Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև
Աջակցիր «Ա1+»-ինԴեկտեմբերի 14-ին Երևանում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, չեխականը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Յան Մարիանը:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստանի և Չեխիայի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և այն պահպանելու անհրաժեշտությունը և քննարկել են հայ-չեխական երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին՝ կողմերը կարևորել են այս տարվա մայիսին հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացումը և պատրաստակամություն հայտնել քայլեր ձեռնարկել տնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ։ Քննարկվել է նաև համագործակցությունը մշակութային, կրթական և գիտական ոլորտներում։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության հնարավորություններին, ընդգծվել պարբերական քաղաքական շփումների կարևորությունը։ Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։
Փոխնախարար Հովհաննիսյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմերի դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությանը և այդ ուղղությամբ հետագա գործուն քայլերի կարևորությանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ սեպտեմբերին իրականացված լայնածավալ ռազմական հարձակմանը և դրա հետևանքով ԼՂ էթնիկ զտմանը՝ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստան բռնի տեղահանված ԼՂ հայության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման անհրաժեշտությունն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։

Политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Чехии
В Ереване 14 декабря состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Чехии. Армянскую делегацию представлял заместитель министра иностранных дел Паруйр Оганесян, чешскую – заместитель министра иностранных дел Ян Мариан.
Стороны с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога между Арменией и Чехией и необходимость его поддержания, а также обсудили широкий спектр вопросов армяно-чешской двусторонней повестки. Коснувшись перспектив экономического сотрудничества, стороны подчеркнули важность проведения в мае этого года заседания армяно-чешской межправительственной комиссии и выразили готовность предпринять шаги в направлении расширения экономических связей. Было обсуждено также сотрудничество в культурной, образовательной и научной сферах.
Были затронуты вопросы повестки комплексного партнерства Армения-ЕС, возможности взаимной поддержки в рамках международных организаций, подчеркнута важность периодических политических контактов. Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов региональной и международной повестки.
Заместитель министра Оганесян представил своему коллеге разработанный правительством Армении проект «Перекресток мира» и последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Была отмечена важность совместного заявления аппарата премьер-министра Армении и администрации президента Азербайджана от 7 декабря и дальнейших активных шагов в этом направлении.
Коснувшись крупномасштабного военного нападения Азербайджана против народа Нагорного Карабаха в сентябре текущего года и последующей этнической чистки в Нагорном Карабахе, замминистра отметил необходимость удовлетворения потребностей и прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, а также представил шаги в этом направлении.