Հանրապետության նախագահը զրույցներ է ունեցել Արգենտինայի նախագահի, ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի և ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ընթացքում կարճ զրույցներ է ունեցել Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյի, ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անոտոնիո Գուտերեշի, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
Հանրապետության նախագահն ու Արգենտինայի նախագահը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների համար համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող օրակարգային հարցերի և հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի ու հնարավորությունների կյանքի կոչման վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Արգետինայի նախագահի կողմից նախաձեռնած և իրականացվող տնտեսական բարեփոխումներին:
Կարևորվել են հայ-արգենտինական բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացմանն ուղղված ջանքերը:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ ունեցած կարճ զրույցում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մանրամասներ է հայտնել տարածաշրջանային վերջին զարգացումների և Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղության հաստատման շուրջ Հայաստանի սկզբունքային մոտեցումների վերաբերյալ:
ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանային հիմնախնդիրները հնարավորինս արագ իրենց լուծումը կստանան, ինչը կերաշխավորի կայունություն և զարգացում ամբողջ ռեգիոնի համար:
Երկուստեք շեշտվել է մեր տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման հրամայականը:
Հանրապետության նախագահն ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ զրույցում անդրադարձել է մեր տարածաշրջանում առկա իրադրությանն ու անվտանգային մարտահրավերներին դիմակայելու հեռանկարներին ու հնարավորություններին:
Զրուցակիցներն ընդգծել են նաև ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանության և ժողովրդավարության ինստիտուտների ամրապնդմանն ուղղված սկզբունքային դիրքորոշումների կարևորությունը:

Президент Республики провёл переговоры с Президентом Аргентины, Генеральным секретарем ООН и бывшим госсекретарем США
Поддержи А1+!В рамках Всемирного экономического форума в Давосе президент Республики Армения Ваагн Хачатурян имел короткие беседы с президентом Аргентины Хавьером Миллеем, генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, специальным представителем президента США по вопросам климата, бывшим секретарем США Государственный Джоном Керри.
Ваагн Хачатурян и президент Аргентины обменялись мыслями по вопросам, представляющим взаимный интерес для обеих стран, а также относительно программ и возможностей, направленных на дальнейшее укрепление отношений.
Также были упомянуты экономические реформы, инициированные и реализуемые президентом Аргентины.
Были подчеркнуты усилия, направленные на дальнейшее углубление армяно-аргентинских дружественных отношений.
В короткой беседе с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем президент Ваагн Хачатурян представил последние региональные события и принципиальные подходы Армении к установлению стабильного и прочного мира на Южном Кавказе.
Генсек ООН выразил надежду, что региональные проблемы будут решены в кратчайшие сроки, что станет гарантией стабильности и развития всего региона.
Обе стороны подчеркнули необходимость установления окончательного мира и добрососедских отношений в регионе.
В беседе с Джоном Керри президент коснулся текущей ситуации в регионе и возможностей противостояния вызовам безопасности.
Собеседники также подчеркнули важность принципиальных позиций, направленных на защиту демократических ценностей и укрепление демократических институтов.