2023-ին իրականացվել է անշարժ գույքի 220 հազար գործարք՝ 7,2 տոկոսով ավել 2022-ից. վարչապետն այցելել է Կադաստրի կոմիտե (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Կադաստրի կոմիտե՝ վերջինիս 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը և նրա տեղակալները զեկուցել են հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացված բարեփոխումների և միջոցառումների մասին:
Զեկուցվել է, որ 2023թ. իրականացվել և շարունակվում են ՀՀ օրթոֆոտոհատակագծերով ծածկված համայնքների կադաստրային քարտեզների ճշգրտման, կադաստրային քարտեզներում համայնքների վարչական սահմանների, կադաստրային թաղամասերի տեղադիրքի ուղղման աշխատանքները։ Գործում է առանձին հողամասերի սահմանների ուղղման պարզեցված ընթացակարգ։
Կադաստրային քարտեզների ճշգրտման աշխատանքների արդյունքում էական աջակցություն է ցուցաբերվել քաղաքաշինական և ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, էապես նվազել է վարչարարությունը, բավարարվել քաղաքացիների կողմից ներկայացված դիմում-բողոքները։ Ճշգրտված կադաստրային քարտեզները հանդիսանում են իրավունքների պետական գրանցման հիմք։ Իրականացվել է 344 բնակավայրերի կադաստրային քարտեզների ուղղում, որից 186-ը՝ 2023 թվականի ընթացքում։ Կատարվել է 21 համայնքների և Երևան քաղաքի շուրջ 2400 կմ երկարությամբ վարչական սահմանների ուղղում։ Չնույնականացված մոտ 100,000 գույքային միավորներից 19000-ն ուսումնասիրվել է, որից 9500-ը նույնականացվել և ըստ անհրաժեշտության արտացոլվել է քարտեզում։
Պիլոտային ոլորտային կադաստրի ստեղծման և ներդրման աշխատանքների շրջանակում իրականացվել է Շիրակի մարզում գտնվող ավտոմոբիլային ճանապարհների թվայնացում և ինտեգրում ազգային գեոպորտալին։
Կատարվել է կադաստրային քարտեզների ճշգրտում և համադրում օրթոֆոտոհատակագծերի հետ, միջպետական, հանրապետական և մարզային ճանապարհների հստակեցում և մակնշում, ճանապարհների արտապատկերում ազգային գեոպորտալում։
Նախորդ տարվա ընթացքում թվայնացվել են 93 օբյեկտներ` ընդհանուր 701,669 կմ, 1 միջպետական, 12 հանրապետական և 80 տեղական ճանապարհներ։
Քաղաքացիների սպասարկման ոլորտում ընդլայնվել է առցանց մատուցվող ծառայությունների շրջանակը: Աճել է առցանց դիմումների քանակը (դիմումների 35,8 տոկոսը ներկայացվել է առցանց):
Ընդլայնվել է առցանց տրամադրվող տեղեկությունների ցանկը, մշակվել են նոր տեղեկատվական փաթեթներ։ Ներդրվել է առցանց ծառայությունների բջջային հավելվածը։
Նախորդ տարիների համեմատ Էապես ավելացել է maparmenia և e-cadastre.am հարթակների այցելությունների քանակը. Maparmenia՝ 2022թ․ 1,883, իսկ 2023-ին՝ 28,936: E-cadastre.am կայք 2022-ին այցելությունները կազմել են 855 հազար 708, իսկ 2023-ին՝ 1 մլն 159 հազար 406:
Ավելացել են նաև տեղեկատվության տրամադրման առցանց հարցումները (ինքնաշխատ պատասխան)․ եթե 2020-ին ստացվել է 3 հազար 203 առցանց հարցում, ապա 2023-ին՝ 43 հազար 199։
Իրականացվում է նաև ինքնակամ կառույցների հաշվառման գործընթաց, դրանք գույքային հարկման բազայում ներառելու նպատակով: Սա կնպաստի նաև համայնքների բյուջեների ավելացմանը:
Պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ նախորդ տարվա ընթացքում հանրապետությունում իրականացվել է անշարժ գույքի 220 հազար գործարք, ինչը 2022-ի համեմատ ավելի է 7,2 տոկոսով: Գործարքների թիվը նվազել է Երևանում՝ 6 տոկոսով: Սուրեն Թովմասյանի խոսքով՝ նախորդ տարվա ընթացքում Երևանում իրականացվել է անշարժ գույքի 60 հազար գործարք, 2022-ին՝ 64 հազար: Նշվել է, որ գործարքների քանակով ակտիվացել են Վայոց ձորի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի մարզերը: 2023-ին Կադաստրի կոմիտեն սպասարկել է գործարքների 800 հազար դիմում՝ 2022-ի 700 հազարի փոխարեն:
Կոմիտեի կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց նախորդ տարի հավաքագրվել է 7,5 միլիարդ դրամ, ինչն ըստ պատասխանատուների, աննախադեպ է:
2023-ին Հայաստանում շահագործման է հանձնվել նորակառույց 10 հազար 121 բնակելի տարածք։ Այս առումով, վարչապետը նշել է. «Ընդ որում, վիճակագրությունը շատ հետաքրքիր է։ 2018 թվականին շահագործման հանձնված բնակելի տարածքների թիվը 2 հազար 285 է, 2019-ին՝ 3 հազար 246, 2020-ին՝ 4 հազար 235, 2021-ին՝ 6 հազար 364, 2022-ին՝ 6 հազար 463, 2023-ին՝ 10 հազար 121: Այսինքն`2018 թվականից 32 հազար 714 նորակառույց բնակելի տարածք է շահագործման հանձնվել։ Սա շատ հուսադրող թիվ է»:
Նախատեսվում է ընթացիկ տարում բարեփոխումներ իրականացնել ծառայությունների մատուցման, գրանցման ոլորտներում, մշակել տարածական տվյալների փոխանակման և ինտեգրման ռազմավարական փաստաթուղթ, իրականացնել տվյալահեն քաղաքականություն` քաղաքացիներին ճշգրիտ տեղեկատվության տրամադրման նպատակով:

В 2023 году было осуществлено 220 тысяч сделок с недвижимостью, что на 7,2 процента больше, чем в 2022 году: Премьер-министр посетил Комитет кадастра (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет кадастра для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год.
Руководитель Комитета кадастра Сурен Товмасян и его заместители доложили о проведенных за отчетный период реформах и мероприятиях.
Было доложено, что в 2023 году были проведены и продолжаются работы по уточнению охваченных ортофотопланами кадастровых карт населенных пунктов, корректировке административных границ населенных пунктов и кадастровых кварталов на кадастровых картах. Действует упрощенный порядок корректировки границ отдельных земельных участков.
В результате работ по корректировке кадастровых карт оказана значительная поддержка реализации градостроительных и инвестиционных программ, существенно сокращено администрирование, удовлетворены жалобы граждан. Исправленные кадастровые карты являются основанием для государственной регистрации прав. Проведена корректировка кадастровых карт 344 населенных пунктов, 186 из них - в течение 2023 года. Скорректированы административные границы 21 общины и административных районов города Еревана протяженностью около 2400 км. Из примерно 100 000 неидентифицированных объектов недвижимости было обследовано 19 000, из которых 9 500 были идентифицированы и по необходимости нанесены на карту.
В рамках создания и внедрения пилотного отраслевого кадастра осуществлена ​​оцифровка и интеграция автомобильных дорог Ширакской области в национальный геопортал.
Проведена корректировка и сопоставление кадастровых карт с ортофотопланами, уточнение и разметка дорог межгосударственного, республиканского и регионального значения.
За минувший год оцифровано 93 объекта: общая протяженность - 701 669 км, 1 межгосударственная, 12 республиканских и 80 местных дорог.
В сфере обслуживания граждан расширен спектр онлайн-услуг. Увеличилось количество онлайн-заявок (35,8% заявок было подано онлайн).
Расширен перечень предоставляемой онлайн информации, разработаны новые информационные пакеты. Представлено мобильное приложение онлайн-услуг.
По сравнению с предыдущими годами значительно увеличилось количество посещений платформ Maparmenia и e-cadastre.am. Показатель посещения Maparmenia в 2022 году составил 1883, а в 2023 году – 28936. В 2022 году сайт E-cadastre.am посетили 855 тыс 708 человек, в 2023 году – 1 млн 159 тыс 406.
Увеличилось также количество онлайн-запросов информации (автоматизированный ответ): если в 2020 году поступило 3 тыс 203 онлайн-запросов, то в 2023 году – 43 тыс 199.
Также проводится процедура регистрации самовольных построек с целью включения их в базу по налогу на имущество. Это также будет способствовать увеличению бюджетов общин.
Ответственные лица сообщили, что в прошлом году в республике было осуществлено 220 тыс сделок с недвижимостью, что на 7,2% больше показателя 2022 года. В Ереване количество сделок сократилось на 6%. По словам Сурена Товмасяна, в прошлом году в Ереване было осуществлено 60 тыс сделок с недвижимостью, а в 2022 году – 64 тыс. Было отмечено, что по количеству сделок активизировались Вайоц Дзор, Котайк и Гегаркуник. В 2023 году Комитетом кадастра рассмотрено 800 тыс заявок на сделки вместо 700 тыс в 2022 году.
За оказанные Комитетом услуги в прошлом году было собрано 7,5 млрд драмов, что, по мнению ответственных лиц, является беспрецедентным показателем.
В 2023 году в Армении введена в эксплуатацию 10 тыс 121 единица новопостроенный жилой площади. В этом контексте премьер-министр отметил: “При этом, статистика очень интересная. Количество сданных в эксплуатацию жилых площадей в 2018 году составило 2 тыс 285, в 2019 году – 3 тыс 246, в 2020 году – 4 тыс 235, в 2021 году – 6 тыс 364, в 2022 году – 6 тыс 463, в 2023 году – 10 тыс 121. Т.е. с 2018 года сдано в эксплуатацию 32 тыс 714 единиц жилой площади. Это очень обнадеживающая цифра”.
В текущем году планируется провести реформы в сфере оказания и регистрации услуг, разработать стратегический документ по обмену и интеграции пространственных данных, реализовать основанную на данных политику в целях обеспечения граждан достоверной информацией.