Վաշինգտոնը Հայաստանին և Ադրբեջանին խրախուսում է հարթել առկա խնդիրները և հասնել խաղաղության համաձայնագրի
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը համարում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը մոտ է, և երկու երկրների ղեկավարներին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ նա կոչ է արել հարթել դեռևս առկա մի քանի խնդիրները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Նա դեռ հավատում է, որ խաղաղությունը մոտ է, և նա դա քննարկել է անմիջապես այդ երկու երկրների ղեկավարների հետ և խրախուսել է նրանց համագործակցել՝ կամրջելու մնացած ընդամենը մի քանի հարցերը։ Եվ մենք կշարունակենք խրախուսել այդ երկրներին հասնել խաղաղության համաձայնագրի», - ասել է Միլլերը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում։
Նա նաև անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը Մյունխենի համաժողովի շրջանակներում։
«Ես գիտեմ, որ երկու առաջնորդները հանդիպում են ունեցել Մյունխենում, և մենք կշարունակենք առաջարկել Միացյալ Նահանգների օգնությունն ու աջակցությունը համաձայնության հասնելու համար», - նշել է Պետքարտուղարության խոսնակը։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումը տեղի է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի միջնորդությամբ: Հանդիպումից հետո Փաշինյանն արձանագրել էր, որ կողմերը հավատարիմ են մնում Պրահայում և Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։ Առաջիկայում նախատեսվում է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների, այնուհետև՝ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հանդիպում։

Вашингтон призывает Армению и Азербайджан урегулировать существующие проблемы и достичь мирного соглашения
Поддержи А1+!Госсекретарь США Энтони Блинкен считает, что мир между Арменией и Азербайджаном уже близок. На Мюнхенской конференции по безопасности призвал лидеров двух стран урегулировать несколько все еще существующих проблем. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Он по-прежнему верит, что мир не за горами, и он обсуждал это напрямую с лидерами этих двух стран и призвал их работать вместе, чтобы решить несколько оставшихся проблем. И мы продолжим поощрять эти страны к достижению мирного соглашения», - сказал Миллер на брифинге с журналистами.
Он также коснулся встречи премьер-министра Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в рамках Мюнхенской конференции.
«Я знаю, что у двух лидеров была встреча в Мюнхене, и мы продолжим предлагать помощь и поддержку Соединенных Штатов для достижения соглашения», - отметил представитель Госдепартамента.
Встреча премьер-министра Армении и президента Азербайджана в рамках Мюнхенской конференции по безопасности состоялась при посредничестве канцлера Германии Олафа Шольца. После встречи Пашинян отметил, что стороны остаются верны договоренностям, достигнутым в Праге и Брюсселе. В ближайшее время планируется встреча министров иностранных дел двух стран, а затем заседание комиссий по вопросам делимитации и демаркации.