Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Նիդերլանդների արտաքին առևտրի և զարգացման համագործակցության նախարարի հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓետրվարի 9-ին Հաագայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին առևտրի և զարգացման համագործակցության նախարար Ջոֆրի ֆան Լեուվենի հետ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ինտենսիվ քաղաքական երկխոսությունը և դրան համահունչ առևտրատնտեսական համագործակցությունը խթանելու պատրաստակամությունը։ Քննարկվել են այդ ուղղությամբ համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, այդ թվում՝ ջրային ռեսուրսների կառավարման և գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցության խորացման շուրջ. ընդգծվել է տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման համար առկա գործիքակազմի առավելագույնս օգտագործելու կարևորությունը՝ ի շահ ԵՄ հետ ՀՀ շարունակական մերձեցման։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված 100 հազարից ավելի հայ բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ ջանքերին, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ։

426661122_778950584262441_3959346042375062881_n
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 9 февраля в Гааге встретился с министром внешней торговли и сотрудничества Королевства Нидерландов Джоффри фан Леувеном.
Об этом сообщает МИД РА. В ходе встречи с удовлетворением были подчеркнуты интенсивный политический диалог между Арменией и Нидерландами и готовность содействия торгово-экономическому сотрудничеству. Были обсуждены возможности реализации совместных программ в этом направлении, среди них и в области управления водными ресурсами и сельского хозяйства.
Состоялся обмен мнениями об углублении сотрудничества в рамках партнерства Армения-ЕС. Была подчеркнута важность максимального использования имеющегося инструментария для развития сотрудничества в различных сферах в интересах дальнейшего сближения Армении с ЕС.
Стороны коснулись усилий, направленных на удовлетворение потребностей и прав более 100 000 армян, насильственно перемещенных в результате этнических чисток в Нагорном Карабахе, в том числе и в сотрудничестве с международными партнерами.