Վարչապետն ընդունել է ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Անտոնելլա Բասանիին:
Վարչապետը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի միջև համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկայի, տրանսպորտի, կրթության ոլորտներում իրականացված համատեղ ծրագրերի և դրան հետագա շարունակականության ապահովման կարևորությունը:
Անտոնելլա Բասանին ևս գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցությունից և նշել, որ ավարտական փուլում է Հայաստանի հետ գործընկերության ռազմավարության մշակման աշխատանքները՝ հաշվի առնելով մեր երկրի առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Տավուշի մարզում համատեղ իրականացված կրթական պիլոտային ծրագրի արդյունքներից և հույս հայտնել, որ այն կիրականացվի նաև մյուս մարզերում:
Քննարկվել են նաև վերը նշված ուղղություններով հետագա փոխգործակցությանը, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և դրա սկզբունքներին վերաբերող հարցեր: Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքներին համապատասխան վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:

Премьер-министр принял вице-президента ВБ по региону Европы и Центральной Азии
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Антонеллу Бассани.
Никол Пашинян высоко оценил сотрудничество между правительством РА и Всемирным банком в различных направлениях, в том числе и в эффективной реализации реформ в Армении. В частности, Никол Пашинян подчеркнул важность совместных проектов, реализуемых в сферах развития инфраструктур, энергетики, транспорта, образования и обеспечения их дальнейшей продолжительности.
Антонелла Бассани также выразила удовлетворение уровнем сотрудничества с правительством РА и отметила, что разработка стратегии партнерства с Арменией с учетом приоритетов Армении находится на завершающей стадии.
Собеседники выразили удовлетворение результатами совместно реализуемой в Тавушской области пилотной образовательной программы и надежду, что она распространится и на другие области.
Также были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества в вышеуказанных направлениях, гуманитарные проблемы людей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, представленный правительством РА проект «Перекресток мира» и его принципы. Стороны подчеркнули наобходимость разблокировки региональных инфраструктур, выразили уверенность, что соблюдение принципов суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности будут способствовать развитию торгово-экономических отношений.