Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է և խիստ՝ մենք դեմ ենք սահմանների փոփոխությանը․ Իրանի դեսպանի ասուլիսը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի և Իրանի ընդհանուր սահմանը եղել է ամենաանվտանգը և երաշխիք է հանդիսացել երկուստեք ընդլայնվող կապերի ու շփումների, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների բարեկեցության ու բարօրության համար, ուստի Թեհրանն իր քայլերով ցույց է տվել, որ կտրականապես չի հանդուրժի որևէ աշխարհաքաղաքական փոփոխություն այս տարածաշրջանում։
Այդ կարծիքը փորձագետների ու լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Իրանն այսօր վարում է ամենաանկախ ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը և տարածաշրջանում ոչ մի հավասարում չի կարող լուծվել առանց նրա։ Մեր երկիրը տարածաշրջանի ճգնաժամերի ու հիմնախնդիրների լուծման մաս է կազմում։ Չնայած վերջին 45 տարիներին Իրանի դեմ գործադրված ճնշումներին ու դավադրություններին՝ մեր երկիրն ունեցել է զգալի ձեռքբերումներ և, ի հեճուկս մեր դեմ կիրառված պատժամիջոցների, գրանցել է ակնառու առաջընթաց բոլոր ոլորտներում»,- ասաց Սոբհանին։
Դեսպանի բնորոշմամբ՝ Իրանը տարածաշրջանի երկրների հետ վարում է հավասարակշռված քաղաքականություն, որում հատկապես հարևան պետություններն ունեն առանձնահատուկ տեղ։ Մասնավորապես Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունները հաստատման օրվանից մինչ այժմ զարգացել են հետևողականորեն։ Հայաստանի անկախացումից հետո երկու երկրների փոխգործակցության ասպարեզում արձանագրված ձեռքբերումներն ունեցել են զարգացման հուսալի միտումներ։ Պատմական և քաղաքակրթական հիմքերը, բարիդրացիական համակեցությունը, մարդկային շփումներն ու հարաբերություններն ընդլայնելու ուղղությամբ երկու երկրների պաշտոնյաների կամքն ու ցանկությունը եղել են ամուր հենք՝ խթանելով հետագա առաջընթացը։
«Երկու պետությունների միջև առևտրատնտեսական կապերի ու ապրանքաշրջանառության ծավալներն արձանագրել են կայուն առաջընթաց՝ ամրապնդելով փոխգործակցությունը հատկապես տնտեսության ու ենթակառուցվածքների ոլորտում։ Իրանի ու Հայաստանի ժողովուրդները մշտապես թե՛ ուրախության, թե՛ տխրության օրերին եղել են կողք կողքի։ Իրանն այսօր էլ աջակցում է ՀՀ-ի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը և նախկինի պես պատրաստ է իր ողջ կարողությունները ծառայեցնել փոխգործակցության զարգացմանը»,- ասաց դեսպանը։
Սոբհանին շեշտեց, որ պաշտոնական Թեհրանն աջակցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որի բովանդակությունը, այն է՝ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատումը, հիմնված է երկրների տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման վրա։ Ըստ դեսպանի՝ պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումն առավել քան տրամաբանական է ու միջազգային նորմերին համահունչ։
Խոսելով «3+3» ձևաչափի մասին՝ Սոբհանին հիշեցրեց, որ այն նախատեսված է նախևառաջ տարածաշրջանի երկրների միջև առկա հիմնախնդիրները սեփական կարողություններով լուծելու համար և եթե ձևաչափն արձանագրի շոշափելի ձեռքբերումներ, ապա բոլոր երկրներն էլ շահագրգիռ կլինեն ներգրավվածության ու նիստերին մասնակցելու հարցում։
«Եթե մեր տարածաշրջանում գրանցվում են սրացումներ, տեղի են ունենում կոնֆլիկտներ, ապա դրանք բացասաբար են անդրադառնում նախևառաջ տարածաշրջանի բոլոր երկրների վրա, հետևաբար նրանք համատեղ ջանքերով պետք է դառնան հիմնախնդիրների լուծման երաշխավոր։ Անհրաժեշտ է առաջնորդվել անկեղծ մղումներով ու հետևողական լինել իրական խաղաղություն և կայուն անվտանգություն հաստատելու գործում»,- պարզաբանեց դիվանագետը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից առաջ քաշվող «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցին, դեսպանն ընդգծեց, որ աշխարհում կա ընդունված մոտեցում, որի համաձայն՝ միջանցքն ընկալվում է որպես կոմունիկացիոն կապի հնարավորություն, սակայն մեր տարածաշրջանում դա ընկալվում է բոլորովին այլ կերպ, ուստի Իրանն իր քայլերով հստակ ցույց է տվել, որ չի հանդուրժի աշխարհաքաղաքական որևէ փոփոխություն այս տարածաշրջանում։
«Մենք ողջունում ենք բոլոր ճանապարհների ու հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, եթե այն տեղի ունենա երկրների շահերի հիման վրա և նրանց ինքնիշխանության ներքո։ Մենք կողմնակից ենք Հայաստանի հզորացմանն ու ուժեղացմանը, խաղաղության և կայունության հաստատմանը, ուստի այդ ամենին մեր տարածաշրջանում կնպաստի միայն ուժերի հավասարակշռությունը։ Ցանկացած օգնություն, որն անհրաժեշտ կլինի Հայաստանին հետագա զարգացման համար, պատրաստ ենք տրամադրել»,- հավաստիացրեց Սոբհանին։

Наша позиция очень четкая и жесткая - мы против изменения границ: пресс-конференция посла Ирана (видео)
Поддержи А1+!Общая граница Армении и Ирана является самой безопасной и гарантией расширения отношений и контактов между двумя сторонами, а также благополучия обоих народов, поэтому Тегеран своими действиями показал, что не потерпит никаких геополитических изменений в этом регионе.
Такое мнение высказал на встрече с экспертами и журналистами Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани.
“Сегодня Иран проводит самую независимую внутреннюю и внешнюю политику, и без Тегерана не может быть решено ни одно уравнение в регионе. Наша страна является частью решения кризисов и проблем региона. Несмотря на давление и заговоры против Ирана за последние 45 лет, наша страна добилась значительных успехов и, несмотря на наложенные на нас санкции, добилась замечательного прогресса во всех областях”, - заявил Собхани.
По словам посла, Иран проводит сбалансированную политику со странами региона, в котором особое место занимают особенно соседние государства. В частности, отношения между Арменией и Ираном со дня их формирования и до сих пор последовательно развиваются. После обретения Арменией независимости достижения, зафиксированные в сфере сотрудничества между двумя странами, имели надежные тенденции развития. Воля и стремление официальных лиц двух стран расширять исторические и культурные основы, добрососедское сосуществование, человеческие контакты и отношения стали прочной основой, способствующей дальнейшему прогрессу.
“Объёмы торгово-экономических связей и товарооборота между двумя государствами фиксируют устойчивый рост, укрепляя сотрудничество, особенно в сфере экономики и инфраструктуры. Народы Ирана и Армении всегда были бок о бок в дни радости и печали. И сегодня Иран поддерживает территориальную целостность и суверенитет Республики Армения и, как и прежде, готов использовать все свои возможности для развития сотрудничества”, - сказал посол.
Собхани подчеркнула, что официальный Тегеран поддерживает выдвинутую премьер-министром Армении Николом Пашиняном инициативу “Перекресток мира”, содержание которой, а именно установление мира и стабильности в регионе, основано на взаимном признании территориальной целостности и суверенитета стран. По словам посла, официальная позиция Еревана более чем логична и соответствует международным нормам.
Говоря о формате “3+3”, Собхани напомнил, что он в первую очередь предназначен для решения существующих проблем между странами региона собственными возможностями, и если в формате будут зафиксированы ощутимые достижения, то все страны будут заинтересованы в вовлечении и участии.
“Если в нашем регионе происходят эскалации и конфликты, они оказывают негативное влияние на все страны региона, поэтому они должны стать гарантами решения проблем совместными усилиями. Необходимо руководствоваться искренними мотивами и быть последовательными в установлении настоящего мира и стабильной безопасности”, - пояснил дипломат.
Коснувшись выдвигаемого Азербайджаном и Турцией вопроса о “Зангезурском коридоре”, посол подчеркнул, что в мире существует общепринятый подход, согласно которому коридор воспринимается как возможность для сообщения, но в нашем регионе это воспринимается совсем по-другому, так что Иран своими шагами очень четко продемонстрировал, что не потерпит никаких геополитических изменений в этом регионе.
“Мы приветствуем разблокировку всех дорог и коммуникаций, если это произойдет исходя из интересов стран и под их суверенитетом. Мы поддерживаем усиление и укрепление Армении, установление мира и стабильности, и всему этому будет способствовать только баланс сил в нашем регионе. Мы готовы оказать любую помощь, которая понадобится Армении для дальнейшего развития”, - заверил Собхани.
По его словам, Армения – лучший путь для Ирана на север к Черному морю, а Иран – лучший путь для Армении на юг к Персидскому заливу, порту Чабахар. Ключевым вопросом экономики является обеспечение перевозок и надежной работы инфраструктуры. Строительство участка дороги Каджаран-Агарак является важным фактором осуществления перевозок и увеличения объемов торговли. Для того чтобы маршрут, проходящий через Армению, был более выгодным и привлекательным, необходимо упростить законы, снизить дорожные тарифы и улучшить существующую инфраструктуру.