ԵՄ խորհուրդը կընդլայնի քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵՄ խորհուրդը որոշում է կայացրել մեծացնել Հայաստանում իր քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։
X-ի իր միկրոբլոգում այս մասին հայտնել է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության մամուլի ծառայությունը։
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանում քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունն ընդլայնելու ԵՄ Խորհրդի որոշումը: Առաքելության անձնակազմի ավելացումն ընդգծում է ԵՄ հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը»,- ասված է գրառման մեջ:
ԵՄ կայքում հրապարակված որոշման մեջ նշվում է, որ 2023 թվականի հունվարի 23-ից մինչև 2025 թվականի փետրվարի 19-ն ընկած ժամանակահատվածում առաքելության հետ կապված ծախսերը հոգալու համար նախատեսված հիմնական ֆինանսական գումարը կկազմի 39 միլիոն 35 հազար եվրո։

Совет ЕС расширит гражданскую наблюдательную миссию в Армении
Поддержи А1+!Совет ЕС принял решение расширить свою гражданскую наблюдательную миссию в Армении. Об этом сообщила пресс-служба миссии наблюдателей ЕС в Армении в микроблоге X.
«Мы приветствуем решение Совета ЕС расширить гражданскую наблюдательную миссию в Армении. Увеличение штата миссии подчеркивает приверженность ЕС миру и безопасности в регионе», - говорится в сообщении.
В решении, опубликованном на сайте ЕС, говорится, что основная финансовая сумма, предназначенная для покрытия расходов, связанных с миссией в период с 23 января 2023 года по 19 февраля 2025 года, составит 39 млн 35 тыс евро.
Напомним, в декабре 2023 года верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что численность гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении будет увеличена со 138 до 209.