Վաշինգտոնը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ուղղությամբ տարվող աշխատանքը
ԱՄՆ հույս ունի, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կստորագրեն խաղաղության համաձայնագիր, որով կճանաչեն միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Մենք աջակցում ենք երկու երկրների ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Հույս ունենք, որ նրանք կստորագրեն այդ ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը ճանաչող տևական խաղաղության համաձայնագիր՝ որքան շուտ, այնքան լավ», - ասել է Միլլերը։
Նա  նշել է, որ կողմերը վերջին տարվա ընթացքում զգալի առաջընթաց են գրանցել այդ հարցում։
«Մենք նրանց խրախուսում ենք պահպանել այդ թափը՝ հիմնվելով նախկին բանակցությունների վրա, և համաձայնագիր կնքել», - հավելել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղարի կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոյի՝ անցած շաբաթ Հայաստան կատարած այցին՝ Միլլերը նշել է, որ Վաշինգտոնը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ուղղությամբ տարվող աշխատանքը։

Вашингтон приветствует работу, проводимую в направлении мира между Арменией и Азербайджаном
США надеются, что Армения и Азербайджан подпишут мирное соглашение, по которому взаимно признают суверенитет и территориальную целостность друг друга. Об этом на брифинге с журналистами сообщил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Мы поддерживаем суверенитет и территориальную целостность обеих стран. Мы надеемся, что они подпишут прочное мирное соглашение, признающее этот суверенитет и территориальную целостность, и чем скорее, тем лучше», - сказал Миллер.
Он отметил, что за последний год стороны добились значительного прогресса в этом вопросе.
«Мы призываем их сохранить этот импульс, опираясь на предыдущие переговоры, и подписать соглашение», - добавил представитель Госдепартамента США.
Касаясь визита в Армению на прошлой неделе старшего советника госсекретаря США по кавказским переговорам Луи Боно, Миллер отметил, что Вашингтон приветствует работу, проводимую в направлении мира между Арменией и Азербайджаном.