Ստորագրվել է հուշագիր ՀՀ և Հունգարիայի միջև՝ մշակույթի, կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Հունգարիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ստորագրվել է հուշագիր՝ երկու երկրների միջև մշակույթի, կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հունգարիայի մշակույթի և նորարարության պետքարտուղար Բալաշ Հանկոն:
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը ներկա է եղել նաև Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակը:
Հուշագրի համաձայն՝ կողմերը նպաստում են արվեստի գործիչների և փորձագետների, ուսանողների, կրթության և հետազոտության բնագավառում աշխատակիցների անմիջական համագործակցությանը, ինչպես նաև մշակույթի, բարձրագույն կրթության, միջին մասնագիտական կրթության և ուսուցման ու նորարարության, գիտատեխնիկական գործունեության բնագավառներում նրանց փոխանակումներին:
Նախատեսվում է նաև երկու պետությունների թանգարանների և գրադարանների միջև կապերի հաստատում՝ մասնագետների և փորձագետների, ինչպես նաև թանգարանային և գրադարանային գործի ոլորտում տեղեկատվական, մեթոդաբանական և մատենագրական նյութերի փոխանակման միջոցով:
Ըստ համաձայնագրի՝ կողմերը համագործակցելու են միջազգային կազմակերպությունների (ՅՈՒՆԵՍԿՕ, ՏՀԶԿ, Եվրոպայի խորհրդի մշակութային ուղիներ, ՍԾՏՀ) ու Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակում՝ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև մշակութային, կրթական և հետազոտական համագործակցության խթանման, ինչպես նաև համատեղ մշակութային, կրթական, հետազոտական ծրագրերի իրականացման, փորձի փոխանակման նոր հարթակների ստեղծման միջոցով:
Կողմերն ընդգծել են բարձրագույն կրթության ոլորտում Հայաստանի և Հունգարիայի
միջև առկա ակտիվ համագործակցության կարևորությունը: Ըստ այդմ՝ կողմերը խրախուսում են իրենց բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև անմիջական հարաբերություններն ուսանողների, դասախոսական կազմի, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների աշխատակիցների, գիտաշխատողների և կրթաթոշակառուների փոխանակման առումով:
Կողմերը նպաստում են նաև երկու երկրների թատերական և համերգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին արվեստի գործիչների և մշակույթի տարբեր ոլորտների կազմակերպությունների միջև անմիջական կապերի հաստատմանը: Կողմերը մասնակցում են նաև արվեստի գործերի փոխանակման ցուցահանդեսներին և համատեղ կազմակերպվող ցուցահանդեսային ծրագրերին:

Между Арменией и Венгрией подписан меморандум о сотрудничестве в сфере культуры, образования и науки (видео)
В рамках официального визита президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна в Венгрию подписан меморандум о сотрудничестве между двумя странами в сферах культуры, образования и науки.
Меморандум подписали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян и государственный секретарь Венгрии по культуре и инновациям Балаш Ханко.
На церемонии подписания меморандума также присутствовала президент Венгрии Каталин Новак.
Согласно меморандуму, стороны поощряют прямое сотрудничество художников и специалистов, студентов, работников сферы образования и научных исследований, а также их обмен в сферах культуры, высшего образования, среднего профессионального образования и обучения и инноваций, научных и технической деятельности.
Также планируется наладить связи между музеями и библиотеками двух государств посредством обмена специалистами и экспертами, а также информационными, методическими и библиографическими материалами в сфере музейного и библиотечного дела.
Согласно документу, стороны будут сотрудничать в рамках программ, финансируемых международными организациями (ЮНЕСКО, ОЭСР, Культурные пути Совета Европы, ОЧЭС) и Европейским Союзом, в целях содействия культурному, образовательному и научно-исследовательскому сотрудничеству между Арменией и Венгрией, а также путем реализации совместных культурных, образовательных и исследовательских программ и создания новых площадок для обмена опытом.
Стороны подчеркнули важность активного сотрудничества между Арменией и Венгрией в сфере высшего образования. Стороны поощряют прямые отношения между своими высшими учебными заведениями в плане обмена студентами, профессорско-преподавательским составом, сотрудниками высших учебных заведений, исследователями и учеными.
Стороны также способствуют установлению прямых контактов между театральными и концертными организациями двух стран, а также отдельными деятелями искусства и организациями в различных сферах культуры. Стороны также участвуют в художественных выставках по обмену и совместно организуемых выставочных программах.