ՀՀ նախագահը և ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարն անդրադարձել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլերին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատար Ֆիլիպպո Գրանդիի հետ:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք դրական է գնահատվել Հայաստանի և Բարձր հանձնակատարի գրասենյակի միջև ավելի քան 30 տարվա արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների հումանիտար և սոցիալական խնդիրներին և դրանց լուծմանն ուղղված քայլերին:
Ֆիլիպպո Գրանդին առանձնահատուկ կերպով հետաքրքրվել է ավելի քան 100 հազար արցախահայ փախստականների սոցիալական և բնակարանային ապահովվածության պայմաններով, մարդասիրական այլ խնդիրներով: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահը մանրամասն ներկայացրել է կարճ ժամանակահատվածում Հայաստանի կառավարության իրականացրած ծրագրերն ու միջոցառումները, որոնք ուղղված են բռնի տեղահանվածների ինչպես առաջնային, այնպես էլ համալիր խնդիրների լուծմանը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել աշխատանքային շփումներն ու սերտ համագործակցությունն առկա հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ:

Президент РА и Верховный комиссар ООН по делам беженцев обсудили шаги по решению проблем вынужденных переселенцев из НК
В рамках Всемирного экономического форума в Давосе президент Ваагн Хачатурян встретился с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди. Об этом сообщает Аппарат президента РА.
Стороны положительно оценили более чем 30-летнее эффективное сотрудничество между Арменией и Управлением Верховного комиссара.
Были затронуты гуманитарные и социальные проблемы лиц, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года, и действия по их решению.
Филиппо Гранди особенно интересовали условия социальной и жилищной обеспеченности более 100 000 армянских беженцев из Нагорного Карабаха, также и другие гуманитарные вопросы. Президент Армении представил программы и меры, реализованные правительством Армении за короткий период времени, которые направлены на решение как первоочередных, так и сложных проблем вынужденных переселенцев.
Достигнута договоренность о продолжении рабочих контактов и тесном сотрудничестве в направлении решения существующих проблем.