроюстом и выделила достижение, зарегистрированное несколько недель назад: включение Генеральной прокуратуры РА в европейскую сеть прокуроров по делам окружающей среды (ENPE) в качестве наблюдателя.
Генеральный прокурор РА представил Сью Принен приоритеты прокуратуры, направленные на борьбу с отмыванием денег, конфискацией имущества незаконного происхождения, коррупцией, незаконным оборотом наркотиков и киберпреступностью.
Генеральный прокурор Королевства Нидерландов выразила готовность углублять сотрудничество с Генеральной прокуратурой Республики Армения и затронула ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.