Հայաստանում ԵՄ դեսպանը վստահեցնում է, որ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվելու է
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի համար ԵՄ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվելու է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության 1-ամյա տարեդարձի առիթով կազմակերպված ասուլիսում:
«Մենք հաստատակամորեն նվիրված ենք այս հարցին հետամուտ լինելուն: Անհրաժեշտ է, որ բոլոր անդամ երկրները աջակցեն դրան, որ կարողանանք առաջ շարժվել։ Հասկանում ենք, որ վիզաների ազատականացումը առաջնահերթություն է նաև Հայաստանի իշխանությունների ու Հայաստանի քաղաքացիների համար»,-ասաց Մարագոսը:
Դեսպանը հիշեցրեց, որ անցյալ շաբաթ Բրյուսելում ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Բորելը և ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մեկնարկեցին նոր նախաձեռնություն՝ գործընկերության նոր օրակարգն առաջ մղելու համար:
«Այս հարցը դիտարկվում է նույն համատեքստում: Այս ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվելու է: Բայց մենք պետք է հավաստիանանք, որ բոլոր անդամ երկրները համակարծիք են այս խնդրի վերաբերյալ»,-ասաց նա:

Посол ЕС в Армении заверяет, что работа по либерализации виз будет продолжена
Работа по либерализации виз ЕС для Армении будет продолжена. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции, организованной в рамках 1-й годовщины деятельности миссии наблюдателей ЕС в Армении, сказал руководитель делегации ЕС в Армении Василис Марагос
“Мы твердо привержены решению этого вопроса. Необходимо, чтобы все государства-члены поддержали это, чтобы мы могли двигаться вперед. Мы понимаем, что либерализация виз является приоритетом для властей и граждан Армении”, - сказал Марагос.
Посол напомнил, что на прошлой неделе в Брюсселе Верховный представитель ЕС Боррель и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступили с новой инициативой по продвижению новой повестки партнерства.
“Этот вопрос рассматривается в том же контексте. Работа в этом направлении будет продолжена. Но мы должны убедиться, что все государства-члены согласны по этому вопросу”, - сказал он.