Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը 2023-ին իրականացրել է ավելի քան 5 միլիարդ դրամի սոցիալական զարգացման եւ աջակցության ծրագիր
2023 թվականին «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ն և «ԶՊՄԿ» բարեգործական հիմնադրամը սոցիալական աջակցության ոլորտում ընդհանուր առմամբ ներդրել է ավելի քան 5 միլիարդ ՀՀ դրամ։ Ներդրումներն ուղղվել են մի շարք ռազամավարական ուղղությունների, այդ թվում՝
Ոլորտ                 Ներդրում, ՀՀ դրամ
Սուբվենցիոն ծրագրեր Մոտ 700 միլիոն
Սոցիալական աջակցություն Ավելի քան 1,5 միլիարդ
Առողջապահություն Ավելի քան 500 միլիոն
Սոցիալական ենթակառույցներ Ավելի քան 300 միլիոն
Աջակցություն կրթությանը Մոտ 300 միլիոն
Աջակցություն սպորտին Մոտ 600 միլիոն
պատերազմի զոհերի ընտանիքներին օգնություն Ավելի քան 100 միլիոն
Աջակցություն արվեստին, մշակույթին Մոտ 100 միլիոն
Բարեգործական հիմնադրամներ Ավելի քան 500 միլիոն
Աջակցություն պետական այլ ծրագրերի Ավելի քան 600 միլիոն
Միջոցներն ուղղվել են ինչպես Կապան և Քաջարան համայնքներ, այնպես էլ Սյունիքի մարզի կարիքներին և Համահանրապետական այլ ծրագրերի, այդ թվում՝
· Սուբվենցիոն ծրագրեր՝ ուղղված աջակցելու տեղի ինքնակառավարման կառույցներին իրագործելու մեծածավալ ենթակառույցների ծրագրեր Կապան և Քաջարան համայնքներում
· Սոցիալական աջակցության ծրագրեր, որոնք ներառում են անհատներին կամ ընտանիքներին ցուցաբերած օգնությունը, հոգալու իրենց սոցիալական կարիքները
· Առողջապահական ներդրումներ, որոնք կատարվել են տեղի բուժհաստատություններին, ինչպես նաեւ անհատական աջակցության տեսքով
· Աջակցություն է ցուցաբերվել բարեգործական հիմնադրամներին՝ իրականացնելու տարբեր խոցելի խմբերի հետ ծրագրեր, հաշմանդամություն, ծերերի խնամք և այլն։ Հարկ է նշել, որ միայն 2023 թվականին ԶՊՄԿ-ից աջակցություն է ստացել 32
բարեգործական կազմակերպություն: Այս սեկտորին հատկացված ռեսուրսների 56%-ը ուղղվել է ԶՊՄԿ-ի հետ համաձայնեցված կամ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, իսկ 44%-ը՝ հիմնադրամների ֆինանսական աջակցությանը, որի միջոցով նրանք շարունակում են իրենց գործունեությունը:
Կրթական ոլորտում ներդրված գումարը ներառում է Հայաստանի Հանրապետության շուրջ երկու տասնյակ մասնագիտությունների գծով ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցների ընտանիքի անդամ հանդիսացող 1112 ուսանողների ուսման վարձավճարները։ Ընդ որում, ԶՊՄԿ-ն հետևում է ուսանողների ուսման առաջընթացին և գնահատականներից կախված, կատարում վճարների մի մասը, ուսանողներին պարտավորեցնելով հետևել ուսման առաջընթացին։
Ներդրումները ներառում են նաեւ մի շարք այլ բնագավառներ․ օրինակ, «ԶՊՄԿ» ՓԲ-ն հոգացել է Սյունիքի օդանավակայանի (566,765.828 ՀՀ դրամ), արհմիության (105,298.500 ՀՀ դրամ) և այլ ծախսեր։

Зангезурский медно-молибденовый комбинат в 2023 году реализовал программы социального развития и поддержки на сумму более 5 млрд драмов.
В 2023 году ЗАО «ЗММК» и благотворительный фонд «ЗММК» инвестировали в сферу социальной поддержки более 5 млрд драмов. Инвестиции были направлены на ряд стратегических направлений, в том числе:
Направление Инвестиции, Драм РА
Субвенционные программы Около 700 млн.
Социальная поддержка Более 1,5 млрд.
Здравоохранение Более 500 млн.
Социальная инфраструктура Более 300 млн.
Образование Около 300 млн.
Спорт Около 600 млн.
Помощь семьям жертв войны Более 100 млн.
Культурные программы Более 100 млн
Благотворительные фонды Более 500 млн.
Поддержка других государственных программ Более 600 млн.
Средства были направлены на реализацию программ не только в Капане и Каджаране, но также на нужды Сюникской области и другие национальные программы, в том числе:
• Программы субвенций, направленные на реализации масштабных инфраструктурных проектов в общинах Капана и Каджарана.
• Программы социальной помощи, которые включают помощь отдельным лицам или семьям.
• Инвестиции в здравоохранение как в местные медицинские учреждения, а также в виде индивидуальной медицинской помощи.
• Оказана помощь благотворительным фондам для реализации специальных программ для различных уязвимых групп (с инвалидностью, пожилые люди и т.д.). Только в 2023 году поддержку ЗММК получили 32 благотворительные организации. 56% ресурсов, выделенных этому сектору, было направлено на реализацию согласованных или совместных с ЗММК
проектов, а 44% - на финансовую поддержку фондов, благодаря которой они продолжают свою деятельность.
Деньги, вложенные в сферу образования, включают оплату обучения 1112 студентов, являющихся членами семей сотрудников ЗММК, примерно по двум десяткам специальностей. Кроме того, ЗММК мониторит успеваемость студентов и в зависимости от оценок оплачивает часть платы за обучение, мотивируя студентов на хорошую успеваемость.
Инвестиции включают также ряд других сфер. Например, ЗАО «ЗММК» взяло на себя расходы аэропорта Сюник (566 765 828 драмов), профсоюза (105 298 500 драмов) и другие расходы.
География социальных инвестиций за 2023 год.
• Сюникская область (Каджаранская, Капанская общины и другие региональные программы) – более 4 млрд драмов.