428616988_992772082218166_4143695268021167641_n
Նախարարները կարևորել են ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումների շրջանակում հայ-ֆրանսիական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը (տեսանյութ)
Փետրվարի 23-ին՝ Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում, ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ամփոփել են պաշտպանական համագործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքներն ու իրենց գոհունակությունը հայտնել համագործակցության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ։
Միաժամանակ նախանշվել են համագործակցության մի շարք նոր ուղղություններ:
Նախարարները կարևորել են ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումների շրջանակում հայ-ֆրանսիական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և այն երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու ջանքերը:
Հատուկ ուշադրության են արժանացել ռազմական կրթության, մարտական պատրաստության, տարբեր վարժանքների, խորհրդատվական և փորձագիտական աջակցության հարցերը:
Քննարկվել են նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացքն ու դրա շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ առաջիկա անելիքները:
Հանդիպման ընթացքում Սուրեն Պապիկյանն ու Սեբաստիեն Լըկորնյուն մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
Նախարարներն ընդգծել են, որ հայ-ֆրանսիական պաշտպանական համագործակցությունն ու համատեղ ջանքերը բացառապես ուղղված են հարավկովկասյան տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամրապնդման գործում ՀՀ զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը:

Министры подчеркнули важность армяно-французского военно-технического сотрудничества в рамках реформирования Вооруженных сил РА (видео)
Поддержи А1+!В административном комплексе Министерства обороны Армении состоялась частная беседа министра обороны РА Сурена Папикяна с министром Вооруженных сил Франции Себастьяном Лекорню, после которой последовала встреча в расширенном формате. Сообщение об этом распространило Министерство обороны РА.
Стороны подвели итоги проделанной работы в сфере оборонного сотрудничества и выразили удовлетворение ходом и результатами сотрудничества.
Был намечен ряд новых направлений сотрудничества.
Министры подчеркнули важность армяно-французского военно-технического сотрудничества в рамках реформирования Вооруженных сил РА и усилий по его переводу на долгосрочную институциональную основу.
Особое внимание уделялось вопросам военного образования, боевой подготовки, различных учений, консультативной и экспертной поддержки.
Сурен Папикян и Себастьян Лекорню обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности.
Министры подчеркнули, что армяно-французское оборонное сотрудничество и совместные усилия направлены исключительно на установление долгосрочного мира и стабильности в регионе Южного Кавказа, также на развитие обороноспособности Вооруженных сил РА для укрепления независимости, суверенитета и защиты территориальной целостности Республики Армения.