Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությունն Ազգային ժողովում է
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը փետրվարի 23-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամները` ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանի գլխավորությամբ:
<<Տարիներ շարունակ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն ընկալվել են որպես առանձնաշնորհյալ, որում մեծ դեր է ունեցել նաեւ հայկական սփյուռքը Ֆրանսիայում: Այսօր կարող ենք արձանագրել, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն արդեն բարձրացել են ինստիտուցիոնալ մակարդակի` հիմնված փոխադարձ շահերի վրա>>,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը` ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության եւ պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոյին` Եվրոպայի խորհրդարանում Հայաստանին աջակցելու համար, Ֆրանսիայի Սենատին` 2024 թվականի հունվարի 17-ին ընդունած բանաձեւի համար:
Անդրադառնալով Միսաք եւ Մելինե Մանուշյանների վերահուղարկավորման իրադարձությանը ֆրանսիական պանթեոնում` ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության մասնակցությամբ` նա ընդգծել է, որ անսասան են երկու ժողովուրդների ջերմ բարեկամական հարաբերությունները:
ԵԽ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության եւ պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ Նատալի Լուազոն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանն իր յուրահատուկ տեղն ունի ֆրանսիական քաղաքական կյանքում: <<Մեր հարաբերություններն առանձնահատուկ են: Մենք աջակցելու ենք Հայաստանին` դեպի խաղաղություն ճանապարհին>>,- նշել է Նատալի Լուազոն:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը, աննախադեպ համարելով ՖՀ անվտանգության նախարարի գլխավորությամբ պատվիրակության այցը Հայաստան, ընդգծել է ՖՀ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների դերակատարությունը հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման եւ հայանպաստ բանաձեւերի ու որոշումների կայացման գործում:
Անդրադարձ է կատարվել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց Հայաստանում անհրաժեշտ կարիքները հոգալու ծրագրերին:

Парламентская делегация Французской Республики находится в Национальном собрании
Поддержи А1+!23 февраля вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян принял делегацию Парламента Французской Республики.
Об этом сообщает Управление по связям с общественностью и коммуникациям НС РА.
На встрече присутствовали председатель постоянной комиссии НС РА по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян и члены группы дружбы Армения-Франция, возглавляемой Владимиром Варданяном.
«На протяжении многих лет армяно-французские отношения воспринимались как привилегированные, в которых важную роль играла и армянская диаспора во Франции. Сегодня мы долны признать, что армяно-французские отношения уже достигли институционального уровня, основанного на общих интересах», - сказал вице-спикер НС РА Рубен Рубинян, приветствуя членов делегации в НС.
Вице-спикер НС поблагодарил председателя подкомитета по безопасности и обороне Комитета по международным отношениям Совета Европы Натали Луазо за поддержку Армении в Европейском парламенте, а также Сенат Франции за резолюцию, принятую 17 января 2024 года.
Коснувшись перезахоронения останков Мисака и Мелине Манушян в Пантеоне выдающихся людей Франции при участии делегации, возглавляемой премьер-министром Армении, он подчеркнул, что теплые дружеские отношения между двумя народами непоколебимы.
Председатель подкомитета по безопасности и обороне Комитета по международным отношениям Совета Европы Натали Луазо поблагодарила за теплый прием и отметила, что Армения занимает особое место в политической жизни Франции. «Между нами особые отношения. Мы поддержим Армению на ее пути к миру», - заявила Натали Луазо.
Руководитель группы дружбы НС Армения-Франция Владимир Варданян подчеркнул роль законодательных и исполнительных органов Франции в развитии армяно-французских отношений и принятии проармянских резолюций и решений.
Были обсуждены и вопросы, касающиеся лиц, принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха в Армении.